W niedzielę 6 sierpnia, w Święto Przemienia Pańskiego, w Krzeszówku – w kościele filialnym należącym do parafii Krzeszów odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Wawrzyńca. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dyrektor Robert Ryndak ze Zgromadzenia Księży Michalitów z Miejsca Piastowego w archidiecezji przemyskiej.
Przy ołtarzu stanęli również: ks. kan. Czesław Barczewski, proboszcz z Leszczyńca, ks. kan. Jerzy Jerka i ks. Andrzej Bakun – rezydenci z Krzeszowa oraz niżej podpisany proboszcz krzeszowkiej parafii. W konfesjonale pomocą duszpasterską służył ks. Jarosław Górecki – wikariusz parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na odpust w Krzeszówku przybyła też 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Białorusi, z Lidy i Grodna. Modliliśmy się wspólnie o pokój dla Ukrainy i dla świata. Pomysłodawcą tej kolejnej wizyty naszych rodaków ze Wschodu był radny Sejmiku Dolnego Śląska Julian Golak, rodem z Nowej Rudy.
Tradycyjnie, na zakończenie odpustu ku czci św. Wawrzyńca, państwo Zuzanna i Jan Bocheńscy wraz z synem Radosławem przygotowali dla wszystkich uczestników agapę w ich oberży „Wrzosowisko”. Nie zabrakło pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz wspaniałego bigosu, który tradycyjnie przyrządził pan Jan. Podczas tego spotkania pięknym śpiewem urzekła nas Danuta Gołdon-Legler, wokalistka wałbrzyskiego teatru.
Pierwsza wzmianka o kościele św. Wawrzyńca w Krzeszówku pochodzi z 1362 r. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1588-95, po pożarze istniejącej świątyni.
Natomiast ok. 1728 r. zostały z Krzeszowa przeniesione tu elementy cennego wyposażenia – m.in. barokowy ołtarz główny, który wykonał w 1701 r. Georg Schrötter. W centrum umieszczona jest późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, a nad nią obraz „Męczeństwo św. Wawrzyńca”. Ołtarze boczne wykonano w warsztacie G. Schröttera w 1686 r. W świątyni możemy też podziwiać obraz Georga Wilhelma Neunhertza: „Matka Boża błogosławiąca cystersów”. Zaś w kaplicy nad zakrystią znajduje się malowidło ścienne „Pokłon Trzech Króli” z XVI wieku. Obok kościoła znajduje się barokowa plebania z 1733 r.