Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a także e-maile są świadectwem głębokiego zaufania, którym darzą nas Czytelnicy. Dzielimy się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragnąc, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelizacja w Czechach

Na „Pielgrzymowanie dla Chrystusa” (Peregrinatio Pro Christo – PPC) jeździmy, aby się modlić i ewangelizować. Modlimy się przed wyjazdem, podczas pobytu w Ostrawie i podczas spotkań z naszymi rozmówcami. Modli się za nas wielu legionistów (Legion Maryi) i auksyliatorów, ofiarowują także swoje umartwienia i cierpienia; dzięki temu ewangelizacja dobrze przebiega i odnów jest wiele (10-15 proc.).

Idziemy tam, gdzie się ludzie nie spieszą. Głównie na dworce kolejowe i autobusowe, czasem na przystanki komunikacji miejskiej. Przy dobrej pogodzie – do parków. Mówimy pomału, po polsku. Ci z nas, którzy znają trochę słów czeskich, mają ułatwione zadanie. Duch Święty pomaga we wzajemnym zrozumieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Najczęściej spotykamy niewierzących. Wielu z nich twierdzi, że „COŚ jest”. Argumentuję, że to nie „coś” a „Ktoś” – Bóg, stwórca wszystkiego, co istnieje, który kocha każdego z nas, ludzi; mówię o odpuszczeniu grzechów, o Niebie, w którym spotkamy się z Bogiem twarzą w twarz, o tym, że Chrystus oddał za nas życie na krzyżu, zmartwychwstał i powtórnie przyjdzie w chwale. Co piąty rozmówca jest innowiercą. Staramy się rozmawiać o tym, co wspólne. Katolików ochrzczonych niepraktykujących zachęcamy do modlitwy, do lektury Pisma Świętego, do rozmowy z księdzem i do chodzenia do kościoła. Nielicznym katolikom praktykującym dziękujemy za trwanie w wierze, proponujemy przyjęcie większej ilości materiałów do rozdawania w rodzinie i środowisku.

Każdą osobę z wymienionych grup staramy się wysłuchać, w miarę naszych możliwości odpowiedzieć na jej pytanie oraz proponujemy jej przyjęcie obrazka „Jezu, ufam Tobie”, podstawowych modlitw, medalików i tekstów o wierze w języku czeskim.

Ewangelizujemy w dwie osoby i bardzo ważne jest wzajemne harmonijne współdziałanie. (Błędem jest, jeżeli jeden rozmawia, a drugi zamiast cichej modlitwy włącza się do rozmowy, zadaje pytania lub zgłasza nowe kwestie). Na ogół jednak ewangelizacja przebiega bardzo zgodnie.

Nowe osoby na PPC są radośnie witane i wprowadzane w tajniki ewangelizacji przez doświadczonych legionistów. Tu można się nauczyć ewangelizować i po powrocie na swoim terenie być aktywnym ewangelizatorem.

Krzysztof z 13-letnim stażem na PPC

2018-08-28 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Jadwiga Puzynina spocznie w Panteonie Wielkich Polaków

2025-02-12 17:49

[ TEMATY ]

Prof. Jadwiga Puzynina

Autorstwa TVIATVN/commons.wikimedia.org

Prof. Jadwiga Puzynina

Prof. Jadwiga Puzynina

Uroczystości Pogrzebowe zmarłej 8 lutego śp. prof. Jadwigi Puzyniny, wybitnej polskiej językoznawczyni, rozpoczną się w sobotę 15 lutego 2025 roku o godzinie 13.00 Mszą Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski senior. Następnie ciało Zmarłej zostanie złożone w Panteonie Wielkich Polaków.

Jadwiga Puzynina, z domu Zapolska, urodziła się 29 stycznia 1928 r. w Rożyszczach na Wołyniu. W 1946 ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a w 1951 studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1956 r. związana była z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, na którym się doktoryzowała i habilitowała, a następnie w 1987 uzyskała tytuł profesora.
CZYTAJ DALEJ

Francuzi wracają do Biblii, gwałtowny wzrost sprzedaży

2025-02-12 07:45

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Francja

Karol Porwich/Niedziela

We Francji gwałtownie wzrasta sprzedaż Pisma Świętego. Kupują je zazwyczaj ludzie młodzi i konwertyci. W paryskiej księgarni La Procure sprzedaż Biblii wzrosła w ubiegłym roku o ponad 20 proc. Wydawnictwo Mame, specjalizujące się w literaturze religijnej, w ciągu trzech lat odnotowało wzrost o 46 proc., z 52 tys. egzemplarzy Biblii w roku 2022 do 76 tys. w roku 2024.Podobną tendencję odnotowano też pod koniec ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych. W grudniu dziennik The Wall Street Journal informował, że w ubiegłym roku sprzedaż Biblii w USA wzrosła o 22 proc.

We Francji zjawisko to opisuje tygodnik Famille Chrétienne. Jak mówi Thibaude Dubois, szef Stowarzyszenia Księgarni Religijnych, jest to tendencja powszechna. W ciągu ostatnich kilku lat sektor ten wzrósł o ok. 40 proc. – mówi Dubois, który sam jest kierownikiem księgarni Siloë w Angers i Nantes.
CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup apeluje do Muska, żeby poślubił matkę swoich dzieci

2025-02-13 11:04

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

ślub

Elon Musk

abp Salvatore Cordileone

PAP/EPA

Elon Musk ze swoim synem o imieniu X w Białym Domu

Elon Musk ze swoim synem o imieniu X w Białym Domu

Uznanie dla wypowiadanych przez miliardera technologicznego Elona Muska deklaracji wspierających rodzinę, a jednocześnie zachętę do poślubienia matki swoich dzieci skierował pod adresem jednego z czołowych przedstawicieli administracji Trumpa arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone.

W swoim poście hierarcha komentując słowa Muska zachęcające do posiadania potomstwa stwierdził: „To jest piękne. Ale najpierw się ożeń i kochaj też mamę swoich dzieci”. W kolejnym poście abp Cordileone dodał, że „możemy podziękować mu za jego publiczną służbę i wciąż przypominać sobie, że małżeństwo ma znaczenie”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję