Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie kustoszy

Rola sanktuariów we współczesnym świecie

Kustosze sanktuariów spotkali się na Jasnej Górze 22 października br. Był to jeden z punktów konferencji zorganizowanej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kustosze polskich sanktuariów rozmawiali o tym, jak włączyć sanktuaria w dzieło nowej ewangelizacji i jak uczynić je dynamicznymi ośrodkami promieniującymi religijnie w diecezjach i regionach. – Przyjrzymy się konkretnym dzisiejszym potrzebom: czym żyją sanktuaria, czego oczekują kustosze, czym chcą się podzielić, jak chcą siebie wspierać w dziele posługi w sanktuariach, na „pierwszej linii frontu” – powiedział bp Henryk Ciereszko z Zespołu ds. Sanktuariów przy Konferencji Episkopatu Polski. Gościem spotkania był bp Adam Wodarczyk, członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterskiej KEP, który wygłosił wykład: „Sanktuarium miejscem nowej ewangelizacji”.

Czuwanie modlitewne

Za Polonię, za Polaków na całym świecie

Ponad 2 tys. osób przybyło na 33. Modlitewną Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy, która miała miejsce z 19 na 20 października br. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Z dala od kraju pamiętaj o Ojczyźnie – służ jej całą duszą” – to słowa sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Organizatorami czuwania są księża chrystusowcy (Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej), we współpracy z siostrami misjonarkami Chrystusa Króla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na modlitwę przybyli Polacy z: USA, Niemiec, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Białorusi i Ukrainy, a także z polskich parafii prowadzonych przez chrystusowców. – Głównym celem naszego przybycia jest poczuć duchową więź, a jednocześnie odbudować patriotyzm, tak mocno zakorzeniony w naszych rodakach żyjących poza Polską, którzy nieustannie tęsknią do swoich małych ojczyzn tu, w Polsce – powiedział ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, organizator spotkania. – Najnowsze dane wskazują, że ponad 18 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszka poza granicami naszego kraju. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych – 10 mln, 2 mln – w Niemczech, ponad 1 mln – na terenie Wielkiej Brytanii.

Rozważania Apelu Jasnogórskiego poprowadził ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Mszy św. o północy przewodniczył bp Stanisław Stefanek, chrystusowiec, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Konferencja

Z Maryją ku polskiej wolności

Ogólnopolska konferencja w 100. rocznicę odzyskania niepodległości pt. „Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu” odbyła się na Jasnej Górze w dniach 22-23 października br. Jej organizatorami byli: Komisja Maryjna i Zespół ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski, Polskie Towarzystwo Mariologiczne z przewodniczącym ks. prof. dr. hab. Markiem Chmielewskim oraz Zakon Paulinów. Wydarzenie uzyskało patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Mszy św. na rozpoczęcie obrad przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza. Otwarcia konferencji dokonał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski, przypomniał, że od początku, kiedy na Jasną Górę przybył Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, „to połączenie narodu i wiary jest tutaj czymś tak normalnym i koniecznym jak oddychanie. Nie można zrozumieć życia bez czerpania z tych właśnie źródeł”.

Od strony organizacyjnej za konferencję był odpowiedzialny o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów.

2018-10-31 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Co wiedziała Stanisława Celińska?

2026-05-15 07:36

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Dlaczego w skrajnych sytuacjach jako pierwsi załamują się czasem nie pesymiści, ale optymiści?

To pytanie brzmi zaskakująco, ale prowadzi do jednej z najważniejszych prawd o życiu duchowym: człowieka nie ratują złudzenia. Człowieka ratuje nadzieja zakorzeniona w prawdzie.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Uzdrowiona za wstawiennictwem ks. Jerzego Popiełuszki. Dolegliwości „sprzed cudu” nigdy nie powróciły

2026-05-09 20:49

[ TEMATY ]

świadectwo

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Mat.prasowy

Uzdrowienie, którego doznała za wstawiennictwem księdza Jerzego, jest trwałe – przyznaje z uśmiechem osiemdziesięciopięcioletnia zakonnica.

Fragment książki "Nowe cuda ks. Jerzego Popiełuszki". Do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Pamiętniki bł. Hanny Chrzanowskiej

2026-05-17 23:33

ks. Radosław Banaś

W czasie czytania pamietników bł. Hanny Chrzanowskiej w rz4szowskim szpitalu

W czasie czytania pamietników bł. Hanny Chrzanowskiej w rz4szowskim szpitalu

Bł. Hanna Chrzanowska to polska pielęgniarka żyjąca w latach 1902–1973. Wysoko wykształcona w Polsce i za granicą, kształciła kolejne pokolenia pielęgniarek. W czasie wojny prowadziła działalność charytatywną oraz działała w konspiracji, m.in. przechowując żydowskie dzieci. Była prekursorką tzw. pielęgniarstwa domowego w Polsce. Współpracowała z Karolem Wojtyłą w okresie jego posługi biskupiej w Krakowie. Pozostawiła po sobie pamiętniki i listy, które wyrażają jej szczególną miłość i troskę o chorych. Jest patronką służby zdrowia oraz pielęgniarek opiekujących się osobami terminalnie chorymi.Odczytane w Rzeszowie fragmenty jej zapisków ukazują niezwykłą wrażliwość na cierpienie i przekonanie, że nawet w najtrudniejszych doświadczeniach można odnaleźć sens i dobro. Dla wielu uczestników spotkania były one nie tylko refleksją, ale także inspiracją do codziennej służby drugiemu człowiekowi – z empatią, oddaniem i nadzieją.

Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, stawia sobie za cel systematyczną pracę nad formacją duchową i intelektualną swoich członków. Ważnym elementem jego działalności jest także godne reprezentowanie oraz ochrona zawodu pielęgniarki i położnej. Stowarzyszenie podkreśla znaczenie etosu pracy w służbie zdrowia, dbając o zachowanie i przekazywanie tradycji zawodowej kolejnym pokoleniom. W swojej działalności łączy troskę o wysoki poziom zawodowy z wartościami chrześcijańskimi, wskazując na szczególną rolę pielęgniarek i położnych w opiece nad chorymi, cierpiącymi i potrzebującymi wsparcia. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję