Audiencja Generalna
Zmartwychwstanie jest sercem wiary
Podczas audiencji generalnej 28 marca br. Franciszek zachęcił wiernych do dobrego przeżycia Triduum Paschalnego. Swoją katechezę poświęcił właśnie omówieniu najważniejszych dni roku liturgicznego.
Na wstępie Ojciec Święty zaznaczył, że Triduum Paschalne stanowi celebrację pamiątki jednej wielkiej tajemnicy: śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Przypomniawszy słowa sekwencji wielkanocnej: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, a miejscem spotkania będzie Galilea”, Ojciec Święty zauważył, że zawierają one nie tylko zapowiedź radości i nadziei, ale także wezwanie do odpowiedzialności i misji. Orędzie to stanowi centrum naszej wiary i nadziei. Jest też kerygmatem, który nieustannie ewangelizuje Kościół, sam posłany z kolei do ewangelizowania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tajemnica Wielkanocy zachęca nas do przypominania sobie, że w Chrystusie umarliśmy dla rzeczy i dla logiki świata, a odrodziliśmy się jako nowe stworzenia: jako rzeczywistość, która się domaga, aby stawać się konkretnym życiem dzień po dniu – powiedział Franciszek. Wyraża się to w tym, iż „bliźni, zwłaszcza najmniejszy i najbardziej cierpiący, staje się konkretnym obliczem, które winniśmy obdarzyć taką miłością, jaką obdarzył nas Jezus”.
KAI
***
Ojciec Święty do Polaków
Życzenia na Wielkanoc
Reklama
Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przygotujmy się do wejścia w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Pana, które na nowo będziemy przeżywali podczas Triduum Paschalnego. Niech nam w tej duchowej podróży towarzyszy Najświętsza Maryja Panna. Niech wyjedna nam łaskę wewnętrznego zaangażowania w celebracje nadchodzących dni, aby nasze serca i nasze życie były nimi prawdziwie przemienione. Życzę wam radosnej i świętej Wielkanocy i z serca wam błogosławię!
RV
Audiencja generalna, 28 marca 2018 r.
***
Papież i młodzi
Wołania Jezusa nie można uciszyć
Reklama
Do stawania się głosem Jezusa, którego nie da się uciszyć, zachęcił papież Franciszek w kazaniu podczas sprawowanej na Placu św. Piotra 25 marca br. Liturgii Niedzieli Palmowej. Była ona związana z przedsynodalnym spotkaniem młodych z całego świata, które odbywało się w dniach 19-24 marca br., i z obchodami na poziomie diecezjalnym 33. Światowego Dnia Młodzieży. Celem debaty, zorganizowanej z inicjatywy Franciszka przez watykański Sekretariat Synodu Biskupów, było przygotowanie dokumentu, w którym próbuje się odpowiedzieć na pytanie: kim są i czego oczekują od Kościoła współcześni młodzi ludzie. W homilii wygłoszonej w Niedzielę Palmową Ojciec Święty zauważył, że próby uciszania młodych związane są z dążeniami do manipulowania nimi. – Drodzy młodzi, radość, którą Jezus w was wzbudza, jest dla niektórych powodem zgryzoty i irytacji, ponieważ młodym radosnym człowiekiem trudno manipulować – zauważył Franciszek. Podkreślił, że zawsze próbowano uciszać młodych, by nie robili „rabanu”, nie zadawali sobie pytań i nie zastanawiali się nad sobą. – W tę Niedzielę Palmową, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, dobrze jest usłyszeć odpowiedź udzieloną przez Jezusa faryzeuszom dnia wczorajszego i wszystkich czasów: „Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą” (Łk 19, 40). Drodzy młodzi, od was zależy, czy postanowicie wołać, czy zdecydujecie się na niedzielne „Hosanna”, aby nie wpaść w piątkowe „Ukrzyżuj Go!”... I od was zależy, czy nie pozostaniecie milczący. Jeśli inni milczą, jeśli my, starsi i odpowiedzialni, milczymy, jeśli świat milczy i traci radość, pytam was: czy będziecie wołali? Proszę, zdecydujcie, zanim kamienie wołać będą – wzywał Ojciec Święty.
KAI
***
Franciszek zdążył
Telefon do „anioła potrzebujących”
Papież Franciszek zadzwonił do chorej na raka Włoszki. Rozmowa odbyła się 11 marca br. i trwała kilka minut. Ojciec Święty usłyszał o Nunzii Matterze od znajomego biskupa, który opowiedział mu o jej wielkim zaangażowaniu na rzecz ludzi dotkniętych tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi, które dwa lata temu nawiedziło środkowe Włochy.
Mimo ciężkiej choroby kobieta aktywnie angażowała się w niesienie pomocy mieszkańcom miejscowości Casamicciola. Popularnie nazywano ją tam „aniołem potrzebujących”.
W czasie rozmowy z Franciszkiem Nunzia Mattera poprosiła go, by pamiętał o ofiarach trzęsienia ziemi i otoczył je modlitwą, a także o to, by jej pobłogosławił, miała bowiem – jak mu powiedziała – świadomość tego, że jej życie dobiega kresu. Zmarła w Niedzielę Palmową.
***
Z Twittera papieża Franciszka
Panie, przemień nasz grzech w przebaczenie, nasz strach w ufność: na Krzyżu narodziła się nasza nadzieja i na nim zawsze się odradza.