Reklama

Niedziela Sandomierska

Idą ku Jasnej Górze

Tradycyjnie od 4 sierpnia wszystkie kolumny Pieszej Pielgrzymki z diecezji sandomierskiej na Jasną Górę już są w drodze. Hasłem przewodnim są słowa: „Wielbi dusza moja Pana”

Niedziela sandomierska 32/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Adam Stachowicz

Biskup Ordynariusz przed katedrą osobiście witał się z wieloma pielgrzymami

Biskup Ordynariusz przed katedrą osobiście witał się z wieloma pielgrzymami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień przed wyruszeniem pierwszej kolumny w Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu odbyła się narada poświęcona tegorocznej pielgrzymce do Częstochowy. – Obok bp. Krzysztofa Nitkiewicza wzięli w niej udział: koordynator pielgrzymki i jednocześnie kierownik Kolumny Janowskiej – ks. Grzegorz Polak, kierownik Kolumny Sandomierskiej – ks. Marcin Grzyb, kierownik Kolumny Stalowowolskiej – ks. Dominik Bucki i ks. Mariusz Wasil – kierownik Kolumny Ostrowieckiej. Tegoroczna pielgrzymka nawiązuje do obchodzonego jubileuszu 200-lecia utworzenia Diecezji Sandomierskiej. Kolumny będą niosły w związku z tym okolicznościowe bilbordy, natomiast tematyka głoszonych konferencji ma dotyczyć historii Kościoła sandomierskiego – informują organizatorzy spotkania.

Janów rusza jako pierwszy

Piesze pielgrzymowanie z diecezji zostało zainicjowane, gdy jako pierwsi ruszyli, już po raz 36., pątnicy z Janowa Lubelskiego. Pielgrzymi 2 sierpnia zostali tradycyjnie wyprowadzeni przez mieszkańców miasta do pierwszego postoju kolumny. Tam pątnicy rozstali się z bliskimi i z modlitwą oraz pieśnią na ustach ruszyli w stronę sanktuarium na Jasnej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Motywem tegorocznego pielgrzymowania są słowa: „Wielbi dusza moja Pana”. Nasze pielgrzymowanie jest uwielbieniem Boga za 200-lat istnienia diecezji, jak również uwielbieniem za wszystkie doświadczenia Bożej łaski. Z radością wyruszamy w jedenastodniową pielgrzymkę, niosąc Boga i Jego błogosławieństwo przez ulice naszej Ojczyzny oraz ciesząc się z jej 100-letniej wolności – zaznacza ks. Grzegorz Polak, kierownik Kolumny Janowskiej.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od Mszy św. na placu maryjnym przy sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Jacek Beksiński, proboszcz parafii św. Jadwigi w Janowie Lubelskim. W homilii nawiązał do obchodzonego w tym dniu pierwszego czwartku miesiąca.

Reklama

– Wieczernik był miejscem, gdzie Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Stał się także miejscem ustanowienia sakramentu pokuty oraz zesłania Ducha Świętego. Wyjście pielgrzymki w czwartek rozpoczynacie Mszą św., wezwani jesteście do posłuszeństwa prezbiterom, a czas pielgrzymki jest okazją do skorzystania z sakramentu pokuty oraz poddaniem się działaniu Ducha Świętego – zaznaczał kaznodzieja oraz dodał: – Obecnie przeżywamy rok pod hasłem: „Napełnieni Duchem Świętym”. Ducha Świętego trzeba poznać, pokochać i uwielbiać. Niech owoce Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie, o których uczy św. Paweł w Liście do Galatów, będą programem dla każdego z was – podkreślał ks. Jacek. Zwracając się do pielgrzymów, mówił: – Wzorem dla was jest Maryja, która pierwsza przyjęła słowo Boże. Nosiła w sobie prawdziwego Syna Bożego, a napełniona Duchem Świętym udała się w pielgrzymce do Elżbiety – puentował. Przed wyruszeniem pielgrzymki ks. Beksiński poświecił nowy krzyż, który pątnicy wzięli na szlak.

Już idą wszyscy

W katedrze sandomierskiej spotkali się uczestnicy pielgrzymowania z Janowa Lubelskiego i Sandomierza. Mszy św. 4 sierpnia przewodniczył i homilię wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali opiekunowie duchowi pielgrzymki. Oprócz pątników w Eucharystii uczestniczyli znajomi i rodziny pielgrzymów oraz ci, którzy wcześniej pielgrzymowali, a w tym roku nie mogą iść. Po zakończonej Eucharystii Biskup Ordynariusz wprowadził grupy na pątniczy szlak.

Tego samego dnia Mszą św. w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli rozpoczęło się pielgrzymowanie, które zainicjował bp Edward Frankowski, prosząc o szczęśliwą i bezpieczną drogę dla pielgrzymów. Natomiast kolumna ostrowiecka wyruszyła z kościołów św. Michała Archanioła oraz z NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim po porannej Eucharystii sprawowanej przez kapłanów pątników.

Słowo pasterskie

Bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii, którą do pielgrzymów wygłosił w katedrze sandomierskiej, wyraził podziw dla podejmujących trud kilkudniowego wędrowania. Przyznał się jednocześnie, że taka decyzja jest trudna i tylko niewielu potrafi ją podjąć. – Mamy inne, priorytetowe obowiązki, których nie potrafimy lub nie możemy komuś delegować. Jesteśmy wygodni, przyzwyczajeni do pewnego komfortu, potrzebujemy tysięcy różnych rzeczy. Idąc w pielgrzymce, bylibyśmy ich z pewnością pozbawieni. Boimy się, że fizycznie i psychicznie nie damy rady. Te usprawiedliwienia można by jeszcze długo mnożyć. One mają swoje podstawy i powinny być brane pod uwagę. Niejednokrotnie wynikają niestety z naszej małej wiary i z egoistycznego spojrzenia na życie. Te same powody powstrzymują nas od czynienia dobra, a przede wszystkim hamują nasz duchowy wzrost, przeszkadzają w lepszym poznaniu siebie i innych. Tymczasem – „Bojowaniem jest żywot człowieka na ziemi” (Hi 7,1). Jest bojowaniem, walką, żeby prawdziwie i w pełni żyć. Ta walka stanowi coś w rodzaju świętego obrzędu mającego zaprowadzić nowy, doskonalszy porządek w naszym sercu i w naszej głowie. Starożytni Rzymianie usprawiedliwiali w ten sposób nawet toczone przez siebie wojny. Nie będziemy posuwali się aż tak daleko, jednak nie możemy chodzić zawsze na skróty, uciekać od wysiłku i ryzyka. Niech ta pielgrzymka będzie dla was drodzy pątnicy taką właśnie batalią o piękniejsze człowieczeństwo na podobieństwo Chrystusa i Jego Matki. Oby nie stała się jedynie epizodem, wzlotem, osiągnięciem jakiegoś pułapu, a potem przez rok będziecie obniżali loty. Dzisiaj wyruszacie w drogę nie tylko dla siebie, ale dla całej naszej diecezji. Zawsze żyjcie i postępujcie w ten sposób. Zawsze bądźcie tak samo pełni zapału i gotowi do poświęcenia. „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” (Mk 13,13). To są moje życzenia, które kieruje do kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich. Do tych życzeń dołączam obietnicę, że będę was odwiedzał na trasie i wspierał, jak tylko się da. Mam jednak prośbę, abyście do waszych pielgrzymkowych postanowień oraz intencji dodali modlitwę o powołania do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Bardzo ich potrzebujemy! A może właśnie udział w pielgrzymce pomoże komuś podjąć decyzję o wejściu na drogę prowadzącą do kapłaństwa. Prośmy Boga w tej intencji. Stwórzmy koalicję sióstr i braci, koalicję miłości. Od niej zależą losy naszego Kościoła sandomierskiego w roku jubileuszu jego 200-lecia, a także losy Polski i świata – mówił Biskup Ordynariusz.

2018-08-08 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekstremalna pielgrzymka do Lichenia

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Honorata Szymańska

Pielgrzymka z okazji objawień w Fatimie

Pielgrzymka z okazji objawień w Fatimie

W dniu 13 maja 2017 r. świętowaliśmy 100-lecie objawień w Fatimie, związanych nie tylko z historią jednego kraju czy narodu, lecz z losami całego świata. Z tej okazji Sejm RP przyjął uchwałę o uczczeniu tej wyjątkowej rocznicy. Każdy z nas pamięta, iż to właśnie w dniu 13 maja 1981 r. nasz największy rodak św. Jan Paweł II za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej został w sposób cudowny ocalony, pomimo precyzyjnie zaplanowanego zamachu na jego życie. W gminie Szczytniki imię związane z Papieżem Polakiem nosi Gimnazjum w Iwanowicach, a także Gimnazjum w Marchwaczu.

W świetle tak doniosłych wydarzeń gmina Szczytniki również włączyła się w uczczenie 100. rocznicy objawień w Fatimie, nie tylko podczas nabożeństw kościelnych, lecz także poprzez zorganizowanie okolicznościowej pielgrzymki z udziałem instancji samorządowej i młodzieży gimnazjalnej do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, która odbyła się w wigilię objawień fatimskich w dniu 12 maja 2017 r. Pielgrzymi otrzymali pasterskie błogosławieństwo udzielone przez Ks. Biskupa Łukasza Buzuna, uprzedniego przeora Jasnej Góry. Z tak wyjątkowej okazji wyjazd miał również charakter wyjątkowy; była to więc pielgrzymka ekstremalna, odbywająca się w ciszy, skupieniu i z nieustanną modlitwą. W tych czasach pełnych zgiełku i pośpiechu niezwykle istotne jest bowiem „wyjście na pustynię”, aby w pełni zrozumieć wartość ludzkiej egzystencji oraz sens poszukiwania prawdy. Z pewnością nie tylko dla współczesnego młodego człowieka – wyłączenie telefonu komórkowego, zrezygnowanie z komputera czy telewizji przez dłuższy czas – wydaje się wielkim wyrzeczeniem, sytuacją niemal ekstremalną.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump o wypadku helikoptera na rzece Hudson: straszna katastrofa

2025-04-11 07:44

[ TEMATY ]

USA

katastrofa

wypadek

rzeka Hudson

śmigłowiec

PAP/EPA/SARAH YENESEL

Prezydent USA Donald Trump odniósł się na platformie społecznościowej Truth Social do czwartkowego wypadku helikoptera, który rozbił się na rzece Hudson między Nowym Jorkiem a New Jersey. Nazwał zdarzenie „straszną katastrofą”. W ciągu ostatnich dwóch dekad w USA doszło do wielu tragedii z udziałem śmigłowców.

"Straszna katastrofa helikoptera na rzece Hudson. Wygląda na to, że sześć osób – pilot, dwoje dorosłych i troje dzieci – odeszło. Materiał filmowy z miejsca zdarzenia jest wstrząsający. Niech Bóg błogosławi rodziny i przyjaciół ofiar. Sekretarz Transportu, Sean Duffy, wraz ze swoim zespołem ekspertów zajmuje się tą sprawą. Wkrótce zostaną podane informacje na temat przyczyn i okoliczności tej tragedii" – napisał Trump.
CZYTAJ DALEJ

USA: przywódcy chrześcijańscy żądają od Rosji oddania prawie 20 tysięcy wykradzionych dzieci ukraińskich

2025-04-11 19:28

[ TEMATY ]

Ukraina

przywódcy chrześcijańscy

wykradzione dzieci

PAP/EPA

Ambasada USA w Moskwie

Ambasada USA w Moskwie

Koalicja amerykańskich organizacji chrześcijańskich poprosiła prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i sekretarza stanu Marco Rubio, aby wpłynęli na władze Rosji w sprawie natychmiastowego powrotu do kraju prawie 20 tysięcy dzieci ukraińskich, wywiezionych stamtąd od wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Prośbę tę zawiera list otwarty, podpisany przez 40 zwierzchników i wysokich przedstawicieli organizacji chrześcijańskich różnych wyznań i poglądów politycznych.

Dokument ten zwraca uwagę, że dzieci ukraińskie w wieku od 4 miesięcy do 17 lat doświadczyły reedukacji politycznej, przymusowej rusyfikacji, przeszły szkolenie wojskowe, zaznały przemocy fizycznej oraz pozbawiono je podstawowej troski. Niektóre z nich przekazano rodzinom rosyjskim, zmieniono im świadectwa urodzenia, żeby zatrzeć ich tożsamość ukraińską.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję