Bursa to jest taki drugi dom, dobrze się do niego wraca, lubię tu być – mówi Kamila, która tak jak ponad 50 osób pochodzących z małych miejscowości, uczy się w Brodnicy i zamiast codziennie dojeżdżać do domu, w ciągu tygodnia mieszka w Bursie Szkolnej.
Drugi dom
Od 2012 r., w porozumieniu z przedstawicielami instytucji samorządowych, Bursa przyjmuje także tzw. młodzież trudną, która przejawia różnorakie problemy wychowawcze – jest niechętna nauce i obowiązkowi szkoleniu, sięga po używki, a także miewa problemy z prawem, ale niekoniecznie pochodzi z ubogich rodzin. Przebywanie w Bursie Szkolnej jest dla tych osób nie tylko szansą na zakończenie nauki, ale również na tymczasowe wyciągniecie z trudnego środowiska. Dzieje się tak, ponieważ brodnicka Bursa, w przeciwieństwie do zwykłych internatów, pełni istotną rolę wychowawczą, socjalizacyjną i terapeutyczną. Łączna liczba absolwentów to blisko 470 osób. Dziś większość z nich ma własne rodziny, prowadzi dorosłe życie, do którego przygotowaniem niewątpliwie był pobyt w Bursie. Dzięki ukończeniu szkoły średniej wielu absolwentów miało szansę kontynuować naukę na studiach wyższych. Obecnie blisko 70 proc. absolwentów studiuje lub ukończyło studia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podopieczni Bursy mają zapewnione całodzienne wyżywienie, opiekę wychowawców i wsparcie specjalistów. Bursa działa od poniedziałku do piątku.
Pomóc wyjść na prostą
Od 2006 r. Brodnickie Centrum zajmuje się prowadzeniem schroniska dla osób bezdomnych. Początkowo wsparcie bezdomnych odbywało się w starym budynku noclegowni miejskiej. Dzięki skorzystaniu ze środków europejskich Brodnickie Centrum wybudowało nowy budynek schroniska, który obecnie może pomieścić ponad 60 osób bezdomnych. Dzięki nowej placówce możliwa jest praca nad wychodzeniem ludzi ze stanu bezdomności. Centrum regularnie realizuje projekty, które zapewniają osobom bezdomnym wsparcie specjalistów, a także wolontariat, płatne staże, a od stycznia 2018 r. także mieszkania wspomagane, które będą ostatnim etapem dla osób, które chcą zmienić swoją sytuację. A jest to możliwe. W okresie ostatnich dwóch lat usamodzielniło się 12 podopiecznych schroniska. W 2016 r. z jego wsparcia skorzystało ponad 130 osób bezdomnych.
Brodnickie Centrum Caritas jest nie tylko wsparciem. To profesjonalny i sprawdzony partner dla samorządów i innych organizacji, współpracujący przy wspólnych działaniach, w ramach zespołów roboczych, oraz jako uczestnik w konsultacji strategii i dokumentów programowych tworzonych przez samorządy.