Reklama

Niedziela Wrocławska

Święto plonów

Dożynki Wojewódzkie odbędą się 3 września 2017 r. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Urazie. Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie abp Józef Kupny. Transmisja w Radiu Rodzina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadchodzi szczególny czas dla polskiej wsi. Czas będący uwieńczeniem ogromu pracy i trudu rolników, który przypomina nam wszystkim, że dzięki ich staraniom codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Rozpoczynają się dożynki! Tradycyjnie to uroczyste, obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, uplecenie z nich wieńca, przyozdobienie, poświęcenie i przekazanie wśród śpiewów i tańców do chaty gospodarza.

Dzisiaj to nie tylko wielkie święto gospodarskie, to również dziękczynny obrzęd o charakterze religijnym. To czas podziękowań Opatrzności Bożej za sprzyjającą podczas żniw pogodę, za plony, a rolnikom za ich trud, za pielęgnowanie tradycji, za szacunek do Matki Ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Coroczne święto plonów jest uwieńczeniem ciężkiej pracy, ale także doskonałą okazją do spotkań, wymiany bogatych doświadczeń i osiągnięć mieszkańców całej gminy. Jest to dzień, w którym możemy wspólnie podziękować Bogu za obfitość. Dzięki pracy, doświadczeniu i zdobywanej latami wiedzy Polakom wciąż nie brakuje jednego z najcenniejszych dóbr –chleba powszedniego. Pamiętajmy, że za każdym soczystym jabłkiem, pachnącym bochenkiem chleba czy złocistym miodem stoją właśnie ludzie, którzy co dzień troszczą się o dojrzewające owoce w sadach, zasiane zboża i miodne pasieki.

Reklama

Tegoroczne Dożynki Województwa Dolnośląskiego odbędą się 3 września w Urazie (gm. Oborniki Śląskie). Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 Mszą św. W programie m.in. zostanie zorganizowany Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i jak corocznie zwycięski wieniec zostanie zaprezentowany na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wydarzeniom dożynkowym towarzyszyć będą: jarmark produktu lokalnego, strefa zabaw – wesołe miasteczko, stoiska instytucji związanych z rolnictwem, ekspozycja maszyn rolniczych czy wystawa sprzętu wojskowego.

W imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska na uroczystości dożynkowe w Urazie!

Ze swojej strony przekazuję wyrazy głębokiego szacunku wszystkim dolnośląskim rolnikom i życzę wiele pomyślności w codziennym trudzie. Szczęść Boże.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki powiatowe

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ferens

Bp Mariusz Leszczyński poświęcił wieńce dożynkowe

Bp Mariusz Leszczyński poświęcił wieńce dożynkowe
Delegacje gmin powiatu biłgorajskiego, mieszkańcy Biłgoraja, zaproszeni goście oraz samorządowcy i posłowie uczestniczyli w Powiatowym Święcie Plonów, które odbyło się 21 sierpnia na obiektach biłgorajskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tradycją się już stało, że Dożynki Powiatowe w poszczególnych latach odbywają się w poszczególnych gminach powiatu biłgorajskiego. W tym roku współgospodarzem Powiatowego Święta Plonów był samorząd Biłgoraja.
CZYTAJ DALEJ

Papież nawiedził Bazylikę Matki Bożej w Rzymie

2025-04-12 15:14

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore

Dziś we wczesnych godzinach popołudniowych Papież Franciszek udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). W przeddzień Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia, zatrzymał się na modlitwę przed ikoną Matki Bożej czczonej pod tytułem Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego) - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty Franciszek odwiedził Bazylikę Matki Bożej Większej ponad 120 razy. Zazwyczaj rozpoczyna i kończy swoje podróże apostolskie właśnie w tym miejscu. Jest to jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł charyzmatyczny kapłan, duszpasterz akademicki

2025-04-12 23:14

Archiwum UPJPII

W sobotę 12 kwietnia zmarł o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP, duszpasterz akademicki, wybitny filozof, teolog, wieloletni wykładowca UPJPII.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z wielkim bólem przyjęła wiadomość o śmierci ojca profesora Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP, dominikanina, wybitnego filozofa, teologa i duszpasterza akademickiego, wieloletniego kierownika Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym UPJPII i wykładowcy naszego Uniwersytetu Papieskiego. Miał 87 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję