Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej 14 maja br. na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Krakowa i Polski.
Mszę św. poprzedziła procesja, która przy uroczystym biciu dzwonu Zygmunta przeszła ze wzgórza wawelskiego na Skałkę. Poprowadzili ją abp Stanisław Gądecki wraz z abp. Wiktorem Skworcem i bp. Arturem Mizińskim. Oprócz relikwii św. Stanisława wierni nieśli ze sobą także m.in. relikwie Krzyża Świętego, św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Floriana, św. Faustyny, św. Kingi oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium na Krzeptówkach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wraz z wiernymi w procesji przeszli m.in. przedstawiciele Episkopatu Polski, prymas Polski abp Wojciech Polak, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Reklama
Mszy św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM na Skałce przewodniczył abp Jędraszewski – po raz pierwszy jako metropolita krakowski. W homilii przywołał poemat Karola Wojtyły „Stanisław” i za jego autorem mówił o „glebie ludzkiej wolności” w Polsce. Podkreślił, że od początku dzieje narodu i państwa polskiego nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa i nie da się ich zrozumieć bez historii męczenników. Taką postacią był w dziejach Kościoła na ziemiach polskich bp Stanisław, który oddał swoje życie w obronie niezmiennych wartości; upominał się o życie swoich owiec. Abp Jędraszewski nawiązał również do postaci kard. Adama Stefana Sapiehy, metropolity krakowskiego, którego 150. rocznica urodzin obchodzona była tego dnia. Zwrócił uwagę, że 40-letnia posługa Księcia Niezłomnego dla Kościoła w Krakowie i w Polsce, jego troska o potrzebujących i nieugięta postawa wobec zaborców, okupanta hitlerowskiego i władz komunistycznych stanowi do dziś aktualne przesłanie. Na koniec kaznodzieja przywołał także katedrę na Wawelu, gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, a obok niej – miejsce wiecznego spoczynku kard. Sapiehy. Podkreślił, że świadectwo życia dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego: św. Stanisława i kard. Sapiehy uczy zrozumienia również „naszego niełatwego czasu”.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, miasta i województwa. Obecni byli m.in.: senaty uczelni wyższych, uczniowie szkół katolickich, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, Kawalerów Maltańskich, rycerze i damy Grobu Bożego w Jerozolimie, członkowie Wojskowego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza w Jerozolimie, Stowarzyszenia Panteon Narodowy i Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy. W strojach regionalnych stawili się też górale z Podhala, licznie przybyli również mieszkańcy Krakowa. Nie zabrakło harcerzy, policji, straży pożarnej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Tegoroczne uroczystości przebiegały pod znakiem dziękczynienia za ważne rocznice w życiu Kościoła: 100. rocznicę objawień fatimskich, Rok św. Brata Alberta, 150. rocznicę urodzin kard. Adama Stefana Sapiehy oraz 300. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Było to także dziękczynienie za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży i Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.