Reklama

Polska

Księża Marek Szkudło i Adam Wodarczyk przyjęli święcenia biskupie

„Bądźcie wiernymi sługami nowej ewangelizacji, która szerzy w świecie Światło Chrystusa. Wraz z Nim głoście, że czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże” – zachęcił dziś abp Wiktor Skworc księży Marka Szkudłę i Adama Wodarczyka, którzy z jego rąk przyjęli święcenia biskupie. Uroczystość odbyła się w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

[ TEMATY ]

biskupi

Mariusz Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Współszafarzami święceń byli katowicki arcybiskup senior Damian Zimoń oraz biskup senior diecezji legnickiej Stefan Cichy, który pochodzi z archidiecezji katowickiej. Obecni byli liczni arcybiskupi i biskupi z całej Polski oraz z zagranicy, reprezentanci wspólnot chrześcijańskich zrzeszonych w śląskim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych. Katedrę szczelnie wypełnili wierni przybyli nie tylko z terenu archidiecezji katowickiej. Abp Skworc w homilii zwrócił uwagę, że w tegoroczną uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół katowicki rozpoczyna „pracowite świętowanie” 90. rocznicy swego powstania. W tym kontekście zaapelował: „Kościele na Górnym Śląsku – przyjmij na nowo światłość, która w ciemności świeci!. Przyjmijmy Chrystusa – Światło! Otwórzmy się wszyscy na Jego blask!”.

Reklama

Metropolita katowicki wezwał też powierzony mu Kościół, aby na nowo przyjął zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa i dzielił się Jego światłością. „Podziel się tym światłem, które w ciemnościach świeci, z wszystkimi ludźmi! Bądź dla wszystkich miejscem objawienia, epifanii, znakiem, który wskazuje drogę do Chrystusa i na tę drogę zapraszaj wszystkich!” - prosił. Kierując swoje słowa bezpośrednio do biskupów nominatów abp Skworc powiedział: „Z perspektywy uniwersalnej misji Kościoła ad gentes (do narodów), zwracam się do was, drodzy bracia, którzy otrzymujecie dziś święcenia biskupie: bądźcie wiernymi sługami nowej ewangelizacji, która szerzy w świecie Światło Chrystusa. Wraz z Nim głoście, że czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Decyzją papieża Franciszka jesteście posłani do Kościoła katowickiego, który świętuje swoje 90. urodziny. Jesteście szczególnym, urodzinowym darem dla naszego Kościoła lokalnego i za ten dar jesteśmy papieżowi Franciszkowi wdzięczni” – zaznaczył metropolita katowicki. Nowo wyświęconym biskupom pomocniczym abp Skworc wyznaczył konkretne obowiązki. Bp. Marka Szkudło prosił, aby nadal dzielił z nim troskę o duchowieństwo śląskie, o jego stałą formację i troskę o osoby życia konsekrowanego. Bp. Adamowi Wodarczykowi powierzył staranie, aby światło Ewangelii przez Ruch Światło-Życie ożywiało parafialne wspólnoty, a także, by Domowy Kościół – gałąź tego Ruchu – „usilnie zabiegał, by wszystkie rodziny były miłością wielkie”.

Reklama

Metropolita katowicki podkreślił znaczenie kolegialności biskupów. Mówiąc o wspólnej trosce, by każda parafia była wspólnotą wspólnot, zaznaczył: „Słowo wspólnie oznacza, iż kolegialnie będziemy wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego i budować Kościół katowicki, aby go przygotować na czas łaski, jakim niewątpliwie będzie stulecie jego powstania w strukturach Kościoła: czyli prawdziwy jubileusz, czas szczególnej łaski”. Na koniec zwrócił się do nowych biskupów: „Boski Nauczyciel domaga się od was, byście żyli Jego miłością i o niej świadczyli. Ukazujcie oczom powierzonej wam Owczarni jaśniejące piękno Ewangelii, będącej kompendium Bożej miłości. Dawajcie całemu ludowi chrześcijańskiemu wyraźne świadectwo świętości”.

Licznie zgromadzonym wiernym abp Skworc przypomniał, że głoszenie zbawczej miłości Bożej jest istotą misji, którą w każdą uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół powierza wszystkim na nowo. „Bądźcie więc zawsze objawieniem Chrystusa i Jego miłosiernej miłości! Niech nic wam nie przeszkodzi w wypełnianiu tej misji: misji objawiania ludzkiej rodzinie Jezusa Chrystusa, Jedynego Zbawiciela Człowieka”. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali chór diakonii muzycznych Ruchu Światło–Życie oraz studenci AM w Katowicach i uczniowie szkół muzycznych II stopnia. Była ona transmitowana przez TVP Katowice oraz Radio eM. Na popołudnie i wieczór 6 stycznia br. w Katowicach zaplanowano Orszak Trzech Króli i „Betlejem w Spodku” – koncert najpiękniejszych piosenek bożonarodzeniowych z całego świata w wykonaniu gwiazd polskiej estrady oraz rodzinne kolędowanie z udziałem nowo wyświęconych biskupów. Ks. Marek Szkudło urodził się 28 lutego 1952 w Tychach. 23 marca 1978 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rak bp.Herberta Bednorza. Na pierwszą wikariuszowską placówkę został skierowany do parafii św. Małgorzaty w Lyskach. W latach 1981-1987 był wikarym w parafii św. Michała, a następnie przez 7 lat - rezydentem.

Reklama

W czasie pobytu w parafii św. Michała w Katowicach mógł obserwować działalność duszpasterstwa harcerskiego skupionego przy tym kościele. W latach 1987-1992 był diecezjalnym kapelanem harcerzy. W latach 1987-1994 był także wizytatorem katechetycznym w archidiecezji katowickiej.

W 1994 roku został proboszczem parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju. Był dziekanem i ojcem duchownym kapłanów dekanatu Jastrzębie Górne, duszpasterzem mężczyzn, górników i ludzi pracy w archidiecezji katowickiej, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej.

W 2008 roku otrzymał nominację na moderatora formacji kapłanów młodszych roczników święceń. W 2012 roku został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej.

Ks. Szkudło jest również zaangażowany w prace II Synodu Archidiecezji Katowickiej – jest członkiem Komisji Głównej, przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa oraz członek Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego II Synodu Archidiecezji Katowickiej. W latach 2011-2012 był członkiem gremium przygotowującego ten synod.

Należy do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów – gremiów doradczych biskupa diecezjalnego. Jako zawołanie biskupie wybrał słowa: „W Tobie Panie zaufałem”.

Ks. Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. Tarnowskich Górach, od 14 roku życia należy do Ruchu Światło-Życie. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, w 1994 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Damiana Zimonia.

Reklama

Pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Chorzowie i katecheta w Zespole Szkół Mechanicznych w Chorzowie oraz jako rezydent w parafii św. Jana Nepomucena w Bytomiu.

W latach 1994-98 studiował w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej i Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1998-2003 odbył studia doktoranckie na KUL, z przerwą na roczne studia w Studium Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Doktorat pt.„Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) - życie i działalność” obronił w 2007 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Jerzego Myszora.

Od 2001 roku jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 2002-2007 mieszkał i pracował w Rzymie. Od 2007 roku, decyzją Konferencji Episkopatu Polski jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie. Obecnie, od 2013 roku pełni już drugą 6-letnią kadencję. Jest autorem najobszerniejszej monografii poświęconej osobie założyciela Ruchu Światło-Życie pt. "Prorok żywego Kościoła". Jako zawołanie biskupie wybrał słowa „ Światło-Życie”.

2015-01-06 15:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi w 100. rocznicę niepodległości

[ TEMATY ]

biskupi

100‑lecie niepodległości

©babczynski - stock.adobe.com

Dzięki wierze i kulturze, dzięki pielęgnowaniu wspólnej pamięci i poczuciu tożsamości potrafiliśmy przetrwać czas zaborów. Zachowaliśmy polskość, krzewiąc poczucie wspólnoty wszystkich obywateli, bez względu na ich wyznanie i pochodzenie. Dziś wolność to nie tylko suwerenność, ale też służba dobru wspólnemu, miłość i miłosierdzie - podkreślali biskupi podczas uroczystych Mszy św. sprawowanych 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jubileuszowe obchody odbyły się w całym kraju. Polacy świętowali okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości w różny sposób: na uroczystościach państwowych, miejskich przemarszach, podczas festynów, koncertów, biegów ulicznych, szyciem biało-czerwone flag i serc i uczestnicząc w Mszach świętych. W południe w kościołach w całym kraju zabiły dzwony.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na 6 stycznia ks. Mariusza Rosika: Dokąd gwiazda prowadziła

2024-12-30 11:22

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Karol Porwich/Niedziela

Zapisana na karcie Ewangelii scena owiana jest poświatą tajemniczości. Rozgrywa się pod rozgwieżdżonym niebem, we wschodnich – pełnych kolorów i zapachów – klimatach, co jeszcze bardziej fascynuje i zaciekawia. Ewangelista posłużył się gatunkiem literackim zwanym legendą. Legenda opisuje wydarzenia historyczne, używając bogatej symboliki, aby przekazać przesłanie ponadczasowe.

Jednak legenda o trzech tajemniczych wędrowcach obrosła legendami, które nie mają nic wspólnego z Mateuszowym opowiadaniem. Jakimi?
CZYTAJ DALEJ

Ks. Jerzy Kołodziej SDS biskupem w Australii

2025-01-06 15:14

[ TEMATY ]

biskup

Australia

Ks. Jerzy Kołodziej SDS

Magdalena Pijewska

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Ojciec Święty Franciszek mianował polskiego salwatorianina ks. Jerzego Kołodzieja SDS biskupem diecezji Bunbury w Australii - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ur. 17 maja 1968 r. w Dobrej k. Limanowej. Droga zakonna ks. Jerzego w Zgromadzeniu Salwatorianów rozpoczęła się 7 września 1987 roku, kiedy to wstąpił do nowicjatu Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie. Profesję wieczystą złożył 8 września 1992 roku w Bagnie, a święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1994 roku w Trzebini z rąk kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Jeszcze w tym samym roku został skierowany do Regionu Australijskiego Salwatorianów, gdzie podjął pracę duszpasterską w Archidiecezji Perth oraz Diecezji Bunbury w Zachodniej Australii. 1 stycznia 1996 roku został mianowany wikariuszem w parafii św. Antoniego w Greenmount, a od 1997 roku rozpoczął pracę jako kapelan w ChisholmCatholic College. 1 grudnia 1999 roku został wybrany wicesuperiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję