Reklama

Z prasy zagranicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga Krzyżowa ze spaloną katedrą w tle

Wielkim emocjonalnym przeżyciem była Droga Krzyżowa na paryskich ulicach w tegoroczny Wielki Piątek. Stacje nabożeństwa wyznaczono tak, aby w ich tle była spalona katedra Notre Dame. Prowadzący nabożeństwo metropolita paryski abp Michel Aupetit w swoich rozważaniach budował paralelę między Wielkim Piątkiem a dniem pożaru jednego z najsłynniejszych kościołów Europy. Początkowo planowano, aby w Drodze Krzyżowej nieść także relikwie Korony Cierniowej uratowane z pożaru, ale ze względów bezpieczeństwa ten pomysł zarzucono.

Christian Headlines

Szatańska inspiracja

Reklama

Czy pożar katedry Notre Dame w Paryżu „zainspirował” do podpalenia katedry św. Patryka w Nowym Jorku? To całkiem prawdopodobne. Dwa dni po pożarze paryskiego kościoła, określanego jako serce Europy, 37-letni mężczyzna z New Jersey próbował wejść do jednego z najbardziej znanych kościołów w USA – katedry św. Patryka z dwoma kanistrami benzyny i zapalniczką. Zdarzenie miało miejsce we wczesnych godzinach rannych. Mężczyzna został zawrócony przez pracownika ochrony. Gdy odchodził, benzyna się rozlała. Ochroniarz natychmiast zawiadomił policję. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę. Tłumaczył on, że chciał tylko przejść przez katedrę, aby skrócić sobie drogę do stojącego przy równoległej ulicy samochodu, w którym zabrakło paliwa. Policjanci sprawdzili wskazany wóz, ale okazało się, że w baku jest benzyna. Nie dali wiary tłumaczeniom 37-latka i zatrzymali go. Może zostać oskarżony o próbę podpalenia katedry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

The Washington Post

Ludzie nadal dają się krzyżować

Ma 59 lat i 33. raz został w Wielki Piątek, na wzór Jezusa Chrystusa, przybity do krzyża. W przyszłym roku – kiedy przejdzie na emeryturę – po raz ostatni weźmie udział w słynnym na całym świecie wielkopiątkowym zwyczaju, kultywowanym w kilku miejscach na Filipinach. – Moje kości już trochę ucierpiały przez te lata i pewnie pora przekazać pałeczkę młodszym – powiedział dziennikowi „The Washington Post” Ruben Enaje, który zawodowo zajmuje się malarstwem.

W tym roku na Filipinach dało się przybić do krzyża kilkanaście osób. Kontrowersyjny zwyczaj krytykowali niejednokrotnie filipińscy hierarchowie, którzy zachęcają raczej do tradycyjnych czynów pokutnych, jak post i jałmużna, zamiast ukrzyżowania. Nie zakończyło to jednak pobożnościowej praktyki, ze względu na którą na Filipiny z całego świata zjeżdżają każdego roku tysiące pielgrzymów. Gwoździe, którymi przybijani są ochotnicy, są sterylizowane, a po wydarzeniu każdy z przybitych przechodzi badania lekarskie. Co ciekawe, do krzyża dają się przybijać także kobiety. Dla Mary Jane Sazon było to już 16. ukrzyżowanie. Praktykę podejmuje w intencji swojego stanu zdrowia. Jej stan co prawda się nie poprawia, ale – jak sama twierdzi – łatwiej jej znosić chorobę.

Reuters

Prace nad zabezpieczaniem dziedzictwa ludzkości

Reklama

W słynnym monasterze św. Katarzyny na Synaju trwa ambitny i bardzo ważny projekt digitalizacji jednego z najcenniejszych zbiorów manuskryptów chrześcijańskich na świecie. W klasztornej, istniejącej od VI wieku bibliotece archiwiści i specjaliści od najnowszych technologii pracują nad tworzeniem wiernego cyfrowego obrazu m.in. jednych z najstarszych wersji Biblii, które znane są ludzkości: Kodeksu Synajskiego i Kodeksu Syryjskiego.

Pierwszy etap projektu przewiduje digitalizację 1,1 tys. manuskryptów z 4,5 tys.spoczywających w klasztornych zbiorach.

Co prawda klasztor św. Katarzyny, który jest najstarszym klasztorem chrześcijańskim nieprzerwanie istniejącym, przetrwał 15 wieków, w tym różne historyczne burze, ale w Egipcie dochodziło już do ataków na kościoły, a całkiem niedawno dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego pojawili się także w pobliżu klasztoru, zaatakowali posterunek egipskiej policji i zabili jednego z funkcjonariuszy. Ludzie pracujący nad digitalizacją tego dziedzictwa ludzkości mają poczucie, że sprawa jest pilna.

UPI

Na świecie religie rosną w siłę, a na Zachodzie słabną

To zjawisko nie jest nowe, obserwuje się je już od jakiegoś czasu. Chodzi o kryzys zaufania do wspólnot religijnych wśród Amerykanów, i to niezależnie od religii. Młodzi ludzie coraz rzadziej przyznają się do przynależności czy to do chrześcijańskiej, żydowskiej czy do muzułmańskiej wspólnoty religijnej.

Zmiana postaw społecznych wśród Amerykanów, widoczna także w innych społeczeństwach tzw. Zachodu, różni się wyraźnie od trendów dominujących w większości społeczeństw na świecie. Z jednego z niedawno przeprowadzonych badań wynika np., że w skali makro na ziemi przybywa ludzi wierzących w Boga, a religie, głównie te największe, rosną w siłę.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrywanie z ukrycia. Legalne czy nielegalne?

Spędzaliśmy popołudnie w parku miejskim. Dzieci bawiły się na placu zabaw, my z mężem siedzieliśmy na ławce. W pewnej chwili zauważyliśmy obiektyw kamery zwrócony na nasze dzieci. Pomimo próśb o zaprzestanie filmowania mężczyzna nie przestał. Później się okazało, że film został opublikowany na portalu społecznościowym jako ilustracja w reportażu o hałasie miejskim, bez naszej zgody. Co możemy z tym zrobić?
CZYTAJ DALEJ

Ratunku! Ksiądz "nie chce dać nam ślubu"!

2025-02-09 19:54

[ TEMATY ]

małżeństwo

ślub

Adobe Stock

Czasem spotykam się z tym pytaniem narzeczonych, przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Co wtedy robić? Myślę, że rozmowa wyjaśniająca, dlaczego ksiądz „nie chce dać im ślubu”, jest zawsze dobrą okazją do pogłębienia wiary i zaproszenia narzeczonych do prawdziwego spotkania z Bogiem i w wierze pomiędzy nimi.

Żaden ksiądz na świecie nie może „dać ślubu” nikomu. Jest to jedyny sakrament, którego udzielają sobie wierzący świeccy – w tym przypadku nowożeńcy. Wobec ignorancji religijnej konieczny jest, jak pisze papież Franciszek, pogłębiony katechumenat nad treścią sakramentu małżeństwa i nad rolą małżonków katolickich we współczesnym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Bystrzyca Kłodzka/Opole. Na ostatniej prostej do święceń

2025-02-09 14:26

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

diakonat stały

Norbert Ryznar

Archiwum prywatne

Norbert Ryznar podczas przyjęcia posługi akolitatu

Norbert Ryznar podczas przyjęcia posługi akolitatu

W ostatnią niedzielę stycznia w Opolu bp Rudolf Pierskała udzielił posługi akolitatu naszemu diecezjaninowi Norbertowi Ryznarowi.

Był to kolejny krok w formacji przyszłego diakona stałego, który na co dzień służy w swojej wspólnocie parafialnej Świętego Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej jako mąż, ojciec, katecheta i nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję