Reklama

Serwis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XVIII Światowy Dzień Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej

Tradycyjnie już w Niedzielę Palmową we wszystkich diecezjach Kościoła katolickiego odbywać się będzie Światowy Dzień Młodzieży. Spotkanie młodych ma na celu doświadczenie Kościoła lokalnego. Młodzi spotykają się wokół swojego biskupa. Tegoroczny XVIII ŚDM odbywać się będzie pod hasłem: Oto Matka twoja. Z tej okazji specjalne orędzie do młodych wystosował Jan Paweł II. W archidiecezji częstochowskiej święto młodych trwać będzie trzy dni. W jego programie znajdują się trzy zasadnicze punkty: Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny, Zjazd Młodych w Olsztynie i Pielgrzymka Młodych do Archikatedry.

Centralna Droga Krzyżowa Alejami NMP

11 kwietnia o godz. 18.00 spod archikatedry wyruszy procesja Drogi Krzyżowej. Jak zawsze rozważania Męki Pańskiej na ulicach miasta czytać będą młodzi. Będzie też można zobaczyć żywe sceny ilustrujące poszczególne stacje. Na nabożeństwo zaproszeni są nie tylko młodzi, ale również i dorośli. Ma to być bowiem centralna Droga Krzyżowa. Zakończenie nabożeństwa przewidziano przed Szczytem Jasnogórskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezjalny Zjazd Młodzieży

Obchodom XVIII ŚDM towarzyszy trzydniowe spotkanie przedstawicieli młodzieży z parafii archidiecezji częstochowskiej (11-13 kwietnia). Do udziału w spotkaniu należy zgłosić się w Wydziale Duszpasterstwa Młodych Kurii Metropolitalnej, tel. 324-10-44; 0-603 65-76-99. Informacje o spotkaniu można znaleźć na stronach www.czestochowa.ksm.org.pl

Pielgrzymka Młodych do Archikatedry

Niedziela Palmowa, która w tym roku wypada 13 kwietnia, to od 18 już lat największe święto młodzieży katolickiej. Młodzi z całej archidiecezji pielgrzymują do archikatedry. Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się na placu przy ul. Ogrodowej, obok archikatedry. Początek pielgrzymki o godz. 11.00. Wtedy to wystąpi zespół "Deus Meus". O godz. 13.30 rozpocznie się liturgia Niedzieli Palmowej i wielka procesja do archikatedry. Spotkaniu towarzyszyć będzie konkurs palm wielkanocnych oraz składanie przez młodzież próśb o udzielenie sakramentu bierzmowania. Najważniejszym punktem tego młodzieżowego święta będzie Eucharystia Młodych, którą odprawi abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo wsparcia Delegata KEP wobec presji na transkrypcję aktów związków jednopłciowych

2026-05-27 20:29

[ TEMATY ]

KEP

biuro prasowe KEP

delegat KEP

BP KEP

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Samorządowców i Pracowników Administracji Samorządowej bp Andrzej Jeż skierował słowo wsparcia do władz polskich gmin i miast wobec „presji na transkrypcję zagranicznych aktów związków jednopłciowych”. Biskup wyraził solidarność z samorządowcami, którzy sprzeciwiają się wprowadzaniu takich procedur w podległych im urzędach. Słowo zostało wydane 27 maja br. w Dniu Samorządu Terytorialnego.

"Istnieją wartości nadrzędne, których nie można poświęcić dla świętego spokoju" – podkreślił bp Jeż. W opublikowanym słowie wsparcia podziękował samorządowcom, którzy – jak wskazał – „z odwagą oświadczyli, że nie dopuszczą w podległych im urzędach do procedur uderzających w tożsamość małżeństwa i rodziny”.
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Włocławek. U Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei

2026-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Włocławek

Majowe podróże z Maryją

Parafia i klasztor Ojców Franciszkanów we Włocławku

Obraz Matki Bożej Łaskawej we Włocławku

Obraz Matki Bożej Łaskawej we Włocławku

Podejmujemy dziś kolejne, już wielkopolskie szlaki, by stanąć nad brzegiem Wisły we Włocławku. W samym centrum grodu, przy Placu Wolności, wznosi się kościół Wszystkich Świętych – duchowa przystań, w której Maryja od pokoleń czuwa nad wiernymi jako Matka Łaskawa i Niezawodnej Nadziei. To tutaj franciszkańska prostota spotyka się z wielką obietnicą pocieszenia, jaką niesie wizerunek Pani Włocławskiej.

Sercem tutejszego sanktuarium jest XVII-wieczny obraz namalowany na płótnie, przedstawiający Maryję w srebrnej sukience. Jego historia jest naznaczona dramatycznymi wydarzeniami – w czasie II wojny światowej wizerunek został wywieziony do Niemiec i przez lata uchodził za zaginiony. Dzięki opatrzności powrócił do Włocławka, by w 2010 roku zostać uroczyście ukoronowany złotymi koronami poświęconymi przez papieża Benedykta XVI. Tytuł „Niezawodnej Nadziei” nie jest tu przypadkowy – pątnicy od stuleci doświadczają, że u stóp Pani Włocławskiej nawet najtrudniejsze sprawy odnajdują swoje rozwiązanie.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas we Wrocławiu

2026-05-28 12:27

ks. Łukasz Romańczuk

Na Ostrowie Tumskim odbyło się spotkanie Szkolnych Kół Caritas działających na terenie Archidiecezji Wrocławskiej. Była to okazja do wspólnej modlitwy, spotkania i poznania Kościoła na całym świecie, ponieważ na spotkanie przybyli misjonarze i misjonarki z różnych zakątków świata.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy w katedrze wrocławskiej. Dzieci, młodzież i ich opiekunów przywitał ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskie. - Bardzo się cieszę w waszej, tak licznej obecności. Dziś możecie zobaczyć jaki jest Kościół na całym świecie. Często widzieliśmy Go na obrazkach, zdjęciach, filmach, a dzisiaj opowiedzą i pokażą wam ten Kościół misjonarze i misjonarki na całym świecie - ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, z kolei Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej: - Znam takie osoby, które pracowały w naszej świetlicy i pojechały np. do RPA. Dziś nie trzeba wyjeżdżać daleko na misje, bo Jezusa możemy głosić tu obok nas - Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję