Taki rodzaj Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wybierają od kilku lat Polacy w kraju i za granicą, bo inaczej patrzy się na cierpienie Chrystusa z kościelnej ławki a inaczej, gdy nogi odmawiają posłuszeństwa.
Znany biegacz powiedział kiedyś: „Chcesz zacząć biegać, przebiegnij kilometr. Chcesz zmienić swoje życie, przebiegnij maraton”. Parafrazując te słowa, można powiedzieć: „Chcesz się pomodlić, odpraw Drogę Krzyżową. Chcesz zmienić swoje życie – przejdź Ekstremalną Drogę Krzyżową”. – Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. Jej celem jest samodzielne przejście Drogą Krzyżową z medytacją. Ma to być także próba wyjścia z „bezpiecznych ławek w kościele”, aby zmierzyć się z ryzykiem. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze i zbliżenia do Boga – wyjaśniają organizatorzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Diecezjanie na szlakach EDK
Reklama
Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy 10 lat temu w Krakowie. Wyznaczane na EDK trasy są zróżnicowane pod względem długości i trudności, często prowadzą przez bagna, dzikie lasy czy góry. W tym roku EDK odbywa się w ponad 300 miejscowościach na terenie 25 państw. Do wyboru jest blisko 800 tras. Z diecezji sosnowieckiej także wyruszą wierni na Drogi Krzyżowe, które z pewnością do łatwych należały nie będą. Pierwsi uczestnicy wyruszą z Olkusza w piątek 5 kwietnia. Kolejne grupy rozpoczną EDK tydzień później, w piątek 12 kwietnia, tuż przed Niedzielą Palmową. Możliwość zapisu na EDK oraz szczegóły tras z mapami dostępne są na stronie: www.edk.org.pl .
Osiem tras
Tym razem aż osiem tras będą mieli do wyboru wierni z rejonu Przegini. – Aż osiem tras, bo generalnie chodzi o to, by dać jak najwięcej przestrzeni do samotności – cisza i samotność na EDK są fundamentem pomagającym w szczerym i głębokim przeżyciu spotkania ze Zbawicielem. W naszym rejonie w ubiegłym roku było 700 uczestników, niektóre z tras były „przeładowane”. Dodatkowo bierzemy pod uwagę osoby, które już były na EDK i chcą iść na nowe trasy, których nie znają – wyjaśnia Konrad Zmysło. Msze św. na rozpoczęcie EDK odbędą się w sanktuarium Najświętszego Zbawiciela o godz. 17.00 – dla tras dłuższych, liczących aż 80 km, „via spero”, do Kalwarii Zebrzydowskiej, a także dwóch tras do sanktuarium w Imbramowicach: „via crux” 60 km i „via Passio” 55 km – oraz o godz. 21.00 (do wyboru wyjście na cztery trasy do Imbramowic: „via Salwator” 45 km, „via Mater” 38 km, „via gratia” 27 km oraz „via miseri” 22 km).
Ekstremalnie z Jaworzna i Czeladzi
Ekstremalne Drogi Krzyżowe zainaugurowane zostaną także w Jaworznie. Rozpocznie je uroczysta Eucharystia w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny o godz. 18.30. Stamtąd wędrowcy podążać będą kilkoma trasami do wyboru. Wśród nich będzie trasa biała (25 km), złota (41 km) i czerwona (58 km). Trasy zakończą się przy kolegiacie, tak więc uczestnicy wykonają swego rodzaju pętle. Z kolei w Czeladzi wierni będą mieli cztery trasy do wyboru. Tutaj EDK rozpocznie się także Mszą św. o godz. 21.00 w kościele św. Stanisława. Po niej organizatorzy zapraszają na trasy: szwedzką (21 km – pętla), śląską (44 km – do Żychcic) oraz zagłębiowską (45 km – do Żychcic), a także będącą jeszcze w trakcie ostatecznego wytyczania ponad 40-kilometrową trasę, której meta będzie przy sosnowieckim hospicjum św. Tomasza.