Święci są najprostszym komentarzem do Ewangelii. Oni odczytali wolę Boga i mieli odwagę odpowiedzieć Mu „tak” swoim życiem. Dziś inspirują, są orędownikami i chętnie służą pomocą, jeżeli są o to poproszeni.
Święci, dary i życie
Reklama
Słowa św. Jana Berchmansa: „Myśl, żeby Bogu się podobać, a Pan Bóg o tobie myśleć będzie”, św. Stanisława Kostki: „Do wyższych rzeczy jesteś stworzony” i św. Ojca Pio: „Weź udział w Mojej męce”, w obecności św. Dominika Savio oraz św. Maksymiliana Kolbego, który jest patronem tego kościoła, padły na rolę ludzkich serc w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie (rodzinę parafialną tworzą mieszkańcy Gorzkowa Nowego, Gorzkowa Starego, Ludwinowa, Gór Gorzkowskich, Trzebniowa). W tej wspólnocie 25 lutego w ramach „Niedzieli z «Niedzielą»” przedstawicielki tygodnika pielgrzymowały do parafii pw. św. Jana Berchmansa, aby przez jego wstawiennictwo dziękować, jak również prosić o błogosławieństwo i łaski w codziennej pracy na każdy dzień dla każdego z pracowników, a przede wszystkim wspólnie przeżywać Msze święte, a potem rozmawiać z ks. kan. Bogumiłem Kowalskim, proboszczem parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, duszpasterzem ministrantów dekanatu żareckiego, i wiernymi. Podczas wszystkich Mszy świętych, także w kościele filialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Ksiądz Proboszcz mówił w homilii o darze rozumu. Była to druga katecheza na temat darów Ducha Świętego. Będą one kontynuowane do zakończenia roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, aby przypomnieć, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym na mocy sakramentów chrztu, a najpełniej bierzmowania. Stąd więc kaznodzieja wyjaśniał:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dar rozumu to łaska, którą może tchnąć tylko Duch Święty, rozbudzająca w chrześcijaninie zdolność wyjścia poza zewnętrzny aspekt rzeczywistości. Poznanie głębi myśli Boga o nas i Jego planu zbawienia, czyli wypełniania Jego woli. Ofiaruj swoje życie, rozkochuj się w Bogu.
Reklama
„Niedziela” w niedzielę We właściwym zrozumieniu daru rozumu pomaga również tygodnik „Niedziela”, powołany do istnienia w 1926 r. przez pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę. Słowa tego biskupa wypowiedziane w 1926 r. w kazaniu na zakończenie roku w katedrze w Częstochowie: „Niedziela jako głos diecezji i biskupa powinna być obecna w każdym domu i w każdej rodzinie” położył jako pieczęć na serca parafian. Ksiądz Proboszcz pragnie uczynić je owocem Roku św. Józefa, Roku św. Stanisława Kostki i Roku św. Ojca Pio. – Kiedy te słowa zastosujemy w praktyce, wtedy powstaniemy z martwych, z naszych grzechów. Niech to pragnienie w naszym sercu się zrodzi. Katolicki tygodnik chce nas uczyć, formować, kształcić, za co mu dziękujemy. Chcemy prosić, aby młodzi redaktorzy znaleźli się także w naszej parafii – mówił ks. Kowalski. W tym kontekście poinformował, że od Świąt Wielkanocnych każda rodzina uczestnicząca we Mszy św. na jej zakończenie otrzyma z rąk Księdza Proboszcza „Niedzielę”. Do tego czasu będzie modlił się w tej intencji i prosił wiernych, aby włączyli się w to wołanie do Pana Boga. Można zapytać: Dlaczego taka inicjatywa? Powodów jest wiele, a najważniejsze to: rozwój życia duchowego, więź z Kościołem, więc dobre relacje między ludźmi i kapłanami, a ponadto piękno ojczystego języka, kultury, sztuki i naszego życia. Dlatego duszpasterz zachęcał rodziców i dziadków do tego, aby przeczytali dzieciom chociażby jeden artykuł z „Niedzieli” lub podarowali pismo w prezencie z racji urodzin, imienin oraz I Komunii św. czy młodzieży w dniu otrzymania sakramentu bierzmowania. W duchu wdzięczności Bogu i ludziom ks. Kowalski powiedział: – Nauczycielu, dobrze, że jesteś tutaj, razem z nami. Dobrze, że jest z nami Katolicki Tygodnik „Niedziela”. Od tylu lat słyszymy te piękne słowa z góry Tabor: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Proszę, umiłujmy tygodnik „Niedziela”, kochajmy nasze diecezjalne pismo. Pamiętajmy, że w 2010 r. w Niedzielę Miłosierdzia w tym kościele ks. inf. Ireneusz Skubiś poświęcił odnowione tabernakulum i każdego roku przybywa, by wygłosić homilię dla zatrzymujących się tutaj pielgrzymów archidiecezji przemyskiej. Wtedy woła o Polskę sumienia.
Mówił to również jako wieloletni czytelnik. „Niedziela” niejako odmieniła jego życie. W młodości bowiem na łamach pisma znalazł informację, że istnieje Niższe Seminarium Duchowne, do którego wstąpił i potem ukończył. Tak zaczęła się jego droga ku kapłaństwu. I dziś – jak powiedział – nie żałuje.
Wdzięczność i radość
O swej jedności ze zgromadzonymi w świątyni zapewniła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, oraz przekazała ks. kan. Bogumiłowi Kowalskiemu i licznym wiernym zgromadzonym w świątyni serdeczne pozdrowienia. Przedstawiciele redakcji zaprezentowali ofertę wydawniczą „Niedzieli” oraz obdarowali, szczególnie najmłodszych, niedzielnymi krówkami z tweetami papieża Franciszka.
Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na serdeczne rozmowy z parafianami. Z życzliwością mówili o tym, co dla nich istotne, i dzielili się swoją wiarą. Jedna z pań mówiła o przywiązaniu do „Niedzieli” wyrażającym się w systematycznym czytaniu pisma przez 35 lat. Spotkanie zarówno dla przedstawicieli „Niedzieli”, jak i dla parafian na czele z Księdzem Proboszczem było radością i umocnieniem wiary, nadziei i miłości.
Kolejne spotkanie z udziałem redaktorów „Niedzieli”, również kapłanów pracujących w naszym tygodniku, odbędzie się w maju. Będzie to kolejna „Niedziela z «Niedzielą»”, połączona z piknikiem rodzinnym.
Galeria zdjęć na www.niedziela.pl