Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nagrody Caritas wręczone

Jedna statuetka i dwa wyróżnienia to nagrody, które otrzymali przedstawiciele naszej diecezji podczas ogólnopolskiej gali Ubi Caritas w Warszawie

Niedziela sosnowiecka 43/2018, str. V

[ TEMATY ]

Caritas

nagroda

Archiwum Caritas

Dyrektor sosnowieckiej Caritas ks. Tomasz Folga z nagrodzonymi: ks. Jarosławem Wolskim, Anną Dydak i Dariuszem Kubarskim

Dyrektor sosnowieckiej Caritas ks. Tomasz Folga z nagrodzonymi: ks. Jarosławem Wolskim, Anną Dydak i Dariuszem Kubarskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 29 września w podziemiach bazyliki katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Gala Ubi Caritas to wydarzenie ważne dla całego środowiska Caritas w Polsce, zarówno dla jej pracowników, jak i tych, którzy wspierają ją na różnych płaszczyznach – darczyńców, instytucji życia publicznego i wolontariuszy. – Przez uhonorowanie nagrodą Ubi Caritas wspólnota Caritas chce wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy dają świadectwo miłosierdzia lub włączają się w działalność Caritas i pomagają w codziennej służbie na rzecz ubogich i potrzebujących – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Dodajmy, że w tym roku nagrody zostały przyznane po raz 17., a od 13 lat w gali biorą udział charytatywne organizacje ekumeniczne: prawosławna Eleos, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. I jeszcze jedno, nagroda jest wręczana w trzech kategoriach: „Darczyńca”, „Świadectwo” i „Współpraca”.

Reklama

Wróćmy do diecezji. Nagrodę główną – statuetkę Ubi Caritas w kategorii „Świadectwo” otrzymała Anna Dydak – nauczycielka religii z Rogoźnika. W kategorii „Współpraca” wyróżnienie otrzymał ks. kan. Jarosław Wolski – proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Zaś w kategorii „Darczyńca” uhonorowany został Dariusz Kubarski – dyrektor CH Auchan w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwo

Reklama

Anna Dydak od 2013 r. jest opiekunem Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Rogoźniku, a wiele lat swojego życia poświęciła pracy społecznej. Z wielką cierpliwością i starannością angażuje się w akcje, zbiórki, koncerty i festyny charytatywne. Organizowanie pomocy dla potrzebujących traktuje jako swoją misję, równolegle troszcząc się o budowanie wspólnoty wolontariuszy, a także o podnoszenie ich kwalifikacji. – Każdego roku bardzo rzetelnie prowadzi akcje aktywizujące młodzież do pracy w charakterze wolontariusza. Pani Ania wie, czego chce, a chce pomagać drugiemu człowiekowi, zawsze serdeczna, uśmiechnięta, otwarta w kontakcie i choć bardzo zapracowana – dla Caritas diecezjalnej zawsze znajduje czas i cierpliwość, by wsłuchać się w nasze troski, problemy i radości – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Anna Dydak wraz z wolontariuszami przeprowadziła wiele akcji, m.in.: przedświąteczne zbiórki żywności, „kromka chleba dla sąsiada”, „Tornister pełen uśmiechów”, zbiórki środków czystości dla Domu Matki i Dziecka, zbiórki odzieży i książek potrzebnych mieszkańcom Schroniska dla Bezdomnych, zbiórki dla dzieci z Syrii, dla dzieci w Afryce, na rzecz hospicjum. Przygotowuje także jasełka dla mieszkańców i księży emerytów, aktywnie włącza się w „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak sama mówi: – w wolontariacie więcej dostajemy, niż sami dajemy. Wolontariusze z koła prowadzonego przez Annę Dydak nazywają siebie „dziećmi Caritasu”, ponieważ więcej czasu spędzają na akcjach Caritas niż w domu. Są bohaterami dnia codziennego, dając świadectwo satysfakcji płynącej z wolontariatu.

Współpraca

W kategorii „Współpraca” wyróżniony został ks. Jarosław Wolski. Proboszcz czeladzkiej parafii od lat wspiera i inspiruje Parafialny Zespół Caritas. Od dwóch kadencji jest członkiem komisji rewizyjnej Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Jego pasją jest człowiek, w którym budzi pokłady dobra na służbę Bogu i drugiemu człowiekowi. – Ks. Jarosław dostrzega ogromną rolę Caritas w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi. Jest zaangażowany we wszystkie akcje i dzieła Caritas, a wiele z nich osobiście wspiera: materialnie i duchowo. Jest człowiekiem o wielkiej wiedzy i szerokich horyzontach, gromadzi wokół siebie elity świata kultury i biznesu, ucząc ich dobroczynności. Ks. Jarosław od wielu lat gromadzi wokół Caritas zacne grono ludzi dobrej woli, dzięki którym Caritas diecezjalna ma możliwość udzielania coraz szerszego wsparcia – wyjaśnia ks. Tomasz Folga.

Darczyńca

I trzeci nasz bohater – wyróżniony w kategorii „Darczyńca” – Dariusz Kubarski, dyrektor Auchan w Sosnowcu. – Dzięki jego wrażliwości i pozytywnemu nastawieniu pomógł wielu ludziom. Jest otwarty na wszelkie działania charytatywne prowadzone przez Caritas. Kierowane do niego prośby spotykają się z pozytywną odpowiedzią i jego całkowitą przychylnością. Od 4 lat jest głównym, a zarazem jednym z największych darczyńców Caritas diecezji sosnowieckiej. Dzięki środkom finansowym i darom rzeczowym płynącym od sklepu Caritas diecezjalna zrealizowała i nadal realizuje szereg inwestycji oraz działań. Współpraca z nim jest dla nas ważna, bo oprócz ogromnego wsparcia daje nam także poczucie bezpieczeństwa – podkreśla dyrektor sosnowieckiej Caritas. Dariusz Kubarski co roku umożliwia zbiórki pieniężne w centrum handlowym na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, wspiera organizację wigilii dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych. Wspiera także Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej oraz obejmuje mecenat nad koncertem charytatywnym „Gramy dla Mamy”.

2018-10-24 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debiut z wyróżnieniem

Niedziela sandomierska 4/2022, str. II

[ TEMATY ]

konkurs

nagroda

Archiwum prywatne

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Zadebiutowali i zostali nagrodzeni

Nagroda za akcję Czytamy polskich autorów.

Biblioteka Publiczna w Gorzycach została wyróżniona i doceniona za zorganizowanie w ubiegłym roku tygodnia głośnego czytania dzieciom w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom. Wyróżnienie zostało przyznane przez Fundację ABCXXI. Wartym podkreślenia jest to, że gorzycka biblioteka była w ubiegłym roku debiutantem w tej ogólnokrajowej akcji. – Wyróżnienie otrzymaliśmy za najlepiej przeprowadzoną akcję czytelniczą. Niestety, nie odbyła się w formie, w jakiej byśmy chciały. Muszę od razu zaznaczyć, że bynajmniej naszym marzeniem nie jest prowadzenie spotkań on-line, zwłaszcza dla dzieci, gdyż najważniejszy jest bezpośredni kontakt z osobą słuchającą, obserwowanie jej reakcji. W przypadku wersji on-line jesteśmy tego całkowicie pozbawieni. W chwili, kiedy planowaliśmy tydzień głośnego czytania dzieciom, odbywający się tradycyjnie pod koniec maja, trwał lockdown. Instytucje kultury, w tym także biblioteki, były pozamykane. Dlatego też nasze działania przenieśliśmy do internetu – mówiła Katarzyna Góralska. Dodając, że – otrzymane wyróżnienie traktujemy jako swój wielki sukces. Tydzień czytania w gorzyckiej bibliotece przebiegał pod hasłem Czytamy polskich autorów. Każdego dnia dzieci mogły o godz. 10 obejrzeć w internecie interpretacje utworów współczesnych polskich autorek i autorów. Pracownice biblioteki – Katarzyna Góralska, Jolanta Jóźwik, Anna Perła, Mariola Stopińska- Hara i Jolanta Zimolog – wybrały wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Doroty Gellner, Doroty Strzemińskiej-Więckowiak, Kaliny Jerzykowskiej, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek i Moniki Kamińskiej. Największym zainteresowaniem z prezentowanych utworów cieszył się tekst Leśne głupki, który rozpoczął czytelniczy tydzień. Zainteresowani mogli także brać udział w konkursach: plastycznym, fotograficznym oraz wiedzy o literaturze, które towarzyszyły każdej przeczytanej bajce. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni w trakcie oficjalnego podsumowania akcji. Biblioteka przygotowała również ekspozycję poświęconą działalności Fundacji ABCXXI o charakterze informacyjno-edukacyjnym pt. 20 lat cała Polska czyta dzieciom. Na wspomnianej wystawie pracownicy biblioteki umieścili także, kolekcję pereł literackich dla dzieci, znajdujących się w zbiorach gorzyckiej książnicy. Przyznane wyróżnienie jest nagrodą dla całego zespołu osób, które przygotowywały kampanię. – Razem z nami równie ciężko pracował Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. I jest to nasz wspólny, zbiorowy sukces. Przystępując do konkursu, nie mieliśmy żadnej tremy, mimo że startowały w nim duże biblioteki z takich ośrodków, jak Warszawa, Kraków, Gorzów Wielkopolski. Otrzymanie wyróżnienia w takim gronie, w dodatku za debiutancki udział, naprawdę jest dla nas wielkim sukcesem – mówiła Katarzyna Góralska.
CZYTAJ DALEJ

Papież na peryferiach

2025-04-23 08:22

Niedziela Ogólnopolska 17/2025, str. 15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Valentina Alazraki

Grzegorz Gałązka

Valentina Alazraki

Valentina Alazraki

Najbardziej ceniłam u papieża Franciszka jego człowieczeństwo, prostotę i bliskość z ludźmi. Zrobił na mnie duże wrażenie już od pierwszej podróży, którą z nim odbyliśmy do Brazylii.

Jako dziekan dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej miałam zaszczyt powitać go w samolocie. Nie chciał odpowiadać na nasze pytania, tak jak robili to wcześniej papieże, ale stworzył z nami nową formę relacji. Podczas każdej podróży Franciszek chciał nawiązać osobisty kontakt z każdym z dziennikarzy; wydaje mi się to bardzo piękne, ponieważ dawało możliwość wymiany z nim kilku zdań. Byli dziennikarze, którzy osobiście wręczali mu list, prezent, pokazywali mu zdjęcie jakiejś chorej osoby i prosili o modlitwę. Papież pozwalał, byśmy robili sobie z nim selfie i przesyłali jego błogosławieństwo za pośrednictwem telefonu komórkowego. W ten sposób Franciszek potrafił nawiązać z każdym z nas ludzką relację, która również pomagała nam w pracy.
CZYTAJ DALEJ

Kalisz: kościół Miłosierdzia Bożego uznawany za ewenement na skalę światową

2025-04-27 09:31

[ TEMATY ]

Kalisz

miłosierdzie Boże

Autorstwa Peżot - Praca własna/commons.wikimedia.org

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

To prawdziwy unikat. Nie ma żadnych filarów i podpór. Przykrywa go jednorodna powłoka, betonowa łupina, która w najcieńszym miejscu ma zaledwie 6 cm grubości. Budowlę zaprojektowali bardzo młodzi architekci: błyskotliwy matematyk i student, a zbudowali własnymi rękami parafianie. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu uznawany jest za ewenement na skalę światową.

W niedzielę po Wielkanocy obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. To dobra okazja, aby pokazać unikatową świątynię wybudowaną w Kaliszu w latach 70. Dzisiaj Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Kaplicą Wieczystej Adoracji przyciąga wiernych nie tylko z Kalisza. Przybywają tutaj ludzie z całej Polski, aby podziwiać niezwykłą budowlę kościoła. Z inicjatywy obecnego proboszcza ks. prał. Pawła Kostrzewy w kościele przeprowadzono badania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję