Watykan w śniegu
Wieczne Miasto zasypane
Opady śniegu w Rzymie to rzadkość, dlatego śnieg, który w ostatnich dniach lutego spadł w stolicy Włoch, przejdzie do historii. Wystąpiły niskie temperatury, jakich nie notowano tam od prawie 20 lat (6 lutego 1991 r.). Ostatnio w lutym 2012 r. Wieczne Miasto pokryło się grubą warstwą śniegu. Trochę białego puchu spadło też w lutym 2010 r.
Do historii przejdzie także Wielka Śnieżyca („Grande Nevicata”) w 1985 r., kiedy to 6 stycznia Rzym pokrył się 15-centymetrową warstwą śniegu, co spowodowało paraliż transportu miejskiego. Niektórzy rzymianie, by poruszać się po mieście, wyciągnęli wtedy nawet narty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W. R.
***
Świadkowie męczeństwa
Papież przyjął rodzinę Asi Bibi oraz Rebeccę Bitrus
Ojciec Święty przyjął na prywatnej audiencji męża i córkę Asi Bibi – pakistańskiej katoliczki skazanej na śmierć za rzekomą obrazę islamu, a także Rebeccę Bitrus – nigeryjską chrześcijankę, która przez dwa lata była więziona przez islamskich terrorystów z ugrupowania Boko Haram. Papiescy goście znaleźli się w składzie delegacji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którą Franciszek przyjął z okazji inicjatywy #ColosseoRosso – oświetlenia na czerwono rzymskiego Koloseum na znak pamięci o męczennikach, ofiarach prześladowania chrześcijan w świecie.
Reklama
Asia Bibi przebywa od dziewięciu lat w więzieniu za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Według jej prawników, jest szansa, że przed Wielkanocą odbędzie się rozprawa sądowa decydująca o jej ewentualnym uwolnieniu. Mąż i córka chrześcijanki spotkali się już wcześniej z papieżem Franciszkiem 23 kwietnia 2015 r.
Rebecca Bitrus wraz z mężem i dwoma małymi synami padła ofiarą napadu islamskich terrorystów. Na skutek przeżyć związanych z porwaniem poroniła trzecie dziecko. Już wcześniej, przed audiencją, zapowiedziała, że poprosi Papieża o modlitwę za wszystkie dziewczęta nadal znajdujące się w rękach Boko Haram. Rebecca wyznała też, że „z głębi serca” przebaczyła porywaczom.
KAI/Watykan
***
Audiencja Generalna
Wyraz łączności z Chrystusem
Na znaczenie duchowości daru z siebie wskazał Franciszek podczas audiencji generalnej 28 lutego br. Kontynuując cykl katechez o Mszy św., Papież przeszedł do omawiania pierwszych elementów Liturgii Eucharystycznej – przygotowania darów oraz modlitwy nad darami. Franciszek zaznaczył, że przygotowanie darów – gdy wierni w znakach chleba i wina przekazują swoje cierpienia, modlitwy i pracę – wyraża ich łączność z życiem, uwielbieniem, cierpieniami, modlitwami i pracą Chrystusa. Tę treść wyraża także okadzenie darów, krzyża, ołtarza, kapłana i ludu kapłańskiego. O jedności naszych darów z ofiarą Chrystusa mówi także modlitwa nad darami. Ojciec Święty powiedział, że w chlebie i winie składamy Bogu ofiarę naszego życia, aby było przekształcone przez Ducha Świętego w ofiarę Chrystusa i stało się z Nim jedną ofiarą duchową, miłą Ojcu.
KAI
***
Ojciec Święty do Polaków
Nabożeństwa pasyjne
Reklama
Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Przeżywamy Wielki Post: czas refleksji, nawrócenia i duchowej przemiany. Z uwagą rozważajcie wydarzenia Drogi Krzyżowej, lamentacje „Gorzkich żali” i treść rekolekcyjnych konferencji. Niech one pomogą wam odnowić, umocnić lub nawiązać osobistą duchową relację z Chrystusem. Miejcie serca otwarte na moc Boga i oczy skierowane na potrzeby bliźnich. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
RV
Audiencja generalna, 28 lutego 2018 r.
***
Papieski dokument
Adhortacja o świętości
Nowa adhortacja apostolska papieża Franciszka, tym razem poświęcona świętości, ma się ukazać na Wielkanoc. Papież wielokrotnie poruszał w swoich wystąpieniach temat świętości wszystkich ochrzczonych. Wyjaśnia, że „świętość jest darem, który zostaje ofiarowany wszystkim – nikt nie jest wyłączony – toteż stanowi cechę wyróżniającą każdego chrześcijanina”.
KAI
***
Z Twittera papieża Franciszka
Miłość Boża jest darmowa. On niczego nie oczekuje w zamian; prosi tylko, żeby Go przyjąć.