Kim straszy, Trump uspokaja
Północnokoreańskie testy i próby rakietowe stawiają pod znakiem zapytania odprężenie w relacjach USA-Korea Płn. Najpierw wystrzelono kilka rakiet krótkiego zasięgu, które poleciały na odległość do 200 km, potem testowano wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu. Jak podano oficjalnie, celem było „sprawdzenie możliwości operacyjnych i dokładności wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu, a także sterowanej broni taktycznej”. Przywódca kraju Kim Dzong Un wyraził satysfakcję z ćwiczeń i wezwał armię do zachowania stanu gotowości bojowej.
Próby tłumaczy się impasem w rokowaniach w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Po fiasku lutowego szczytu z prezydentem Donaldem Trumpem w Hanoi Kim Dzong Un wyznaczył koniec roku jako termin, do którego USA powinny złagodzić żądania dotyczące likwidacji północnokoreańskiego programu jądrowego. Amerykanie odrzucili ten termin i wezwali Kima do kolejnych kroków zmierzających do wspomnianej denuklearyzacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Korea Płn. zabiega o zniesienie sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za zbrojenia, o czym nie może być mowy wobec braku wspomnianych konkretów. Niemniej prezydent Trump zapewnia, że nadal możliwe jest zawarcie porozumienia. Napisał, że Kim Dzong Un zdaje sobie sprawę z potencjału gospodarczego swego kraju i nie zrobi nic, co mogłoby go roztrwonić.
Wojciech Dudkiewicz
* * *
Koronacja Ramy
Reklama
Tysiące mieszkańców Tajlandii wyszło na ulice Bangkoku w żółtych strojach, by zobaczyć uroczysty pochód z udziałem króla Mahy Vajiralongkorna, który został w sobotę 4 maja br. oficjalnie koronowany jako Rama X. Pochód na siedmiokilometrowej trasie jest częścią trzydniowego procesu koronacji, który łączy tradycje buddyjskie i hinduistyczne. Na uroczystości związane z koronacją wydano miliard bahtów (prawie 120 mln zł).
jk
* * *
Prorodzinne efekty
Prorodzinna polityka rządu Viktora Orbána na Węgrzech przynosi efekty: w ciągu 8 lat zmniejszyła się liczba aborcji i rozwodów, a liczba zawieranych małżeństw stale rośnie i rodzi się więcej dzieci. Dziś na wsparcie dla rodzin przeznaczane jest 5 proc. PKB. – Budujemy kraj przyjazny dla rodziny i wspieramy małżeństwa, które wychowują dzieci – powiedziała dziennikarzom Katalin Novak, węgierska minister ds. rodziny.
jk
* * *
Nieudana próba
Przywódca wenezuelskiej opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaidó przyznał, że popełnił błędy podczas próby odsunięcia od władzy prezydenta Nicolása Maduro, m.in. przecenił poparcie wewnątrz sił zbrojnych. Spodziewał się przejścia na stronę opozycji większej liczby wojskowych, co miało doprowadzić do ustąpienia ze stanowiska Maduro, jednak wojsko stłumiło uliczne protesty. Guaidó powiedział dziennikarzom, że nie poparłby jednostronnej amerykańskiej interwencji wojskowej – USA jej nie wyklucza – zaznaczył jednak, że gdyby wenezuelska armia odwróciła się od Maduro, to parlament tego kraju mógłby zaakceptować wsparcie militarne ze strony USA.
wd
* * *
Chińczycy w Arktyce
Pentagon ostrzega przed Chińczykami w Arktyce. Informacje na temat aktywności sił zbrojnych Chin pojawiły się w raporcie sporządzonym dla Kongresu. Pekin przyjął plan rozwoju szlaków handlowych, które powstały w wyniku globalnego ocieplenia. Chce stworzyć „Polarny Jedwabny Szlak”. W raporcie zwrócono uwagę na obawy Danii dotyczące zainteresowania Chin Grenlandią, w tym chęci utworzenia tam stacji badawczej, stacji satelitarnej i renowacji lotnisk. Władze USA zwracają uwagę na coraz większą liczbę lodołamaczy i stacji badawczych w Norwegii oraz na Islandii. Mogą one wspierać obecność chińskiej armii w regionie Arktyki, m.in. rozmieszczanie okrętów z bronią nuklearną.
wd