Za oknem coraz więcej słońca, dni dłuższe, drzewa zielone. Świat budzi się do życia, a ty wciąż zmęczony? Codzienny ból głowy, regularne napady migreny, sucha skóra, wypadające włosy, osłabione kości, trudności z koncentracją, brak chęci do życia, przemęczenie, bóle mięśni, stawów, problemy z przewodem pokarmowym... Zaczynasz się niepokoić, chodzisz od specjalisty do specjalisty. Pytasz: „co mi dolega?”, „co zwiastują te objawy?”. Może jesteś po czterdziestce i godzisz się, że w tym wieku chciał nie chciał musi boleć i doskwierać... Lekarze diagnozują wiele chorób, nie pytając o przyczynę. Jednak gdy zaczniesz szukać bardziej precyzyjnie, na podstawie trafnej diagnostyki może się okazać, że twój organizm jest zakwaszony. Stąd te dolegliwości.
Reklama
Zakwaszenie to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Jest to jeden z najważniejszych mechanizmów regulacyjnych, który jest podstawą prawidłowego przebiegu procesów życiowych i niezbędnym warunkiem do zachowania zdrowia. Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do kryzysów, które, nieleczone lub tylko zaleczane, przeradzają się w schorzenia przewlekłe, m.in. nadciśnienie, otyłość czy cukrzycę. Może pamiętasz z lekcji chemii wskaźnik pH? Właśnie on określa, czy dana substancja jest zasadą, czy ma odczyn kwaśny. Optymalny zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii utrzymuje się na poziomie 7,35-7,45. Zachwianiu równowagi powodującej zakwaszenie towarzyszą błędy żywieniowe oraz nadmiar codziennego stresu. Do produktów kwasotwórczych należą: mięso, cukier, mąka, biały ryż, makaron, kawa, czarna herbata, alkohol i nikotyna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dlatego zamiast sięgać po kolejne tabletki, systematycznie zmieniaj swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Dzięki temu wrócą twoja energia i chęć do życia. Ustąpi ból i poprawisz wydolność organizmu. To efekt gwarantowany, który wymaga codziennych, regularnych zmian.
Po więcej zdrowych i smacznych inspiracji zapraszam na mój profil na Facebooku: Karolina Szostkiewicz – dietetyk kliniczny.
* * *
Karolina Szostkiewicz
Dietetyk kliniczny. Zajmuje się leczeniem żywieniowym chorób zależnych od diety. Propaguje zasadę: „Poznaj zdrowie z jedzenia – odżywiaj się świadomie”. Organizatorka warsztatów promujących zdrowy styl życia – dla dzieci oraz dorosłych. Na co dzień poszukuje prostych i praktycznych rozwiązań na zdrowe smaki do zastosowania w każdej kuchni.