To już w tym tygodniu, kolejna środa z popiołem. Proszę się do niej przygotować, nie tylko wpaść do kościoła po popiół, ale przypomnieć sobie, ze zaczynamy w tym dniu Wielki Post.
Nie ma sakramentu popiołu – bez popiołu można się zbawić, ale jest od dawna taki obyczaj w Kościele, bardzo wymowny. To, co się stanie, jest pewnym symbolem, którego specjalnie nie muszę wyjaśniać. Polacy są od wieków narodem dobrze orientującym się w języku symbolicznym. Otrzymamy w tym dniu wstrząsające Słowo Boże zawarte w Drugim Liście św. Pawła do Koryntian. Apostoł narodów zaklina wszystkich, którzy ten jego list czytają: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem” (2 Kor 5,20).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Popatrzcie uważnie na ten popiół, szary popiół – znak, symbol. Czego? Popiół sprzeciwia się naszym ułomnym postawom. Przypomina, że nie jesteśmy wieczni, ale zmierzamy do prawdziwej Wieczności. Aby w niej zająć godne, dobre miejsce, musi się w nas spopielić wszystko, co byle jakie i nieświęte. Popiół mówi: spalaj się, ścieraj, nie zadzieraj nosa. Podczas posypywania głów popiołem proszę wziąć do ręki książeczki i wsłuchać się w słowa tradycyjnej pieśni, którą zaśpiewamy: „Ludu, mój ludu”.
Reklama
Mam zaufanie do Kościoła; w jego zaleceniach znajduję przesunięcie akcentów z postu skierowanego na jedzenie na inne sprawy. Coraz więcej z was uzależniło się np. od komputera; jakiekolwiek uzależnienie jest niedobre. Ktoś mi powiedział: „Jak po kilku godzinach wracam od komputera, nie mogę się znaleźć w rzeczywistości”. To źle. Chrystus sam pokazał pewne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę w poście. Jałmużna to jest dar darmo dany. Ogromną jałmużną i darem jest dar czasu – np. własnemu ojcu. Kiedy ostatni raz rozmawiałeś normalnie z ojcem? Dar czasu podarowany matce. Jak to wygląda?
Daj czas. Co jeszcze? Oczywiście grosz!
Przyjmijmy jeszcze bardzo piękne Słowo Pana Boga, które tłumaczy całą intencję, podstawę tego wszystkiego, co dzisiaj i w całym Wielkim Poście możemy przeżywać: Pan zapalił się zazdrosną miłością ku swojej ziemi i zmiłował się nad swoim ludem (Jl 2,18). Zazdrosną miłością się Pan Bóg zapalił do ziemi – nie do kwiatów, chociaż je kocha i ptaki też kocha. Wiadomo, kto jest najważniejszy na tej ziemi. To zdanie jest właściwie kluczem dla wszelkich, bardzo mizernych, słów ludzkich, które jednak też pewnie zmierzają do tego jednego: abyś pojednał się z Bogiem i był szczęśliwy.