W Lublinie w dniach 23-25 marca br. odbył się finał 27. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. O indeksy na uniwersytety oraz cenne nagrody walczyły 123 osoby. Za przygotowanie ostatniego etapu konkursu odpowiadał Wydział do Spraw Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
24 marca zwycięzcy etapów diecezjalnych zmierzyli się z pytaniami związanymi z tematem olimpiady: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”. Jury pod przewodnictwem ks. prof. Piotra Tomasika, dziekana Wydziału Teologicznego UKSW, wyłoniło 10 finalistów. Następnego dnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II ustna część konkursu rozstrzygnęła o zwycięstwie. Pierwsze miejsce zdobyła Emilia Myrta (diecezja radomska), na kolejnych miejscach znaleźli się: Piotr Leśniak (krakowska), Gabriela Wolak (tarnowska), Zuzanna Kończyk (częstochowska), Anna Siemińska (przemyska), Maciej Stróżycki (poznańska), Krzysztof Mroczek (warszawsko-praska), Jadwiga Kucia (tarnowska), Elżbieta Żochowska (warszawsko-praska) i Żaneta Getter (opolska).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak podkreślił ks. Tomasik, sensem olimpiady teologii katolickiej jest nie tylko zgłębienie wiedzy, bo teologia to refleksja w obrębie wiary, która ogarnia całego człowieka. – Myślę, że uczestnicy olimpiady, których na etapie szkolnym było aż 16 tys., zdawali sobie sprawę, iż nie tylko o wiedzę chodzi, zwłaszcza w ramach tematu, który został podjęty w związku ze 100-leciem objawień fatimskich – powiedział. Potwierdzeniem tych słów była wypowiedź Emilii Myrty. Zwyciężczyni, uczennica I kl. VI LO w Radomiu, nie kryła radości, że ma już indeks na studia i w jubileuszowym roku będzie mogła pielgrzymować do Fatimy (to jedna z nagród), ale przede wszystkim podkreśliła, że zdobyta wiedza pomoże jej przejść przez życie. – Modlitwa czyni cuda – wyznała wzruszona laureatka. – Sporo się uczyłam do kolejnych etapów olimpiady i z radością odkrywałam, że Matka Boża z Fatimy, która jest uosobieniem nadziei i szczęścia, może nam wyprosić wiele łask u Boga. Dzięki poznaniu orędzia fatimskiego i modlitwie świat może być lepszy, piękniejszy – zwróciła uwagę nastolatka.
Uczestnicy olimpiady wyjechali z Lublina ubogaceni zawartymi przyjaźniami i zapisanym w sercu pięknem wschodniej części ojczyzny. Czas poznania miejsc, z którymi związani byli najwspanialsi ludzie Kościoła XX wieku w Polsce – św. Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – pomoże im podążać przez życie drogą maryjną, która zawsze prowadzi do Chrystusa. Wielu z nich zapewniło, że weźmie udział w kolejnej olimpiadzie, której finał zaplanowano na kwiecień 2018 r. w Łodzi. W 28. edycji uczestnicy zmierzą się z tematem „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu papieży Benedykta XVI i Franciszka”.