Reklama

Periodyk

Zachar na wojnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Euroentuzjastyczna perspektywa, z której patrzy na otoczenie Polski dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia”, stawia włosy na sztorc. Ale prawdą jest, że to jedyne w Polsce pismo o tej tematyce, bardzo poszerzające horyzonty tych, którzy się nią interesują. Nie tylko polityczne – bo z polityką blisko powiązana jest kultura, mocna strona „NEW”. Z wojną blisko związany jest Zachar Prilepin, znany w Rosji pisarz, którego sylwetkę kreśli w 50. numerze „NEW” Piotr Pieniążek. Prilepin to postać nieciekawa: najbardziej znana jego książka to „Sańkja”, zachęcająca do walki w imię Wielkiej Rosji, a jej autor nie jest bierny. Kiedyś służył jako oficer OMON w Dagestanie, teraz jest oficerem w oddziałach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Tematyka rosyjska i okołorosyjska to mocniejsza strona „NEW”, czego przykładem jest też wywiad z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, doradcą szefa polskiego MSZ, pod wszystko mówiącym tytułem: „Nie życzymy sobie imperium rosyjskiego u naszych granic”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-05-31 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to w Kościele miesiąc poświęcony szczególnie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czy wiemy o Nim to, co najważniejsze? Oto 5 rzeczy, które przybliżą nas jeszcze bardziej do Serca naszego Pana!

1. Fragmenty z Pisma Świętego mówiące o Sercu Boga
CZYTAJ DALEJ

Jezus nie potępia rozumu. Odsłania granicę serca zamkniętego na łaskę

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Deuteronomium przypomina Izraelowi, kim jest wobec Boga u progu ziemi obiecanej. „Naród święty” oznacza lud należący do Pana. Hebrajskie qādôš mówi o oddzieleniu dla Boga i o życiu pod Jego słowem. Zaraz pojawia się segullāh, „szczególna własność”. Nie chodzi o prestiż. Chodzi o więź wybraną przez Boga. Mojżesz odcina pychę u samego początku. Izrael nie został wybrany z powodu liczby ani siły. Został umiłowany z powodu wierności Boga przysiędze danej ojcom. Pamięć o wyjściu z Egiptu ma tu wielką wagę. Bóg wyzwala „potężną ręką” i wykupuje z domu niewoli. Czasownik wyzwolenia otwiera drogę do posłuszeństwa. Pojawiają się też słowa berît i ḥesed. Bóg strzeże przymierza i łaskawej wierności przez pokolenia. „Tysiączne pokolenie” jest hebrajskim obrazem trwałości. Tekst mówi też o sądzie nad tymi, którzy nienawidzą Boga. Deuteronomium nie osłabia prawdy o miłosierdziu. Wzywa do jednej lojalności. Tylko taka droga chroni przed powrotem do niewoli duchowej. Przykazania są więc drogą wdzięczności. Kto pamięta dar wyzwolenia, ten łatwiej żyje w wierności.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś u sióstr sercanek: Bóg da Ci wszystko przy Twojej maleńkości

2026-06-12 18:35

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

siostry sercanki

Archidiecezja Krakowska

Sercanki

Sercanki

- Kiedy jestem przed Bogiem jak małe dziecko, to On ma możliwość podarowania mi wszystkiego - mówił kard. Grzegorz Ryś w uroczystość odpustową Najświętszego Serca Jezusowego w kościele przy ul. Garncarskiej, która jest równocześnie tytularnym świętem Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

W homilii kard. Ryś zwrócił uwagę na pewien paradoks we odczytanym fragmencie z Księgi Powtórzonego Prawa, gdyż Mojżesz uświadamia Izraelitów, że zostali przez Boga wybrani, bo są najmniejszym spośród narodów, a przecież wielokrotnie słyszeli obietnicę, że będą wielkim narodem. - Wielkość Izraela okaże się tylko wtedy, kiedy się odważy być najmniejszym, kiedy się odważy być małym - mówił metropolita krakowski. Przywołał przykład z Księgi Sędziów, gdy Gedeon musiał zredukować liczbę wojsk, żeby wygrać z Madianitami. Zaznaczył, że to jest decyzja duchowa, w której wielkość nie zależy od liczby czy siły. - Wielkość zależy od tego, czy potrafimy się zdobyć na taką decyzję, żeby być - jak mawiał ksiądz Tischner - maleńcy. Czytał Faustynę i odkrywał maleńkość Boga - dodawał kardynał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję