Reklama

Wiadomości

Dzień pamięci Stanisława Hadyny

Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 9

Wojtek Korpusik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Dzień Pamięci Stanisława Hadyny” 25 września 2018 r. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował 66. sezon artystyczny. Dla upamiętnienia przypadającej w tym dniu 99. rocznicy urodzin prof. Stanisława Hadyny – założyciela i patrona zespołu, artyści złożyli kwiaty na jego grobie na cmentarzu w Wiśle.

Inauguracyjny koncert w siedzibie zespołu w Koszęcinie został poprzedzony przez kolejny Zlot Szkół Hadynowskich, czyli szkół zaprzyjaźnionych ze „Śląskiem” i noszących imię prof. Stanisława Hadyny lub Jerzego Wójcika – długoletniego dyrektora zespołu. Program zlotu obejmował apel pamięci, warsztaty taneczne i wokalne z pedagogami „Śląska” oraz sceniczną prezentację artystycznych możliwości uczniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najważniejszym punktem dnia był koncert inauguracyjny w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wśród gości oklaskujących dynamiczny i barwny pokaz polskich pieśni i tańców byli m.in. wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk i przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk. Podczas koncertu zasłużeni artyści i pracownicy „Śląska” zostali odznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalami za Długoletnią Służbę nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz wyróżnieni ministerialnymi dyplomami za Zasługi dla Kultury Polskiej.

Reklama

Już dwa dni później artyści chóru i orkiestry „Śląska” wyruszyli na trasę 20 koncertów we Francji, gdzie wykonują „Requiem” Wolfganga A. Mozarta – jedno z największych dzieł światowej literatury muzycznej.

Artyści baletu na początku października biorą udział w X Dniach Kultury Polskiej w Żytomierzu na Ukrainie, a ich koncert będzie ukoronowaniem XXII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”.

W nowym sezonie artystycznym zespół zamierza muzycznie upamiętnić kilka ważnych dat: 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki i 100-lecie urodzin Stanisława Hadyny, a także 100-lecie I powstania śląskiego. Planowane są także dłuższe trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych i Japonii.

2018-10-03 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tysiące widzów po pierwszym weekendzie. "Najświętsze Serce" porusza Polaków

2026-02-25 07:32

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce

Mat.prasowy

Blisko 30 tysięcy widzów w całej Polsce zobaczyło w pierwszy weekend premierowy film "Najświętsze Serce" ("Sacré Coeur"). To jeden z najbardziej poruszających obrazów religijnych ostatnich lat – produkcja, która wcześniej stała się prawdziwym fenomenem we Francji i wywołała szeroką społeczną dyskusję.

– Siłą tego filmu są świadectwa ludzi, którzy się w nim pojawiają. To jest pokazanie tego, co jest najbardziej prawdziwe – spotkania człowieka z Panem Bogiem – mówi Łukasz Sośniak SJ, jezuita, redaktor naczelny portalu jezuici.pl.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #8

2026-02-26 10:54

screen YT

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codzienny cykl: "Wielkopostny Kadr z Niedzielą"

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.
CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – świadek Zmartwychwstania Jezusa

2026-02-26 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marianna Strugińska-Felczyńska

Wierni parafii MB Dobrej Rady w Zgierzu oglądają zdjęcia Całunu Turyńskiego

Wierni parafii MB Dobrej Rady w Zgierzu oglądają zdjęcia Całunu Turyńskiego

W parafii Matki Boskiej Dobrej Rady wierni mogli wysłuchać wyjątkowego świadectwa na temat Całunu Turyńskiego. Prelekcję wygłosiła dr Anna Krogulska – świecka misjonarka i członkini Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich „Inkulturacja”.

Dr Anna Krogulska od lat prowadzi działalność ewangelizacyjną w Polsce i za granicą, docierając również do środowisk polonijnych na różnych kontynentach. W swojej posłudze ukazuje mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w oparciu o analizę i duchową interpretację Całunu Turyńskiego. Całun stanowi fundament jej misji. Poprzez obraz i słowo głosi kerygmat – podstawowe orędzie o zbawieniu, podkreślając prawdę o miłości Boga do człowieka, która w sposób szczególny objawia się w wizerunku odbitym na płótnie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję