Reklama

Aspekty

Inwestycja w małżeństwo

Pod koniec lutego, tym razem w Gorzowie, rozpocznie się kolejna edycja Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. bp. Wilhelma Pluty. Nie jest to novum, gdyż takie studium powoli dobiega końca w Głogowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studium nad Małżeństwem i Rodziną w Głogowie zakończy się w czerwcu tego roku. Jego uczestnikami jest 17 osób. Głogów to eksperyment, który okazał się sukcesem, bo – jak mówi ks. dr Mariusz Dudka – mamy nowych doradców życia rodzinnego. Kolejna edycja studium rozpocznie się 24 lutego w Gorzowie. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu, w soboty, w Domu Biskupów przy ul. 30 stycznia.

W ramach studium będzie realizowany certyfikowany kurs rozpoznawania płodności I i II stopnia prowadzony przez instruktorów NPR. Studium to 3 semestry spotkań wykładowo-warsztatowych, które podejmują tematykę małżeństwa i rodziny w aspekcie teologii i etyki katolickiej oraz współczesnych nauk o człowieku. – Studium ma na celu formować zarówno małżeństwa, jak i każdego człowieka w perspektywie zagadnień związanych z małżeństwem i rodziną – nie tylko od strony duchowości, ale także w kwestiach psychologii, pedagogiki, socjologii, prawa i medycyny, a także oceny moralnej np. w dziedzinie prokreacji – wyjaśnia diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Dudka. – Wydaje się, że jest to dzisiaj bardzo potrzebne. Ludzie zadają pytania, jak żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła. Widzimy, że pewne rzeczy nam się rozbiegają. Z jednej strony chcemy być trochę w Kościele, a z drugiej pewne sytuacje przymuszają nas do tego, że musimy podejmować różne wybory. W tych wyborach zadajemy pytania, i to jest piękne. Studium daje możliwość zadawania takich pytań fachowcom oraz zgromadzenia pewnej wiedzy. I jeżeli ktoś później zada mi podobne pytanie, to jako katolik nie chcę za każdym razem odpowiadać, że nie wiem, ale formuję się właśnie po to, aby powiedzieć, że znam odpowiedź na to pytanie i wiem, jakie jest nauczanie etyczne i moralne Kościoła w tej kwestii – tłumaczy ks. Dudka, który porównuje małżeństwo do przedsiębiorstwa: – Jeżeli pracuję w danej firmie i chcę być w niej dobry, produktywny, rozwijający się, to wyjeżdżam na szkolenia, warsztaty. Jeżeli teraz odniosę to do swojego małżeństwa, to muszę zadać sobie pytania o to, czy kiedykolwiek przeczytałem jakąkolwiek książkę na temat małżeństwa. Czy pomyślałem o szkoleniach i kursach, które pomogą mi w moim małżeństwie? Uważam, że Studium im. bp. Wilhelma Pluty to właśnie taki kurs, który pozwala uczestnikom zgłębić refleksję nad życiem i rozwojem człowieka w małżeństwie i rodzinie, a zdobytą wiedzę wykorzystać we własnym życiu bądź pomagając innym. Jednak na studium zapraszam nie tylko tych, którzy chcą być później doradcami życia rodzinnego, ale przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w swoje małżeństwo – kończy diecezjalny duszpasterz rodzin.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.dlarodziny.zg.pl w zakładce „studium”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Spotkania Małżeńskie" podczas wakacji

[ TEMATY ]

wiara

małżeństwo

fotolia.com

„Wymarzony urlop” dla wielu par przeradza się w koszmar a najwięcej pozwów rozwodowych w Polsce wpływa ponoć po wakacjach. Całe szczęście – Spotkania Małżeńskie działają także w sezonie wypoczynkowym. 15 sierpnia br. przypada 15. rocznica zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską statutu Spotkań Małżeńskich oraz uznania tego Ruchu za katolickie międzynarodowe stowarzyszenie wiernych.

Praktycznie co tydzień w miesiącach wakacyjnych uczestniczyć można w Polsce w weekendowych rekolekcjach podstawowych Spotkań Małżeńskich. Takie trzydniowe rekolekcje o charakterze warsztatowym to podstawowa forma pracy ruchu. W czasie ich trwania nie ma tradycyjnych konferencji ani katechez. Odpowiednio przygotowane małżeństwa i kapłani wprowadzają uczestników do pracy własnej, polegającej na nauce i doświadczeniu dialogu. Dzięki niemu mąż i żona mogą lepiej poznać się nawzajem a w przypadku nieporozumień – lepiej rozwiązywać konflikty.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Gotowy strój dla nowego papieża w trzech rozmiarach i siedem par butów

2025-05-07 14:18

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Strój dla nowego papieża jest już gotowy i będzie czekać na niego w "komnacie łez",czyli w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej- poinformowano w Watykanie przed rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. Zgodnie z tradycją strój został uszyty w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.

"Komnatą łez" nazywa się pokój, do którego przejdzie nowo wybrany papież tuż po zakończeniu głosowania. To tam następuje moment wzruszenia po konklawe. Tam również nowy biskup Rzymu po raz pierwszy założy białą sutannę.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert pieśni maryjnych

2025-05-07 18:10

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pieśni maryjne i patriotyczne wykonał Zespół Pieśni i Tańca Dobroń podczas majowego koncertu na łódzkiej Retkini.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję