Pielgrzymkę przygotował ks. Andrzej Stasiak, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a zarazem diecezjalny asystent Stowarzyszenia Żywego Różańca. Liturgii przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego szczegółowo omówił poszczególne części modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. Zaś przed Eucharystią konferencję ascetyczną i modlitwę różańcową poprowadził ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty życia z bezdomnymi Betlejem w Jaworznie.
– Tegoroczna pielgrzymka wspólnot Stowarzyszenia Żywego Różańca do Matki Bożej Anielskiej ma szczególny wydźwięk. Wpisuje się bowiem w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę i w 50-lecie koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej, której rocznicę będziemy przeżywali w dniach 19-20 maja – powiedział ks. Andrzej Stasiak, kustosz dąbrowskiego sanktuarium.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas konferencji ks. Mirosław Tosza przywołał najnowszą adhortację papieża Franciszka o świętości, podkreślając, że święci to nie tylko wielkie osoby kanonizowane, ale także bliscy z sąsiedztwa.
– Wielka w tym zasługa Różańca. W tej modlitwie Maryja wyjaśnia nam wiele rzeczy. Spotykając się z Matką Bożą, przeżywamy razem z Nią sceny z Ewangelii, a dzięki temu lepiej rozumiemy życie nasze i innych ludzi – powiedział kapłan. Podkreślił też, że sensem Różańca jest kontemplacja wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. Zwłaszcza w przypadku Żywego Różańca, w którym przez cały miesiąc odmawia się jedną wybraną tajemnicę. – Zanim zacznie się ją odmawiać, można sobie tę scenę wyobrazić i poczuć ją. Różaniec to modlitwa ewangeliczna, kontemplacyjna, trudna, ale jest ona dla każdego – powiedział ks. Mirosław. I podał przykład Marka, jednego z mieszkańców Betlejem, który uczestniczył w pielgrzymce do Lisieux, a który ma bardzo poplątaną przeszłość. – Zdziwiło mnie, że Marek każdego wieczoru wymyka się z telefonem i nie ma go do kilkunastu minut. Początkowo myślałem, że to może przeszłość się za nim odzywa i musi się tłumaczyć. Okazało się, że Marek codziennie przez telefon z siostrami klaryskami odmawiał Różaniec – wyjaśnił prezbiter.