Polskę nosili w sercu i całym swoim życiem dali dowód swojego patriotyzmu.
Na 5 grudnia br. zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z przemówieniem prezydenta Andrzeja Dudy, aby w dniu 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego nie tylko przypomnieć zasługi tego wielkiego Polaka, ale również zainaugurować obchody przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – po 123 latach niewoli. Uroczystości jubileuszowe są koordynowane przez Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, któremu przewodniczy na mocy specjalnej ustawy Prezydent RP. Celem działań komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań polegających na upamiętnieniu i uczczeniu wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i jej utrwaleniem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jednakże obchody tej doniosłej rocznicy przeżywamy już w 2017 r. za sprawą wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania wolności. W tym roku przypadły m.in. rocznice 150-lecia urodzin: gen. Mariusza Zaruskiego – pioniera polskiego żeglarstwa, taternika, narciarza, twórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego; Władysława Reymonta – pisarza, jednego z czołowych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 4-tomową epopeję chłopską „Chłopi”; Adama Stefana Sapiehy – kardynała i arcybiskupa krakowskiego, jednej z czołowych postaci w dziejach Kościoła w Polsce pierwszej połowy XX wieku, nazywanego Księciem Niezłomnym, który 1 listopada 1946 r. wyświęcił na kapłana Karola Wojtyłę; Leona Janty-Połczyńskiego, ziemianina, doktora praw, polityka, działacza społecznego, ministra rolnictwa i dóbr państwowych, senatora I i III kadencji w II Rzeczypospolitej, członka Naczelnej Rady Ludowej w 1918 r.; gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego – dowódcy I Korpusu Polskiego w Rosji i dowódcy powstania wielkopolskiego; gen. Stanisława Szeptyckiego – w wojnie 1920 r. dowódcy 4. Armii Wojska Polskiego, ministra spraw wojskowych w drugim rządzie Wincentego Witosa, który 4 sierpnia 1923 r. rozkazem nr 126 ustanowił Święto Żołnierza Polskiego obchodzone 15 sierpnia; Marii Skłodowskiej-Curie – jedynej kobiety w historii uhonorowanej Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych; i wreszcie 5 grudnia – marszałka Józefa Piłsudskiego, uchodzącego za niekwestionowanego ojca niepodległości Polski.
W tym panteonie wybitnych Polaków swoje miejsce ma również prof. Ignacy Mościcki, który został niedawno uczczony przez Senat RP okolicznościową uchwałą. Ten naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego, a w latach 1926-39 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, urodził się 1 grudnia 1867 r. w Mierzanowie k. Gruduska na północnym Mazowszu, w szlacheckiej rodzinie o tradycjach patriotycznych. Dziadek Ignacego Mościckiego, Walenty Mościcki, był uczestnikiem powstania listopadowego, a ojciec, Faustyn Mościcki, oraz stryjowie, Jan i Kazimierz, walczyli w powstaniu styczniowym. Opatentował ok. 60 wynalazków. 1 czerwca 1926 r. został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Gdy został prezydentem, przekazał nieodpłatnie państwu polskiemu prawa do swych wynalazków. 30 września 1939 r., internowany w Rumunii, w celu zachowania ciągłości istnienia i działania struktur państwowych przekazał swoje prerogatywy – na mocy konstytucji z kwietnia 1935 r. – Władysławowi Raczkiewiczowi.
Przez imponujący kalendarz wydarzeń związanych z 100. rocznicą odrodzenia Polski oddajemy hołd ludziom, którzy w warunkach, wydawało się, beznadziejnych Polskę nosili w sercu i całym swoim życiem dali dowód swojego patriotyzmu oraz wybitnego talentu w pracy na rzecz niepodległości i wolności.
Jan Maria Jackowski, publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl