Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wirtualne zwiedzanie kościołów i kaplic

Wirtualne zwiedzanie 22 kościołów i kaplic znajdujących się po polskiej i czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego przygotowały dwa muzea – w polskim i czeskim Cieszynie w ramach jednego projektu

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2018, str. V

[ TEMATY ]

zabytki

muzeum

Monika Jaworska

Spotkanie poświęcone wirtualnemu zwiedzaniu kościołów

Spotkanie poświęcone wirtualnemu zwiedzaniu kościołów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt „Kultura materialna i duchowa/Hmotná a duchovní kultura” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej realizujemy od lutego 2017 r. we współpracy z Muzeum Těšínska z Czeskiego Cieszyna. To już 16 projekt, który objął kilka zadań, m.in. konserwację trzech gotyckich skrzydeł – tzw. Retabulum z Puńcowa ukazujących sceny męczeństwa Chrystusa na awersie i świętych na rewersie czy też polsko-czeską konferencję naukową: „Dom, pałac, zamek w kulturze materialnej Śląska”. Materiały pokonferencyjne znalazły się w VI tomie Cieszyńskich Studiów Muzealnych, który zaprezentowaliśmy podczas Spotkania Szersznikowskiego

28 lutego br. – mówi koordynator projektu Irena Prengel-Adamczyk z działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego. W jego ramach dokonano także digitalizacji 22 drewnianych świątyń znajdujących się na terenie Śląska Cieszyńskiego – 11 kościołów w Polsce i 11 w Czechach. Wśród obiektów znalazły się 3 kaplice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Dlaczego podjęliśmy się tego zadania? Ano dlatego, że te kościoły najczęściej dostępne są wyłącznie w czasie nabożeństw. Zdarza się też, że padają ofiarą podpaleń, jak miało to miejsce w sierpniu 2017 r., kiedy spłonął najstarszy na Śląsku Cieszyńskim (1556-1574) kościół Bożego Ciała w Gutach koło Trzyńca. Mimo że kościoły są ubezpieczone i spalona świątynia będzie odbudowana, to jednak utraciliśmy bezpowrotnie zabytki znajdujące się we wnętrzu świątyni – obrazy, rzeźby, malowidła ścienne, które były świadectwem kultury i tradycji naszych przodków. Drewno dla naszych przodków było najważniejszym materiałem budowlanym, towarzyszyło im od urodzenia aż do śmierci – dodaje Prengel-Adamczyk.

22 obiekty sakralne

Projekt digitalizacji objął kaplice i świątynie po polskiej stronie: w Istebnej na Andziołówce, w Bielowicku, Kaczycach, Kończycach Wielkich, Kubalonce, Mlaskawce, Nierodzimiu, Stecówce, Wiśle Czarnem, Wiśle Głębcach i Zamarskach, a po czeskiej stronie w: Bystrzycy, Gutach, Herczawie, Marklowicach Dolnych, Nydku, Olbrachcicach, Praszywie, Rzepiszczu, Siedliszczu, Starych Hamrach-Gróniu i Liskovcu-Hájku. Łącznie 22 obiekty sakralne.

– Kościoły po polskiej stronie różnią się tych po czeskiej tym, że 4 z nich zostały przeniesione z innego miejsca. Wszystkie, z wyjątkiem kaplicy prywatnej rodziny Konarzewskich i kaplicy przy zameczku prezydenckim, są kościołami parafialnymi. Natomiast po czeskiej stronie tylko jeden jest parafialny – w Siedliszczu, reszta to filialne – dodaje koordynatorka projektu.

Udostępnione do zwiedzania

Gotowa praca będzie dostępna w marcu br. na stronach internetowych obu muzeów, diecezji bielsko-żywieckiej oraz diecezji ostrawsko-opawskiej. – Udostępnimy ją także parafiom, których kościół został objęty digitalizacją. Prezentacji będą towarzyszyły teksty w języku polskim, czeskim i angielskim, opowiadające krótko o historii obiektu i jego wystroju – zaznacza Irena Prengel-Adamczyk, dodając, że ważną rolę odegrał specjalny sprzęt, dzięki któremu aparat mógł robić zdjęcia z różnych perspektyw. Jak się okazuje, wirtualne zwiedzanie składa się z panoram.

– Wykonaliśmy 36 panoram – na jedną przypadają 63 zdjęcia. Sprzęt, na którym pracowaliśmy, został zakupiony również w ramach projektu – mówi Sławomir Szewieczek, który wraz z fotografem muzealnym Krystianem Firlą pracowali nad gromadzeniem i przygotowaniem materiałów w celu digitalizacji. – Każda panorama jest zobrazowaniem sfer dookoła aparatu – dodaje Krystian Firla. – Uzyskaliśmy pozwolenia z obu diecezji na przeprowadzanie zadań, umawialiśmy się z proboszczami, którzy udostepniali nam wnętrza kościołów. Czasem pogoda płatała nam figla i nie można było wykonać fotografii na zewnątrz. Niemniej udało nam się zrealizować cały nasz plan. Wykonaliśmy ok. 10000 fotografii, które po technicznej obróbce przez fotografa zostały wprowadzone przez informatyka w specjalny program do wirtualnych wycieczek – zaznacza Irena Prengel-Adamczyk.

Kwestie digitalizacji zostały omówione i zaprezentowane podczas listopadowego Spotkania Szersznikowskiego pt. „Zapach drewna i kadzidła” i lutowego poświęconego VI tomowi Cieszyńskich Studiów Muzealnych. Projekt dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

2018-02-28 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sala św. Norberta - historia i współczesność

Niedziela kielecka 44/2012, str. 8

[ TEMATY ]

opactwo

zabytki

T. D.

Ks. proboszcz Józef Ostręga SchP odkrywa symbolikę malowideł w Sali św. Norberta

Ks. proboszcz Józef Ostręga SchP odkrywa symbolikę malowideł w Sali św. Norberta

Dużo jest niebanalnych zakątków w ponorbertańskim opactwie i kościele w Hebdowie - czyli w łaskami słynącym sanktuarium Matki Bożej Hebdowskiej, przy którym obecnie od ponad roku funkcjonuje nowoczesne „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”. Jednym z miejsc unowocześnionych dla potrzeb współczesności, ale przepojonych średniowiecznym duchem, jest Sala św. Norberta

Atmosferę dawnej jadalni i czasy posilających się w milczeniu mnichów czy pobyt goszczącego tutaj Tadeusza Kościuszki pamiętają niewielkie okienka. Najtrudniejsze momenty dla Sali św. Norberta nadeszły w okresie powojennym; stacjonowały tutaj władze powiatu, była mleczarnia, stolarnia, a nawet skład nawozów sztucznych, po którym trwałym, trudno usuwalnym efektem pozostało zasolenie ścian. Gdy ok. 30 lat temu obiekt na powrót wrócił do Kościoła, poczyniono pierwsze zabezpieczenia, ale generalny remont Sala przeszła dla potrzeb „Centrum Wiara i Kultura”. Etapy prac i fotograficzne zestawienie jak to było „przed” i „po”, można zobaczyć na miniwystawie w korytarzu, skąd prowadzi wejście do Sali. Przepiękny rysunek architektoniczny sklepienia w Sali św. Norberta oraz alegoryczne scenki i figury sufitowe nawiązują do czterech pór roku i towarzyszących im atrybutów. Odnajdziemy tam także historie z życia Pana Jezusa, herby dobrodziejów i dostojników zakonu, wizerunek Trójcy Przenajświętszej i patrona miejsca - św. Norberta, a także cnoty zakonne przedstawione w medalionach. Malowidła pochodzą z XVII wieku. Z nastrojowym wnętrzem nie kłóci się nowoczesność: klimatyzacja, ogrzewanie, projektory czy nowa posadzka - Sala jest wykorzystywana do pokazów multimedialnych, spotkań rekolekcyjnych, niewielkich przyjęć. Sala św. Norberta to zaledwie jedna z odsłon obiektu kościelno-klasztornego w Hebdowie, który dzięki remontom i inwestycjom radykalnie odmienił swoje oblicze. Hebdów jest drugim najstarszym - po opactwie tynieckim - założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce. W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę. Od 1832 r. kościół w Hebdowie pełnił funkcję kościoła parafialnego. Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno-klasztornego i gospodarzami parafii - stali się pijarzy. W latach 2009-2011 klasztor poddany został gruntownym pracom remontowo-konserwatorskim, choć pierwsze działania remontowe rozpoczęto już w 2007 r., z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei od 2009 r. przy zaangażowaniu środków unijnych ruszyły inwestycje mające na celu dostosowanie obiektu dla potrzeb współczesnych użytkowników - turystów, pielgrzymów, uczestników rekolekcji. W efekcie prac - poza kompleksowym remontem - powstało także „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”, który tętni życiem, przyjmuje pielgrzymów i turystów. Większość z nich zapewne zajrzy do Sali św. Norberta - i nie będzie zawiedziona.
CZYTAJ DALEJ

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

[ TEMATY ]

manifestacja

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Tutaj, w Gubinie, jak w Słubicach, Zgorzelcu, tutaj dokonuje się akt bezprawia ze strony Niemiec, którzy narzucają Polakom nielegalnych migrantów, wpychając ich do Polski, destabilizując państwo polskie i narażając nas wszystkich na utratę bezpieczeństwa i spokoju, z którego przecież Polska słynie — mówił.
CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów na Placu św. Piotra

„Dobrej niedzieli dla wszystkich. Bardzo dziękuję” - powiedział Ojciec Święty, który niespodziewanie pojawił się na koniec Mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

Po zakończeniu Mszy św. odczytano komunikat w różnych językach: „Jego Świątobliwość Papież Franciszek serdecznie pozdrawia wszystkich, którzy wzięli udział w tej celebracji, dziękując im z całego serca za modlitwy wznoszone do Boga w intencji jego zdrowia. Życzy, aby pielgrzymka jubileuszowa przyniosła obfite owoce. Udziela im apostolskiego błogosławieństwa, obejmując nim również bliskich, chorych i cierpiących, a także wszystkich wiernych, którzy dzisiaj się zgromadzili”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję