Diecezja sandomierska w żałobie
Odszedł bp Wacław Świerzawski
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 7 października 2017 r. odszedł do Pana bp Wacław Świerzawski. Wieloletni pasterz diecezji sandomierskiej zmarł w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa i po ponad 25 latach posługi biskupiej. „Okazał się on bowiem Pasterzem prawym i wiernym, godnym imienia Apostoła Jezusa Chrystusa. Publicznie wyrażamy mu więc wyrazy podziękowania i z głębi serca udzielamy apostolskiego błogosławieństwa jako rękojmi łaski płynącej z nieba, prosząc jednocześnie o wzajemną modlitwę” – napisał Ojciec Święty Franciszek w przesłanym do Jubilata liście na 25-lecie jego posługi biskupiej.
Bp Wacław Józef Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie na Kresach Wschodnich, w archidiecezji lwowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 grudnia 1949 r. z rąk metropolity lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował i wykładał na wielu uniwersytetach. Z urzędu rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie dnia 25 marca 1992 r., Ojciec Święty Jan Paweł II powołał do Sandomierza i mianował biskupem diecezji sandomierskiej. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Po ponad 10 latach posługi pasterskiej – 7 października 2002 r. papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na emeryturze Biskup Senior zamieszkał w Zawichoście w Domu Modlitwy Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej. Dokładnie 15 lat po odejściu na emeryturę Pan Bóg powołał go do siebie.
Ks. Adam Stachowicz
Poznań, 16-19 X 2017
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody – to główny temat Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska, które odbędą się w dniach 16-19 października br. w Poznaniu.
W czasie targów POL-ECO SYSTEM zostaną zorganizowane panele dyskusyjne z udziałem m.in. kierownictwa Ministerstwa Środowiska, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Środowiska.
Podczas dyskusji poruszone zostaną takie tematy, jak: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), polityka surowcowa państwa, geotermia, budownictwo drewniane, ekomobilność, ekoinnowacje, leśne gospodarstwa węglowe czy gospodarka łowiecka.
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ, ang. „circular economy”) to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Zakłada także ich powtórne wykorzystanie.
Reklama
Ministerstwo Środowiska wspiera transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożono pilotażowy projekt, w którym bierze udział 5 gmin. – Polska chce dawać przykład i być liderem tego procesu. Jest to szansa na dynamiczny rozwój kraju, szczególnie pod względem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego – powiedział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i dodał: – Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych. Dobro człowieka i kształtowanej przez niego przyrody jest także celem gospodarki obiegu zamkniętego.
Artur Stelmasiak
Krótko
• Orkan Ksawery nawiedził Polskę. Strażacy interweniowali prawie 10 tys. razy, rannych zostało 39 osób, w tym 8 strażaków. Dwie osoby straciły życie. Większość interwencji strażaków dotyczyła usuwania powalonych drzew. Najwięcej pracy mieli w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim.
• Rada Ministrów zaakceptowała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta ponad 2 mln rodzin.
• Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła 6,9 proc. i w porównaniu z sierpniem spadła o 0,1 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
• Wniosek o utworzenie Śląskiej Partii Regionalnej trafił do sądu. Głównymi ideami ruchu mają być najszerzej rozumiana samorządność i działania na rzecz regionu. Inicjatorzy odżegnują się od separatyzmu.
• Telewizja Polska razem z węgierską telewizją publiczną chcą uruchomić kanał anglojęzyczny. Nowy kanał ma zacząć nadawać w 100. rocznicę niepodległości Polski.
• Specjalny zespół, który ma się zająć podobną do warszawskiej „aferą wyłudzeń kamienic w Krakowie”, powołał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Nie wyklucza on, że sprawą powinna się zainteresować także sejmowa komisja weryfikacyjna.
• NSA oddalił wnioski prezydent stolicy ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Przedstawiciele komisji weryfikacyjnej uważają, że oznacza to, iż Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisją, czego dotychczas unikała.