Reklama
Choć przez cały rok pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę zatrzymują się w Świętej Annie (wieś o 30 km oddalona od Częstochowy), by w tamtejszym sanktuarium pokłonić się św. Annie, Babci Pana Jezusa, to jednak 26 lipca – w uroczystość św. Anny – przyjeżdżają już tylko do niej, by złożyć jej życzenia imieninowe, podziękować za wszystkie łaski, które stale wyprasza, za jej pośrednictwem zbliżyć się na nowo do Boga, aby doznać oczyszczenia, przebaczenia i napełnić serca nową łaską Bożego Miłosierdzia. Przed ołtarzem św. Anny wierni wpatrujący się w jej figurę stają wobec tajemnicy przybycia św. Anny przed pięcioma wiekami na polanę zagubioną w lasach pod Przyrowem. Zadają pytania: Kto wyrzeźbił tę figurę? Czy ktoś, kto widział zjawienie się św. Anny? Tak można sądzić po realizmie przedstawienia jej postaci, pełnej szlachetności i wręcz królewskiego majestatu, a zarazem mocy, mądrości i dobroci. Jej dłonie gestem pewnym i delikatnym obejmują najdroższą jej Córkę Maryję i Boskiego Wnuka, którego piastuje na kolanach. Maryja w geście adoracji, klęcząc u kolan swej Mamy ze złożonymi i lekko rozchylonymi dłońmi, wskazuje nam Syna i zarazem tę, od której otrzymała życie, wychowanie i wiarę. Mały, rozbawiony Jezus spogląda w stronę Babci i Mamy, ale wychyla się i wyciąga rączkę, jakby już spieszył z łaskami ku ludziom, a w drugiej ręce trzyma kulę ziemską, jakby chciał nam wszystkim na świecie pobłogosławić.
Te trzy postacie wyrzeźbione z jednego pnia, w jednej figurze, podkreślają osobę św. Anny jako głowy (centrum) rodziny, co doskonale wyczuwają wierni, którzy pielgrzymują do sanktuarium całymi rodzinami, by powierzyć jej orędownictwu swoich najbliższych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
A św. Anna w tym uroczystym dniu szczególnie darzy łaskami i wysłuchuje modlitw babć za wnuki (i wnuków za babcie!), modlitw bezdzietnych małżeństw o potomstwo (sama w późnym wieku została matką) i oręduje we wszystkich sprawach, które przynosi trudna codzienność. Efekt? Wymodlone dzieci, zagojone rany, utulone bóle, ocalenie z wypadków, pojednanie w rodzinach, doznanie otuchy, gdy przygniata ciężar cierpienia.
Uroczystości odpustowe w Świętej Annie rozpoczną się już 25 lipca (wtorek) o godz. 18 Mszą św. kończącą nowennę do św. Anny.
W środę 26 lipca Msze św. o godz.: 7.00, 9.00, 10.00 i 17.00.
Uroczysta Suma z procesją eucharystyczną o godz. 11.30.
Do wspólnej modlitwy zapraszają Siostry Dominikanki ze Świętej Anny