W 2013 r. powstała platforma edukacyjna „Zwolnieni z teorii”. Głównym jej celem jest dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość darmowego nabywania kompetencji, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Jest oparta o nowoczesną metodykę nauczania rozwijającą praktyczne kompetencje, niemożliwe do zdobycia tradycyjnymi metodami nauczania. To właśnie w oparciu o te metody działa młodzież z zamojskich szkół.
Spełniają marzenia
Reklama
Sylwek, Łukasz, Mateusz, Magdalena, Mateusz i Paulina to uczniowie Technikum nr 1 i III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu. Razem tworzą ekipę „Projekt Marzenie”. Ich głównym celem jest spełnianie marzeń dzieci z domów dziecka. Działają poprzez odwiedzanie dzieci, rozmowę i zabawę z nimi, następnie pytają się o ich trzy marzenia i spełniają jedno. Organizują zbiórki i wydarzenia, aby zebrać fundusze na realizację marzeń swoich kolegów i koleżanek. I chociaż mają różne zainteresowania, to łączy ich wspólna ambicja, by ten projekt przyniósł dzieciom wiele radości i dużo dobrego. Jak sami mówią, niesienie radości ze spełnionych marzeń sprawia im wielką frajdę! Spełnionych marzeń jest już wiele. Ale oni wciąż działają. Krzyś z zamojskiego domu dziecka marzył o locie samolotem. Dzięki młodzieży i Aeroklubowi Ziemi Zamojskiej jego marzenie się spełniło. Sześcioro dzieci z domu dziecka w Zwierzyńcu marzyło o przejażdżce terenowymi samochodami po lesie. I to marzenie się spełniło. Zamojska młodzież pojechała już m.in. do Zwierzyńca, Janowa Lubelskiego, Lublina, Krasnegostawu, Komarna oddalonego o 200 km od Zamościa, Chełma, a także do Woli Gałęzowskiej. Młodzi, spełniający marzenia innych, zapraszają do współpracy, przekładającej się na spełnianie marzeń!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Łamiąc stereotypy
Kreatywnością i wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka wykazali się także uczniowie I LO. Ewelina, Monika i Daria podjęły inicjatywę stworzenia projektu społecznościowego „Tacy sami”. Walczą ze stereotypami i uprzedzeniami, by pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Nazwę projektu zaczerpnęły z piosenki Lady Pank o tym samym tytule. Aby zdobyć środki finansowe na projekt, uczennice zorganizowały kawiarenkę, gdzie można było kupić pyszne, własnoręcznie upieczone ciasta, babki czy pączki. Kawiarenka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a nawet samego prezydenta Andrzeja Wnuka. Dziewczęta organizowały sondę uliczną w Zamościu. – Zadawałyśmy pytania, dzięki którym chciałyśmy się dowiedzieć, co sądzą mieszkańcy Zamościa o stereotypach, jak również czy zostali nimi dotknięci. Nasza sonda uliczna jest to wstęp do wykładów w szkołach, które planujemy rozpocząć od marca – zapowiadają uczestnicy projektu. – To tylko mała część naszej sondy, ale możemy stwierdzić, że niestety, zdecydowanie większość osób dotknęły stereotypy oraz zostali kiedykolwiek powierzchownie ocenieni. Wyniki z naszej sondy były naprawdę ciekawe i dzięki niej upewniłyśmy się, że nasz projekt ma sens, co dało nam jeszcze więcej energii do działania – podkreślają dziewczęta.
Twórczynie już planują kampanię plakatową i bilbordy w całym mieście. Chcą także dotrzeć do jak największej grupy młodzieży z cyklem wykładów i ćwiczeń.
„Zwolnieni z teorii” to ogólnopolska olimpiada dla studentów i licealistów do tworzenia autorskich inicjatyw i projektów społecznych, mających zmienić nasze otoczenie na lepsze. Jej uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności nawiązywania partnerstwa, zarządzania oraz pracy w zespole.