Reklama

Niedziela Częstochowska

Wolontariat – nowe perspektywy i wyzwania

Zjazd Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas organizowany przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej odbędzie się 5 marca w godz. 10-13 w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. Gościem specjalnym będzie raper Maro En, biorący udział w programie profilaktycznym „Nie zmarnuj swojego życia”

Niedziela częstochowska 9/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Beata Pieczykura/Niedziela

Od lewej: s. Karoliana, Paulina z Caritas, Ewelina i Adam z IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Od lewej: s. Karoliana, Paulina z Caritas, Ewelina i Adam z IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sąpełni życia, optymizmu i chęci do działania. Przekroczyli próg egoizmu, skupienia się na sobie. Są dyspozycyjni i bezinteresowni, radośni i wrażliwi, odpowiedzialni i systematyczni. I tym się dzielą. Pomagają. Praktycznie realizują przykazanie miłości bliźniego. Wyróżnia ich kultura osobista, pasja i dobre wyniki w nauce. Młodzi zrzeszeni w Szkolnych Kołach Caritas włączają się w akcje prowadzone przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz organizują własne.

Dlaczego swój wolny czas ofiarują ludziom potrzebującym? Na to pytanie odpowiada Ewelina z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie: – Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się w gimnazjum. To forma pomocy drugiemu człowiekowi m.in. przez zbiórki żywości przed świętami, akcję Kromka chleba, przygotowanie wigilii dla bezdomnych, pomoc w pielgrzymce bezdomnych na Jasną Górę. Te działania pokazują, jak niewielka pomoc potrafi wesprzeć osoby potrzebujące oraz uczą wrażliwości i pomagają docenić to, co się ma, bo nic tu, na ziemi, nie jest dane za zawsze. Adam również z IV LO w Częstochowie lubi pomagać. Pomaga więc w stołówkach dla bezdomnych i w Domu Samotnej Matki, gdzie bawi się z dziećmi i dużo z nimi rozmawia. – Zdecydowałem się na pomoc, ponieważ wierzę, że Bóg na nas patrzy. On zawsze pomaga, to dlaczego ja mam nie pomóc osobom w trudnej sytuacji – wyjaśnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tworzą wielką rodzinę wolontariatu. Ich obecność jest jak iskierka nadziei. W tym duchu s. Karoliana, służebniczka dębicka, przypomina, że bł. Edmunda Bojanowskiego (założyciela zgromadzenia)nazywano serdecznie dobrym. – Dlatego moja pasja i zaangażowanie w wolontariat to uczenie dobroci. To jest niesamowicie ważne. Nie jest istotne, ile robimy, ale jak to robimy, wystarczy przecież gest, uśmiech, zauważenie drugiej osoby. Dziś człowiekowi potrzeba drugiego człowieka – opowiada. Na zakończenie podkreśla: – Jestem dumna z wolontariuszy.

Pieczę nad wolontariuszami zrzeszonymi w Szkolnych Kołach Caritas na terenie archidiecezji sprawuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i zaprasza na spotkania formacyjne, m.in. zjazd i pielgrzymkę pracowników i wolontariuszy Caritas. Ponadto opiekunowie kół na co dzień prowadzą formację, aby wychować człowieka serdecznie dobrego, którego pomoc wyzwoli godność w drugim człowieku. Systematyczne spotkania raz w miesiącu odbywają się np. w nowym SKC działającym przy Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie, liczącym 33 uczniów z kl. VI-VIII.

Z inicjatywy młodzieży z byłego Gimnazjum nr 12 w Częstochowie powstało koło przy Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej adresowane do uczniów szkół, w których nie ma SKC, oraz osób dorosłych. Koordynatorem grupy jest br. Mariusz Leszczak, kapucyn. Do tego koła są zaproszone osoby w wieku powyżej 16. roku życia, które chciałyby zacząć przygodę z wolontariatem oraz poznać, jak wygląda praca z osobami potrzebującymi (bezdomnymi, dziećmi, osobami starszymi). Comiesięczne spotkania odbywają się w Centrum Administracji i Wolontariatu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. ks. Stanisława Staszica 14 w Częstochowie, zapisy pod numerem telefonu 506 394 610.

2019-02-27 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: 15 ton żywności – padł rekord w akcji „Podziel się Posiłkiem”

[ TEMATY ]

Caritas

jedzenie

Archiwum Caritas

Ponad 15 ton produktów spożywczych – rekord w stosunku do ubiegłych lat, udało się zebrać podczas zbiórki żywności zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji "Podziel się posiłkiem". Dzisiaj podsumowano wyniki zbiórki, która na Kielecczyźnie odbyła się w ostatni weekend. Akcję przeprowadziła rekordowa liczba ponad 1100 wolontariuszy.

Jak informuje Mariusz Kozak z Kieleckiego banku Żywności, do koszy trafiały m.in. płatki śniadaniowe, konserwy, ryż i makarony, w tym produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Zebrano także dużą ilość mleka w proszku i gotowych zupek dla dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z „dziadkiem” biskupem

2025-12-05 10:55

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Łaszew

Strugi

Maciej Orman/Niedziela

4 grudnia biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz spotkał się z nauczycielami i uczniami w szkołach związanych z parafią św. Jana Chrzciciela w Łaszewie.

Z samego rana odwiedził Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łaszewie. Już w drzwiach został pięknie przywitany śpiewem „Bądź pozdrowiony, gościu nasz”. Następnie przybył do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Strugach. Tutaj na wspólne spotkanie modlitewne wprowadziły gościa dzieci z lampionami.
CZYTAJ DALEJ

Mikołajowa zupa i czekolady dla bezdomnych

2025-12-05 20:59

Małgorzata Pabis

Prawdziwe Mikołajowe czekolady oraz ciepły posiłek otrzymali dziś rano podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Produkty zostały zakupione przez Kościół rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ze środków zgromadzonych na Funduszu Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję