Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

z Jasnej Góry

W drodze do Panamy

Załoga Daru Młodzieży na Jasnej Górze

Młodzież stanowiąca kolejną zmianę Rejsu Niepodległości na Darze Młodzieży 10 lipca br. modliła się na Jasnej Górze. To reprezentanci Polski na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Rejs polskim żaglowcem Dar Młodzieży upamiętnia 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Tysiąc młodych osób z całej Polski, które wymieniają się w kilku turach, promuje polską kulturę i tradycję, ale przede wszystkim polską historię. Rejs Niepodległości wyruszył 20 maja br. z Gdyni. Żeglarze odwiedzą 22 porty 18 państw świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wspólną modlitwę do sanktuarium przybyły także osoby, które organizują i wspierają rejs: Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ks. Jerzy Limanówka – prezes Fundacji Salvatti.pl, Monika Florek-Mostowska – wiceprezes Fundacji Misyjnej Salvatti.pl oraz przedstawiciele Akademii Morskiej w Gdyni z pocztem sztandarowym, na czele z rektorem uczelni prof. Januszem Zarębskim.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować tak wielkie przedsięwzięcie, w końcu historyczne, bo nawiązujemy do 1934 r. i wypłynięcia poprzednika Daru Pomorza dookoła świata. Cieszę się też z tak dużego odzewu młodych ludzi, którzy zechcieli uczestniczyć w rejsie, zdecydowali się na to, aby rozpocząć swoją przygodę nie tylko z morzem, ale i z historią Polski, którą mają nieść całemu światu – podkreślił min. Gróbarczyk.

Reklama

Mszy św. w intencji uczestników Rejsu Niepodległości przewodniczył bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej. Życzył młodzieży, aby na okręcie jej życia zawsze dumnie powiewała bandera wiary, miłości i nadziei.

Po Eucharystii uczestnicy i organizatorzy rejsu pozostali w Kaplicy na Apelu Jasnogórskim. Modlitwie przewodniczył o. Michał Legan, paulin.

Pielgrzymka rowerowa

Bądźcie wierni Bożym przykazaniom!

W XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę uczestniczyło niemal 50 grup rowerowych z całej Polski, które łącznie liczyły ok. 1,2 tys. osób. Program dla wszystkich grup pielgrzymkowych nawiązywał do hasła bieżącego roku duszpasterskiego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Sprawowanej na Szczycie Mszy św. dla wszystkich rowerowych grup przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Nie boję się o was, jeśli będziecie wierni Bożym przykazaniom – powiedział w homilii. – To moje najlepsze życzenie, abyście na 100. rocznicę wyzwolenia naszego kraju dali samych siebie, wierzących i praktykujących. Kilka lat temu z Krzysztofem Krawczykiem wyśpiewaliśmy piosenkę: „Europo, nie możesz żyć bez Boga”, by przypomnieć o tym, że nie można oderwać historii Europy od chrześcijańskich korzeni. Absurdem jest, jeżeli przedstawiciele Europy boją się w preambule wezwać imienia Bożego. Bez Chrystusa, jak mówi Ojciec Święty, nie zrozumiemy historii ludzkości, a dzięki Jezusowi stajemy się pełnymi, dojrzałymi ludźmi. I tego pełnego człowieczeństwa dzięki wierności Bożym przykazaniom życzył pielgrzymom bp Długosz.

Bohaterowie wsi

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Reklama

Msza św. w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi była sprawowana 12 lipca br. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystia stanowiła centralny punkt uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Jest to nowe polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Podczas powitania o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, powiedział: – W czasie wojen to gospodarze i rolnicy oddawali życie, pomagając powstańcom, żołnierzom w Polsce. Tylu zginęło rolników, gospodarzy, mieszkańców wsi, wiosek, czasami całe wioski były palone, a ludzie zabijani tylko dlatego, że ktoś podzielił się kromką chleba.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Dzisiaj otaczamy swą miłością, modlitewną pamięcią i obecnością na tych uroczystościach bohaterów polskich wsi, którzy w okrutny sposób w pierwszym dniu II wojny światowej byli mordowani przez niemieckich okupantów – powiedział w homilii.

Po Eucharystii wierni udali się do Kaplicy Pamięci Narodu, gdzie pod tablicą Wincentego Witosa złożyli hołd i położyli kwiaty.

Krzyż wdzięczności

Peregrynacja przez stolice świata

Krzyż Wdzięczności peregrynujący po wszystkich stolicach świata w dniach 7-8 lipca br. nawiedził Jasną Górę. Krzyż ustawiono przed ołtarzem w Wieczerniku. Misja pielgrzymki z Krzyżem Wdzięczności wzięła swój początek w słowach, które przekazał Jezus jednemu z mieszkańców Ukrainy w dniu Zmartwychwstania w 2003 r. „Bierzcie Mój Krzyż i zanieście go do wszystkich stolic świata jako znak wdzięczności Bogu Wszechmogącemu za nasze zbawienie”. 10 marca 2004 r. w Watykanie Jan Paweł II pobłogosławił inicjatorów tej misji. Peregrynacja krzyża odbyła się już w 41 europejskich stolicach. Ma stanowić przygotowanie do jubileuszu 2000. rocznicy ukrzyżowania Jezusa i zjednoczyć w jedną rodzinę narody świata przy Jego krzyżu.

2018-07-17 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okulary wiary

2025-02-04 13:42

Niedziela Ogólnopolska 6/2025, str. 24

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Zadziwiająca jest zbieżność doświadczeń Izajasza, św. Pawła i św. Piotra w dzisiejszej Liturgii Słowa.

Pewnie nie będę daleki od prawdy, gdy powiem, że w mniejszym czy większym stopniu dotyczy to każdego z nas, sióstr i braci w wierze. Cała „trójka” – jeśli można się tak wyrazić – doświadcza niebywałego wręcz lęku, może nawet wstydu dlatego, że znalazła się w bezpośredniej bliskości świętego Boga, „sam na sam”, będąc ludźmi niedoskonałymi. Izajasz mówi: „Biada mi (...), jestem mężem o nieczystych wargach”, Paweł określa siebie dramatycznie mianem „poronionego płodu”, a Piotr wyznaje: „jestem człowiekiem grzesznym”. Izajasz pisze o wizji Boga Ojca, a Paweł i Piotr – o spotkaniu z Chrystusem. Paweł opisuje, co działo się po zmartwychwstaniu, a Piotr pisze o doczesności. Wszyscy są przerażeni. Chcą uciekać, ukryć się, wycofać, niemal zniknąć, trochę tak jak bojące się dzieci, zakrywające oczy rękoma i mówiące, że ich nie ma. Tymczasem Pan Bóg nie kwestionuje ich niedoskonałości, nie godzi się natomiast na sytuację zakładającą dezercję. Najpierw oczyszcza ich i usuwa lęk, daje im odczuć swą bliskość, a potem wyznacza misję do wykonania. Widząc majestat i moc Bożą, godzą się wykonać Jego wolę. Jeśli bazuje się na własnych możliwościach, zadania stawiane przez Boga są dla człowieka niewykonalne. Razem z Bogiem jednak, według Jego koncepcji, na Jego „rozkaz”, koniecznie w Jego obecności i mocy, jest to możliwe. Więcej – okaże się, że owoce przerastają nawet naszą wyobraźnię. Papież Benedykt XVI mawiał, że znakiem obecności Boga jest nadmiar, i podawał przykład cudu w Kanie Galilejskiej. Nie tylko ilość wina była cudem, ale także jego jakość! Tak też jest z owocami powołania. Gdyby się patrzyło z perspektywy świata, można by dojść do wniosku, że nie ma ono sensu, jest niepotrzebne, nieopłacalne, a dziś wręcz śmieszne. Lecz gdy zakładamy okulary wiary, widzimy je zupełnie inaczej, wypływamy na głębię. Mądrość polega na tym, aby pójść drogą wspomnianych mężów Bożych. Niemalże „stracić” wiarę w siebie, a uwierzyć głosowi powołania. Tak jest w historii świętych, a przypomnę z dumą, że pierwsi chrześcijanie nazywali siebie nie inaczej, jak właśnie świętymi. Mam tutaj na myśli powołanie nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale każde – małżeńskie, zawodowe czy społeczne. Misję powinni podejmować wszyscy: nauczyciele, wychowawcy, trenerzy, lekarze. A my jak ognia boimy się zarówno słowa „powołanie”, jak również – a może jeszcze bardziej – słowa „służba”. Tymczasem logika chrzcielna mówi, że króluje ten, kto służy jak Chrystus. Właśnie wtedy człowiek jest do Niego najbardziej podobny i obficie błogosławiony. Nie kokietuję, po prostu opisuję liczne obserwacje. Gdy służymy, jesteśmy autentycznie piękni. Gotowość służby to cecha ludzi wolnych! Zbliżając się do Pana, odczuwamy zarówno radość, jak i coś w rodzaju trwogi. Bojaźń Boża polega na tym, że lękamy się głównie o siebie, że nie odpowiadamy adekwatnie na bezgraniczną miłość Bożą naszym oddaniem. Obyśmy mogli powiedzieć: dostrzegłem Cię, Panie, pokochałem i odpowiadam najlepiej, jak potrafię.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy co roku naturalizują 150 000 Syryjczyków

2025-02-08 21:02

[ TEMATY ]

Syria

Niemcy

Matthias Stolt/Fotolia.com

Dwie trzecie Syryjczyków to mężczyźni, a pracuje tylko 0,6 procent.

W Niemczech wybuchł nowy skandal migracyjny. Obecnie co roku naturalizuje się tam 150 000 syryjskich migrantów. Poinformowała o tym w tym tygodniu dziennikowi BILD posłanka Bundestagu z ramienia CSU Andrea Lindholz, przewodnicząca Komisji Spraw Wewnętrznych i Polityki Krajowej. Szczególnie alarmujące jest to, że 87 procent osób ubiegających się o azyl, pochodzących z krajów takich jak Syria i Afganistan, które są zarejestrowane jako osoby poszukujące pracy/bezrobotne, nie posiada żadnego przeszkolenia zawodowego. Tylko 0,6 procent Syryjczyków jest zatrudnionych w Niemczech, a dwie trzecie z nich to mężczyźni. Liczba deportacji do Syrii pozostaje na bardzo niskim poziomie. W 2024 roku deportacji było zaledwie 20 000.
CZYTAJ DALEJ

Jak spotkać Pana Boga w odpoczynku?

2025-02-09 12:52

[ TEMATY ]

Bóg

Któż jak Bóg

Adobe Stock

Często mówimy o przykazaniach sformułowanych negatywnie. Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa. Rzadko natomiast wspominamy i nieczęsto też osobiście cenimy dwa przykazania pozytywne: „Czcij ojca i matkę” oraz „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

Bóg, stwarzając świat, uświęcił siódmy dzień. Stąd zakaz pracy w nim. Człowiek powinien wtedy odpoczywać tak, jak Bóg odpoczął po stworzeniu świata.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję