Wcześniej, przed południem ok. 3 tys. tancerzy weźmie udział w środowej audiencji ogólnej w Watykanie.
W swym wywiadzie-rzece „Jezuita” ówczesny kard. Jorge Mario Bergoglio przyznał, że tango ma we krwi i sam je w młodości tańczył. Dość dobrze zna obie epoki tego tańca - z pierwszej szczególnie ceni grającą je Orkiestrę D’Arienza i śpiewających je: Carlosa Gardela, Julia Sosę i Adę Falcon, z drugiej zaś „bardzo podziwia” Astora Piazzollę i Amelię Baltar, która najlepiej interpretowała jego utwory.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jako dawny tancerz milongi papież Franciszek inspiruje twórców nowych tang. Jednym z nich jest „Ahora, papa Francisco” Eduarda Rivery do słów Enrica Bugattiego, po raz pierwszy wykonane w Buenos Aires w listopadzie 2013 r.
Według niepotwierdzonych przez historyków, lecz prawdopodobnych informacji z początków XX w., po raz pierwszy tango zatańczono w Watykanie przed 90 laty - 1 lutego 1924 r. Znany w Europie argentyński tancerz Casimiro Aín, zwany El Vasquito, wraz z żoną zatańczył przed Piusem XI tango „Ave María” Francisca i Juana Canaro. Prywatny pokaz zorganizował ambasador Argentyny przy la Stolicy Apostolskiej, Garcia Mansilla, zaniepokojony opinią papieża o tangu jako tańcu niemoralnym i grzesznym. Jednak według innych doniesień pokaz ten miał odbyć się już za poprzedniego papieża, Benedykta XV.
Niektóre źródła cofają watykańską premierę tanga do pontyfikatu św. Piusa X w 1914 r. Miał on obejrzeć pokaz tego tańca, zorganizowany w odpowiedzi na zarzuty biskupów francuskich, że prowokuje on „aluzje seksualne”. Przed papieżem miało zatańczyć dwoje młodych Rzymian, brat i siostra, którym na zakończenie pokazu Pius X miał zalecić, by tańczyli raczej forlanę, znaną z regionu weneckiego, z którego pochodził.