W święto Ofiarowania Pańskiego od 1997 r., z woli św. Jana Pawła II, przeżywamy w Kościele powszechnym Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który jest okazją do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Życie konsekrowane, które ma różne formy, takie jak życie zakonne (monastyczne), stan dziewic poświęconych Bogu, pustelnicy, wdowy i wdowcy konsekrowani, instytuty zakonne i świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego, jest świadectwem życia i wiary.
Osoby życia konsekrowanego do współczesnego świata wnoszą radość i Ewangelię. Kościół w swoich dokumentach podkreśla, że życie konsekrowane to skarb życia oddanego Bogu i ludziom, a osoby życia konsekrowanego to szczególne źródła światła w świecie współczesnym. Żyjąc według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, służą one z miłością i oddaniem drugiemu człowiekowi. Ludzie, którzy swoje życie oddali Bogu, posługują w naszych świątyniach, w szkole, na katechezie, szpitalach, domach opieki społecznej, na misjach, prowadzą dzieła miłosierdzia, dzieła apostolskie, służą osobom cierpiącym, bezdomnym, dzieciom i młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W naszej archidiecezji istnieje 20 zakonów, zgromadzeń i instytutów zakonnych męskich oraz 71 zakonów, zgromadzeń i 2 instytuty świeckie żeńskie (dane z dnia 31 XII 2016 r.). M.in. od 1973 r. w Domu Księży Emerytów w Częstochowie posługuje Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia (CSS). „Charyzmatem naszego zgromadzenia jest opieka na chorymi, ubogimi, potrzebującymi i dziećmi. Nasz założyciel – bł. Gwidon z Montpellier zgromadzenie i jego dzieła oddał szczególnej opiece Ducha Świętego, tak aby również Duch Święty był pocieszycielem dla ludzi chorych, cierpiących i nieszczęśliwych. My jako zgromadzenie mamy również nieść pocieszenie wszystkim cierpiącym i potrzebującym” – mówi w rozmowie z „Niedzielą” s. Leticja Lechoszest, od 2014 r. przełożona wspólnoty sióstr w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II. „Tu w Domu Księży Emerytów chcemy towarzyszyć kapłanom w ich starości i cierpieniu. Pragniemy nieść im radość Ducha Świętego. Każdego dnia również z kapłanami spotykamy się na Eucharystii i wspólnie uwielbiamy Boga. Każdego dnia przyzywamy Ducha Świętego Pocieszyciela, by był dla tych kapłanów źródłem radości i pokoju. Jak również dla nas umocnieniem w naszej posłudze w tym domu. Czynimy wszystko, aby jak najlepiej towarzyszyć kapłanom, aby nie odczuwali samotności” – zaznacza s. Leticja. Siostra Przełożona podkreśla: „Ta posługa jest dla nas nauką, bo same jako siostry bardzo świadomie także przygotowujemy się do tego, jak kiedyś przeżywać swoją starość”, i dodaje, że siostry mają wykształcenie pielęgniarskie.
Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia pracuje również w domach samotnej matki, domach dziecka, szpitalach, ale również na misjach, gdzie także siostry służą chorym i cierpiącym.
W naszej archidiecezji w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy również szóstą rocznicę ingresu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.