Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Groźne groźby

Ponad 20 osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, urzędników, polityków i działaczy samorządowych oraz takich, które publicznie drwiły ze śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zatrzymano w ciągu tygodnia od dramatu w Trójmieście – podała Komenda Główna Policji. Policja odnotowała, że ludzie stali się bardziej wyczuleni na takie zachowania: po ataku na Adamowicza liczba zgłoszeń dotyczących obraźliwych wpisów internetowych, gróźb karalnych oraz nawoływania do popełnienia przestępstwa wobec osób publicznych znacznie wzrosła.

Jak ujawnił Krzysztof Sierak, zastępca Prokuratora Generalnego, wyselekcjonowano ponad 100 prokuratorów, którzy mają zajmować się wyłącznie sprawami przestępstw na tle nienawiści rasowej, wyznaniowej czy z powodów politycznych. O opamiętanie się zaapelował Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że w tej sprawie policja będzie konsekwentna i surowa. Apel o rozsądne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych wystosowała policja. „Policjanci przypominają o odpowiedzialności za każde bezprawne zachowanie, a także słowa kierowane wobec innych ludzi” – podkreślono w apelu KGP. Analiza danych prokuratury z lat 2016-18 wskazuje, że zmniejszyła się liczba przestępstw z nienawiści, które dotąd umarzano z powodu niewykrycia sprawców. W większości przypadków sprawcy tych przestępstw są ustalani – zapewnia prokuratura.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Julian Kostrzewa

Krok ku beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego – o. Gabriel Bartoszewski poinformował, że 29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziło cud uzdrowienia za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego. Orzeczenie otworzyło drogę do dalszej, końcowej pracy nad procesem. Teraz potrzeba jeszcze zatwierdzenia tegoż cudu przez komisję teologów konsultorów oraz komisję kardynałów i biskupów – aby Ojciec Święty mógł wydać oficjalny dekret o cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To kolejny ważny krok na drodze ku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Na prace te potrzeba co najmniej około pół roku – powiadomił o. Bartoszewski. Być może wyniesienie na ołtarze nastąpi jeszcze w 2019 r., w którym przypada 70. rocznica rozpoczęcia posługi prymasowskiej przez kard. Wyszyńskiego.

Reklama

KAI

Dobro ze zła

Dopojednania narodowego wezwał premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach k. Tarnowa. – Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę – spokojniejszą, mądrzejszą i pełną szacunku do siebie nawzajem – zaapelował. Nawiązując do zabójstwa Pawła Adamowicza, wskazał, że stało się wielkie zło, ale warto spróbować przekuć je w dobro. – Niech to będzie moment przełomu – powiedział Morawiecki. – Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale też rozmawiają, którzy nie tylko słyszą, ale i słuchają. Spierajmy się, ale też się wspierajmy – zaapelował. Podkreślił, że pojednanie i zgoda są kluczowe dla rozwoju narodu, społeczeństwa, gospodarki, dla wykorzystania szans.

wd

Mogherini unika

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie weźmie udziału w zaplanowanej na połowę lutego  br. ministerialnej konferencji w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w Warszawie. Powodem ma być – jak przekazał dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą unijny urzędnik – inna zaplanowana podróż. Jak podały Departament Stanu i polskie MSZ, w czasie konferencji szczególna uwaga zostanie poświęcona wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu. Konferencja będzie ważna i udział w niej Mogherini wydawał się oczywisty, dlatego odebrano to jako unik. Szefowa unijnej dyplomacji krytykowała USA za wypowiedzenie w ub.r. porozumienia nuklearnego z Iranem.

wd

Wiodąca rola Lublińca

Powołanie Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które ma usprawnić system kształcenia i szkolenia żołnierzy tych wojsk, planuje resort obrony narodowej. Centrum, które ma odgrywać wiodącą rolę w szkoleniu wojsk specjalnych (dziś jest ono „rozproszone” w różnych częściach kraju), zostanie ulokowane w Lublińcu k. Częstochowy, gdzie stacjonuje Jednostka Wojskowa Komandosów. Obecnie trzytysięczne wojska specjalne tworzy pięć jednostek. Obok JWK w Lublińcu także: jednostki wojskowe GROM (w Warszawie i w Gdyni), FORMOZA w Gdyni, NIL w Krakowie i AGAT w Gliwicach.

jk

Rekord Wielkiej Krokwi

Nadzieje na świetny występ Polaków w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem okazały się płonne. W konkursie indywidualnym nasi skoczkowie zawiedli. Dawid Kubacki był dopiero 12., a Kamil Stoch nie awansował do finału. Występ osłodził rekord skoczni na Wielkiej Krokwi, który pobił Kubacki w konkursie drużynowym. W klasyfikacji generalnej PŚ Kamil Stoch jest drugi, Piotr Żyła – trzeci, a Dawid Kubacki – piąty; wszyscy mają dużą stratę do prowadzącego Japończyka Ryoyu Kobayashiego.

wd

2019-01-23 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Publikujemy treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie :

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję