W trakcie czterdziestu lat pracy naukowo-dydaktycznej w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, pełniąc różne funkcje, autor czynnie uczestniczył zarówno w życiu akademickim wrocławskiego środowiska naukowego, jak i w życiu środowiska teologicznego naszego kraju.
Dotychczasowy dorobek naukowy bp. Deca z zakresu filozofii został zebrany w pierwszym tomie, zatytułowanym „Ku prawdzie na skrzydłach wiary i rozumu”, opublikowanym w 2017 r. przez Wydawnictwo WSD Diecezji Świdnickiej „Adalbertus”. Publikacje z zakresu teologii zostały zebrane w tomie drugim i przygotowane do druku przez ww. wydawnictwo pod tym samym tytułem w roku bieżącym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Opracowanie jest obszernym zbiorem ponad 120 artykułów o charakterze teologicznym, które zostały uporządkowane w 8 rozdziałach.
W pierwszym rozdziale znajdują się teksty, które stanowią wybrane zagadnienia z nauczania oraz komentarze do niektórych encyklik papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Reklama
W kolejnych dwóch rozdziałach zawarte są artykuły o formacji kapłańskiej, zakonnej oraz formacji teologicznej i duchowej osób świeckich. Umieszczono tu również konferencje i referaty na temat formacji, a także teksty dotyczące wiary i miłości chrześcijańskiej. W czwartym, najkrótszym rozdziale zostały zebrane teksty o tematyce chrystologicznej, w szczególności dotyczące Eucharystii. Zamieszczone są tu również dwa artykuły uwydatniające wyjątkowość osoby Jezusa Chrystusa oraz roli Jego dzieła pozostawionego na ziemi w ludzkiej historii i kulturze.
W kolejnej części publikacji znajdują się teksty dotyczące teologicznej wizji człowieka, a także materiał zawierający rozważania z zakresu najnowszej historii Kościoła na Dolnym Śląsku. Dominuje tu tematyka dotycząca dwóch instytucji, w których autor podejmował działalność naukowo-dydaktyczną i wychowawczą: Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Znajdują się tu również teksty ukazujące pierwsze lata funkcjonowania diecezji świdnickiej, której autor został pierwszym biskupem.
Najobszerniejszy rozdział – siódmy gromadzi ponad 40 tekstów popularnonaukowych, które mają kształt wywiadów i komentarzy na temat bieżących wydarzeń w naszej ojczyźnie i na kontynencie. Zbiór ten zatytułowano „Filozofia i teologia na użytek życia społeczno-politycznego”. Całość spina ostatni – ósmy rozdział, który zawiera teksty wystąpień bp. Deca podczas różnych uroczystości, rocznicowych czy wspomnieniowych, poświęconych ważnym ludziom Kościoła.
Trzeba zauważyć, że ta ważna i wartościowa publikacja jest zbiorem tekstów pisanych w różnym czasie działalności naukowo-dydaktycznej autora oraz wygłaszanych przy różnych okazjach i okolicznościach. Całość jednak związana jest z czasem pontyfikatu św. Jana Pawła II, który – jak zauważa bp Dec – obok bp. Wincentego Urbana i o. Mieczysława Alberta Krąpca OP – był najważniejszym przewodnikiem po drogach filozofii i teologii.
Dlaczego „Evangelium vitae”?
Każda encyklika papieska, kierowana do wszystkich ludzi dobrej woli czy też tylko do wiernych Kościoła katolickiego, czy nawet tylko do jego hierarchii, była zawsze jakąś odpowiedzią na problemy stawiane w konkretnej, historycznej sytuacji przez życie; była oficjalną reakcją Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na konkretne poglądy czy też na praktykę i konkretne działania ludzi. Przypomnijmy, że papież Leon XIII poprzez encyklikę „Rerum novarum” zareagował na palącą w XIX wieku kwestię robotniczą. Jan XXIII, papież sprawujący posługę następcy św. Piotra w czasach ogromnego wyścigu zbrojeń i zagrożenia wojną jądrową, w encyklice „Pacem in terris” przedłożył światu tezę: pokój zamiast zbrojeń i wojny. Jan Paweł II woła dziś – w wieku niespotykanego dotąd niszczenia życia ludzkiego: życie ludzkie jest wielką wartością, jest nienaruszalne, dlatego należy je szanować, bronić, miłować i mu służyć (EV, nr 5).
Bp Ignacy Dec, „Ku prawdzie na skrzydłach wiary i rozumu” t. II, fragment
Bp Ignacy Dec, „Ku prawdzie na skrzydłach wiary i rozumu. Tom II. Rozważania teologiczne”.
Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej, e-mail: duszpasterstwo@diecezja.swidnica.pl;
Możliwość nabycia książki: Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej;
e-mail: duszpasterstwo@diecezja.swidnica.pl; tel. 74 856 44 13.