Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W trosce o niepełnosprawne dzieci

Dzieci z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce wspólnie kolędowały z zespołem Mała Istebna w miejscowym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2018, str. VI

[ TEMATY ]

kolędowanie

przedszkolaki

TPP Jaworzynka

Przedszkolaki z TPP wystąpiły z Małą Istebną

Przedszkolaki z TPP wystąpiły z Małą Istebną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert kolęd i pastorałek odbył się już po raz czwarty. Został przyjęty z dużą otwartością ze strony licznie zgromadzonej publiczności. Pośród goszczących na koncercie znaleźli się rodzice, bliscy i znajomi naszych przedszkolaków, a także inni znamienici goście, m.in. starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król z małżonką oraz właściciele naszego przedszkola – Lucyna Legierska i Krystian Kroczek. Bardzo serdecznie dziękujemy proboszczowi ks. Stanisławowi Pindlowi za możliwość wystąpienia, zespołowi Mała Istebna za przyjęcie zaproszenia do wspólnego kolędowania oraz: Marysi Motyce, Józefowi Łupieżowcowi, Hance Łupieżowiec i Romanowi Jakubkowi za grę na skrzypcach i kontrabasie – mówi Łucja Michałek, dyrektor Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” w Jaworzynce. To kolejne wspólne działanie z Zespołem Regionalnym Mała Istebna. W maju 2017 r. zorganizowali koncert charytatywny w Kamesznicy, podczas którego zebrali potrzebną kwotę na turnus rehabilitacyjny dla ich podopiecznej.

Przedszkole w domu parafialnym

Reklama

Terapeutyczny Punkt Przedszkolny w Jaworzynce znajduje się w domu parafialnym tuż obok kościoła. – Zanim powstało tutaj przedszkole terapeutyczne rodzice dzieci niepełnosprawnych z Trójwsi wozili swoje pociechy do Cieszyna. Tam bowiem mieli możliwości korzystania z pomocy terapeutycznej. Jednak duża odległość do Cieszyna sprawiała trudności w dowożeniu dzieci. Właściciele „Słonecznej Krainy” szukali lokalu na Trójwsi, gdzie mogliby założyć swój punkt przedszkolny, a że dysponujemy takowym budynkiem, wydzierżawiliśmy im go. Ku naszej radości przyniosło to dobre efekty. Przyjeżdżają specjaliści, prowadzą zajęcia. Widać, że rodzice są bardzo zadowoleni, a dzieci robią postępy w rozwoju. Ponadto dbają o budynek parafialny, a i my też nadal korzystamy z niego w celu naszych spotkań parafialnych – mówi proboszcz parafii w Jaworzynce ks. kan. Stanisław Pindel. Jak podkreśla Łucja Michałek, przedszkole powstało z inicjatywy dyrektor Lucyny Legierskiej – współwłaścicielki tej placówki, oraz Krystiana Kroczka z Zebrzydowic. – Pani Legierska pełniła funkcję dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej w Cieszynie, gdzie przyjeżdżały dzieci z różnymi formami niepełnosprawności z gminy Istebna. Dzięki ks. Stanisławowi Pindlowi, który użyczył nam budynek, zaadoptowaliśmy go na potrzeby placówki – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wsparcie dla dzieci i ich rodzin

Jak zaznacza dyrektor placówki, na tym terenie to jedyny punkt przedszkolny, który zajmuje się pomocą specjalistyczną dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. – Grupy są małe i dzielą się na dzieci młodsze – Promyczki, i starsze – Świetliki. Obydwie grupy są prowadzone przez dwóch nauczycieli – głównego i wspomagającego. Dzięki temu każde dziecko ma optymalne warunki do rozwoju. W naszej placówce realizujemy różne formy terapii, prowadzone są zajęcia logopedyczne, fizjoterapeutyczne, psychologiczne, pedagogiczne oraz terapie wspomagające Tomatis, Biofeedback – mówi Łucja Michałek, podkreślając, że część zadań realizują w ramach projektu unijnego.

Dzięki tym środkom mogą zapewnić dodatkowe wsparcie logopedyczne, psychologiczne. Dzieci mogą również brać udział w zajęciach poza placówką z hipoterapii. – Co ważne, otaczamy wsparciem nie tylko dziecko, ale i całe rodziny. Organizujemy warsztaty dla rodziców, konsultacje oraz spotkania z psychologiem. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z lokalnym środowiskiem. Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Koniakowie organizowaliśmy w naszym przedszkolu „Dzień dyni”. Realizujemy także międzypokoleniowe działania. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku kolędowaliśmy, a już planujemy wykonanie palm wielkanocnych – zapowiada Łucja Michałek.

Pielęgnują wartości

W punkcie prowadzone są lekcje religii. Przedszkole współpracuje z Księdzem Proboszczem i tutejszą parafią. – Organizujemy raz w roku w kościele koncert kolęd, a także koncerty charytatywne. W naszym przedszkolu w Jaworzynce gościł również bp Piotr Greger i czytał naszym dzieciom wiersze. Ksiądz Biskup odwiedza także pozostałe punkty przedszkolne – w styczniu br. wspólnie kolędował z przedszkolakami z punktu w Skoczowie i obejrzał wystawione przez dzieci jasełka. Jednym z priorytetów kształcenia i wychowania w naszych punktach jest krzewienie, pielęgnowanie oraz wdrażanie do wartości, tradycji regionu Beskidu Śląskiego. – zaznacza Łucja Michałek.

Oddział w Jaworzynce powstał jako pierwszy. Następnie założono punkty przedszkolne w Skoczowie, w Bielsku-Białej (2 oddziały) oraz w Radlinie, Płocku i Jastrzębiu Zdroju. Więcej informacji na stronie internetowej: tppsk.pl .

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozumiem tylko miłość

Niedziela toruńska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

przedszkolaki

przedszkola

Renata Czerwińska

Przyjaźń się liczy

Przyjaźń się liczy

Rozmowa z przedszkolakami. – Co byście zrobili, gdyby do waszego domu nocą przyszedł złodziej? – Ja bym usiadł, wziął różaniec i modlił się o jego nawrócenie!

Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że dzieci w katolickim przedszkolu przez cały dzień mówią Różaniec, a alfabetu uczą się na pierwszym wydaniu dostojnego śpiewnika ks. Jana Siedleckiego. Jeśli spytać je, co najbardziej lubią robić, odpowiadają, że biegać, tańczyć, bawić się i oczywiście wygłupiać. A pięcioletnia Anielka twierdzi: – Mam tyle pomysłów, że to się w głowie nie mieści!
CZYTAJ DALEJ

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w szpitalu w Oleśnicy

2025-05-09 20:50

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Felek, któremu wstrzyknięto chlorek potasu do serca w 9 miesiącu ciąży nie był jedyny. W latach 2022-2024 w szpitalu w Oleśnicy pod pretekstem troski o zdrowie psychiczne kobiet zabito 378 dzieci, w tym wiele dzieci zdrowych oraz dzieci w zaawansowanych ciążach. Niestety, wiele wskazuje na to, że dzieci będą dalej ginąć! - alarmuje Fundacja Grupa Proelio.

Dotychczasowe protesty przyniosły pewne rezultaty: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie uśmiercenia Felka, Naczelna Izba Lekarska przekazała sprawę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej a Ministerstwo Zdrowia wszczęło kontrolę w sprawie Felka. Te działania są jednak stanowczo niewystarczające, a - co więcej - wiele ostatnich wydarzeń może wskazywać na to, że są to jedynie działania pozorowane.
CZYTAJ DALEJ

Późny debiut

2025-05-11 11:51

[ TEMATY ]

poezja

Zielona Góra

ks. Andrzej Draguła

Krystyna Dolczewska

Ks. Andrzej Draguła

Ks. Andrzej Draguła

Ukazał się debiutancki tomik poezji ks. prof. Andrzeja Draguły.

Już sam tytuł jest interesujący, bo kto ogłasza, że późno debiutuje… "Późny debiut" to tytuł pierwszego tomiku wierszy Profesora ks. dr hab. Andrzeja Draguły. Mamy więc nowego księdza poetę i będziemy mieli, mam nadzieję, bo z rozmowy wynika, że następne wiersze czekają, aby znaleźć czytelników.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję