Przed dwoma laty na Jasną Górę powróciła wielowiekowa tradycja toczących się na Sali Rycerskiej dysput teologicznych. W ramach przygotowań do Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski przez dziewięć kolejnych miesięcy – od września 2015 do maja 2016 r. – przedstawiciele świata Kościoła, nauki i kultury, prowadzeni przez red. Jana Pospieszalskiego, spotykali się na Jasnej Górze w obecności widowni i zaproszonych gości, by debatować nad treściami Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Troska o zachowanie wiary, bezwarunkowy szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia, walka z wadami narodowymi – te i inne przyrzeczenia złożone przed Matką Bożą na Jasnej Górze w sierpniu 1956 r. z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach następnych wprowadzane w życie w ramach programu Wielkiej Nowenny przed Millennium Chrztu Polski – pozostają ciągle do wypełnienia przez kolejne pokolenia Polaków. „Trzeba nam stale wracać do Ślubów Jasnogórskich (...), stale na nowo ponawiać rachunek sumienia z tych wszystkich zobowiązań, które w nich się zawierają, gdyż dotyczą życia Narodu” – powiedział Jan Paweł II, który określił jasnogórski program Prymasa Tysiąclecia „polską kartą praw człowieka” – zbiorem fundamentalnych zasad, które „budują się na prawie Bożym, które jest zarazem prawem wpisanym w ludzkie sumienie” (Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 26 sierpnia 1990 r.).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jasnogórskie Debaty z 2016 r. stanowią dobry przykład podjęcia poważnej refleksji nad aktualnością Ślubów Jasnogórskich w życiu współczesnych Polaków. Zaproszeniem do tego jest także trafiająca właśnie do rąk czytelników publikacja „Raport Jasnogórski 2016” – przygotowany we współpracy Zakonu Ojców Paulinów i Instytutu Papieża Jana Pawła II zapis dyskusji, których intencją, podobnie jak kiedyś dla prymasa Wyszyńskiego, było pragnienie, aby program Ślubów Jasnogórskich inspirował Polaków do obrony najistotniejszych wartości Narodu i Kościoła. Najpewniejszym na to sposobem jest więź z Matką Chrystusową w konkretnej rzeczywistości codziennego życia.
Zadanie to stawia sobie także za cel swoich działań Jasnogórski Instytut Maryjny, a najbliższą okazją będzie prezentacja książki „Raport Jasnogórski 2016”, która odbędzie się 6 stycznia 2019 r. w częstochowskim klasztorze Ojców Paulinów.
Red. Małgorzata Bartas-Witan
Dziennikarka Polskiego Radia „Familijna Jedynka”