Tradycyjnie w Wielki Piątek o godz. 15.00 Siewierz powrócił do czasów biblijnych i rytualnie przeżywał śmierć Chrystusa. Tegorocznemu misterium towarzyszyła wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda, a ubogacały go efekty świetlne i dźwiękowe. Przygotowania do inscenizacji trwały kilka miesięcy. Uczestnicy, wcielając się w różne role i postacie, przygotowali stroje z epoki, zadbali też o odpowiednią charakteryzację. Za scenariusz i reżyserię od samego początku odpowiada Irena Świertok-Kmiecikowa, która przed 4 laty wraz z Rycerzami Kolumba działającymi przy parafii podjęła się zorganizowania siewierskiej pasji.
W malowniczej scenerii
Reklama
Ten zakrojony na szeroką skalę spektakl odbywa się w naturalnej scenerii. Poszczególne stacje są zlokalizowane na malowniczym terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Pielgrzymi idąc za Chrystusem, przebywają drogę od parafialnego kościoła, stanowiącego Pretorium Piłata, aż na Golgotę, czyli na Górki Rejętowskie. Trasa wynosi tyle, ile rzeczywista Droga Krzyżowa. – Wszyscy występujący bardzo przeżyli swoje role. Prawie cały zespół z roku ubiegłego brał udział w tegorocznej Drodze Krzyżowej. Pojawili się także nowi aktorzy. Był też duży „drugi plan”. To ponad 40 osób, które wspierały nas (nagłośnienie, obsługa prądu, platformy) i całe trudne logistycznie przedsięwzięcie. Jestem mocno zbudowana taką postawą i bezinteresownym zaangażowaniem wszystkich aktorów oraz osób z „drugiego planu” i z serca im dziękuję oraz zapraszam do udziału w przyszłym roku – podkreśla p. Irena. Podziękowania za wzruszający wielkopiątkowy spektakl popłynęły także z ust proboszcza parafii ks. Marka Cudy: – Wszystkim tym, którzy już od czterech lat przygotowują to misterium dla nas, składam serdeczne podziękowania. Dziękuję za trud włożony w to wielkie przedsięwzięcie, za godziny prób, przygotowanie strojów i dekoracji. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego świętego zgromadzenia za powagę i skupienie. Wspólnie idąc tą drogą, dziękowaliśmy razem Panu za to, co dla nas uczynił – zaznaczył proboszcz siewierskiej wspólnoty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poruszające misterium
Siewierska pasja poruszyła uczestników, którzy w Wielki Piątek zdecydowali się wziąć udział w tym wyjątkowym nabożeństwie. – W misterium uczestniczyłam po raz pierwszy i na pewno nie ostatni. To było wyjątkowe nabożeństwo. Nigdy podczas Drogi Krzyżowej nie przeżyłam tylu wzruszeń. Zapewniam, że w przyszłym roku zabiorę tutaj całą rodzinę. Poruszające sceny, spotkania, upadki Jezusa, moment ukrzyżowania, śmierć, złożenie do grobu, przepiękne śpiewy, rozważania, modlitwa, efekty specjalne, świetna gra aktorów, to było coś niezwykłego. Zachęcam wszystkich diecezjan do przeżycia tej niezwykłej Męki Pańskiej za rok – mówi Gabriela Nowak, która do siewierskiego Jeruzalem przybyła z Sosnowca.
Piękna scena Zmartwychwstania
Przedłużeniem Męki Pańskiej była Godzina Święta w parafialnym kościele, która odbyła się w Wielki Piątek, a rozważania przy grobie Chrystusa prowadziła parafialna młodzież – uczniowie, studenci i młodzież pracująca. XV stacja – Zmartwychwstanie została ukazana podczas Eucharystii rezurekcyjnej. Po Mszy św. do wyciemnionego kościoła weszły trzy aktorki przedstawiające Marie z lampkami oliwnymi, podeszły do pustego grobu i dowiedziały się od anioła, że Jezusa już tutaj nie ma. Następnie do kościoła ze sztandarem wszedł Chrystus i po słowach „Pokój wam!” ogłosił zwycięstwo nad śmiercią, zapraszając wiernych do procesji rezurekcyjnej.