Reklama

Niedziela Wrocławska

Męskie Plutony Różańca

Powstają we Wrocławiu i okolicach, gromadząc mężczyzn gotowych do walki o każdy dzień. Niczym zawodowi żołnierze codziennie podejmują walkę duchową. Ich skuteczną bronią jest różaniec. Dlatego modlą się codziennie w intencjach papieża i Kościoła, Ojczyzny, rodzin, kapłanów, wszystkich kobiet i mężczyzn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Pomysł na „męską” modlitwę wyszedł z toruńskiej wspólnoty Lew Judy, ale bardzo szybko rozprzestrzenił się – szczególnie za pośrednictwem internetu – na cały kraj. Inspiracją dla należącego do tej wspólnoty Michała Przewoźnego była propozycja wstąpienia do róży różańcowej w rodzinnej parafii. Róża różańcowa, do której należały też mama i ciocia Michała, kojarzyła mu się wyłącznie z żeńską formacją, jednak okazało się, że wiele lat temu dziadek Michała należał do takiej róży, w której byli sami mężczyźni. W tym czasie członkowie Lwa Judy szukali modlitwy, która będzie ich bronią w codziennej walce, toczącej się przecież na wielu płaszczyznach życia: walka duchowa, walka człowieka z samym sobą, ze swoim grzechem, walka z nałogami, ale także walka o swoich najbliższych, o rodzinę, o wartości, o nawrócenie dla siebie i innych. Jeśli jest walka, potrzebna jest broń, a tą wierzący znajdzie w Słowie Bożym i modlitwie. Szukano więc modlitwy, której siła pozwoli oprzeć się przeciwnościom, która uzbroi człowieka jak pancerz i która da siłę do codziennej walki z grzechem. W toku poszukiwań okazało się, że taką niezwykłą modlitwą jest różaniec. Michał zaproponował więc, by utworzyć męską grupę, której narzędziem walki z przeciwnościami codziennego życia będzie właśnie modlitwa różańcowa. Idea kół różańcowych zyskała szybko nową konwencje, która miała pociągnąć mężczyzn. Wojskowa struktura, zasady i terminologia szybko znalazły zwolenników, i tak powstały Męskie Plutony Różańca. Armia różańcowa szybko znalazła naśladowców – w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Białymstoku, a od ponad roku – także we Wrocławiu. Powstające plutony przybierają kolejne numery, niczym oddziały wojskowe, a ich spis można znaleźć w internecie.

Z Dzierżoniowa do Wrocławia

Do Wrocławia ideę Męskich Plutonów Różańca przywiózł z Dzierżoniowa Mirosław Socha, którego wspólnota Mężczyźni św. Józefa zaprosiła na konferencję. Dokładnie 29 stycznia 2016 r. przyjechał do Wrocławia, by w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim opowiedzieć o mocy prostej modlitwy i o tym, że tak niewiele trzeba – kilka minut dziennie – by zmienić siebie i otaczający świat. Mirosław jest dowódcą 37. Męskiego Plutonu Różańcowego im. św. Jerzego w Dzierżoniowie. Po jego świadectwie szybko powstał we Wrocławiu pluton 12, złożony m.in. z uczęszczających na spotkania Mężczyźni św. Józefa, ale nie tylko. Jego dowódcą został Mariusz Wołowicz. – Być może niektórym nazwa czy cała formacja wydaje się za mocna, ale do faceta trafia mocne uderzenie, coś, co zaimponuje, co będzie wyzwaniem do podjęcia walki. Od razu wiedziałem, że im to się spodoba – przyznaje dowódca 12. Plutonu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy wrocławski pluton szybko się zapełnił i zaczęto rekrutacje do kolejnego, 16. Plutonu. Dowódcą został Mariusz Ryży.

Wojskowy dryl

Reklama

– Modlitwa mężczyzn ma w sobie coś z walki, dlatego mężczyznom łatwiej jest trwać w formacji przypominającej zasadami wojskowy oddział – przyznaje Wołowicz. Funkcjonowanie każdego plutonu określają jasno zasady. Męski Pluton Różańca składa się z 21 mężczyzn. Każdy z nich codziennie odmawia jedną tajemnicę Różańca („Ojcze nasz”, 10 razy „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”), modlitwę do św. Michała Archanioła, wezwanie do patrona plutonu oraz do św. Józefa – patrona wszystkich plutonów. Modlitwę kończy wezwanie: „Prowadź nas, Panie, drogą prawdy, honoru, pokory i męstwa”.

Dlaczego taki jest skład plutonu? Każdego dnia pluton modli się całym różańcem. Ponieważ mamy 20 tajemnic różańca – dwudziestu żołnierzy plutonu odpowiada za to, żeby każdego dnia został odmówiony cały różaniec, natomiast 21. żołnierz jest rezerwowym i jego zadaniem jest zastąpienie jednego z modlących się w sytuacji awaryjnej. Po prostu odmawia jedną ogólną dziesiątkę różańca, zabezpieczając w ten sposób ewentualne braki.

Wrocławskie plutony spotykają się tak jak inne, raz w miesiącu – podczas spotkań wspólnoty Mężczyźni św. Józefa. Wówczas następuje zmiana tajemnic, które przydziela dowódca plutonu oraz tzw. braterskich dwójek. Chodzi o to, że każdy modląc się w ciągu miesiąca pamięta szczególnie o jednym ze swoich kolegów z plutonu i powierza jego intencje i jego samego Bogu. Jeśli nie ma możliwości spotkania się – przydzielenie tajemnic i braterskich dwójek następuje przez internet, który jest zresztą popularną wśród żołnierzy formą kontaktu.

Szczególne zadania w plutonie ma dowódca – dba o komplet plutonu, comiesięczną organizację zmiany tajemnic i braterskich dwójek. Czuwa, czy żołnierze trwają na modlitwie. Troszczy się o formację żołnierzy.

Siła modlitwy – intencje

Reklama

Członkowie plutonów różańca każdego dnia modlą się o to, by Bóg budził serca mężczyzn do życia pełnią. Każdy dzień tygodnia ma również inną intencję szczególną – powierzają Bogu wszystkie męskie grupy, wszystkich sprawujących władzę i naszą Ojczyznę, wszystkie rodziny, jedność chrześcijan, wszystkie stany kościoła, więźniów, głodujących, ofiary wojny, prześladowanych chrześcijan, niewierzących, wszystkie kobiety, papieża i cały Kościół.

Oprócz tego plutony przyjmują intencje zgłaszane przez innych, np. przez stronę internetową. – Otrzymujemy wiele takich próśb, a po jakimś czasie – także odpowiedzi. Wśród nich jest wiele podziękowań za konkretne owoce naszej modlitwy. To daje nam siłę i ogromną motywację do dalszej modlitwy – mówi Wołowicz.

Plutony 12, 16 oraz w więzieniu

We Wrocławiu kolejne szeregi zapełniają się, ale powstał też pomysł, by ideę plutonów różańca zaszczepić w więzieniach. Kapelan więzienny oblat o. Robert z dużą aprobatą przyjął ten pomysł i zorganizował spotkanie dowódców wrocławskich plutonów w więzieniu. – Taka modlitwa może być ogromnym dobrem dla tych, którzy będą objęci modlitwą, i wielkim pożytkiem dla samych modlących się w więzieniach.

Rekrutacja do plutonów ciągle trwa. – Chcemy, by coraz więcej mężczyzn nie wstydziło się różańca – mówi Mariusz Wołowicz. – Zachęcamy innych, wydrukowaliśmy ulotki, informujemy poprzez stronę internetową i media społecznościowe.

Reklama

Wspomina także spotkanie w Krakowie-Łagiewnikach: – Mieliśmy spotkanie w centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Na początku spotkania mieściliśmy się jeszcze w dolnym kościele, ale w trakcie spotkania przybywało nas więcej. Kolejne spotkanie w górnym już kościele zgromadziło 2500 mężczyzn. Kiedy odpowiadaliśmy na wezwania podczas Mszy św., kiedy śpiewaliśmy – aż huczało, to była niesamowita siła. Bp Ryś, który przewodniczył Mszy św., powiedział wówczas, że modlitwa mężczyzn ma niesamowitą siłę – opowiadają dowódcy plutonów.

Najtrudniejsze 10 minut dnia

Skąd mężczyźni znajdują czas na codzienną modlitwę? Nie jest to trudne, bo to tylko kilka, najwyżej 10 minut dziennie. – Oczywiście, że pojawiają się tłumaczenia: za pół godziny, po pracy, później, po obiedzie. Ale to, że jestem w plutonie, w drużynie, bardzo mnie mobilizuje. Wiem, że muszę, bo tak zdecydowałem i że modli się cały pluton. Modlić się samemu jest trudniej – tłumaczy dowódca wrocławskiego plutonu.

* * *

Modlitwa Męskiego Pluton Różańca

Modlitwa (codziennie)
Pluton – cały różaniec
Żołnierz – jedna tajemnica Różańca (Ojcze Nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu)
Modlitwa do św. Michała Archanioła
Wezwanie do patrona plutonu
Wezwanie do patrona wszystkich plutonów: „Święty Józefie, módl się za nami”
Wezwanie: „Prowadź nas Panie drogą prawdy, honoru, pokory i męstwa. Amen”.
POST (raz w miesiącu)

Intencje
1. By Bóg budził serca mężczyzn do życia pełnią (główna intencja).
2. Konkretnego brata z plutonu, przydzielonego przez dowódcę w danym miesiącu w ramach braterskiej dwójki.
3. W kolejne dni miesiąca powierzamy:
Poniedziałek – wszystkie męskie plutony Różańca, wszystkich mężczyzn, męskie grupy i wspólnoty na całym świecie
Wtorek – Ojczyznę i sprawujących władzę
Środa – wszystkie rodziny
Czwartek – osoby konsekrowane, nowe powołania i jedność chrześcijan
Piątek – wszystkich cierpiących, najsłabszych, nienarodzone dzieci, ofiary wojny, prześladowanych chrześcijan, więźniów, niewierzących,
Sobota – wszystkie kobiety
Niedziela – papieża i cały Kościół
4. Intencje przekazane przez stronę internetową.

Kontakt:
16mpr@mprwroclaw.pl
12mpr@mprwroclaw.pl

2017-03-23 09:49

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różańcowa pielgrzymka

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2012, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

różaniec

Ks. Adrian Put

Każdy z pielgrzymów, podchodząc do Księdza Biskupa, składał dar duchowy - obietnicę modlitwy różańcowej

Każdy z pielgrzymów, podchodząc do Księdza Biskupa, składał dar duchowy - obietnicę modlitwy różańcowej

7 września do sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przybyli pielgrzymi na doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Pielgrzymowali głównie członkowie róż Żywego Różańca. Przybyli jednak licznie także członkowie innych grup kościelnych oraz wielu pielgrzymów indywidualnych. Uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Stefan Regmunt

Do Rokitna przybyło aż 105 grup zorganizowanych. Jak podał kustosz sanktuarium ks. kan. Józef Tomiak, tego dnia do Matki Bożej pielgrzymowało prawie 8 tys. osób. Do Rokitna przybyło także bardzo wielu kapłanów oraz wiele sióstr zakonnych. Mimo rozpoczętego już roku akademickiego w sanktuarium posługiwali również diakonii i klerycy naszego paradyskiego seminarium. Program rokitniańskiego odpustu przedstawiał się bardzo imponująco: na początku poranna Msza św. i Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie, później kolejna Msza św. wotywna z homilią, Różaniec na dróżkach różańcowych prowadzony przez scholę młodzieżową z Poznania, koncert w wykonaniu Zespołu „Siewcy Lednicy” dedykowany różom Żywego Różańca, główna Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta, nabożeństwo na zakończenie pielgrzymki różańcowej połączone z aktem zawierzenia, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. popołudniowa, nabożeństwo maryjne i wieczorna Msza św. wotywna z homilią oraz na sam koniec Apel maryjny. - W uroczystość Matki Bożej Różańcowej przychodzimy na to wzgórze, by z Maryją i z modlitwą odkrywać te drogi, które prowadzą do pogłębienia naszej wiary. Na początku chcę, abyśmy zauważyli, że Matka Najświętsza jest od początku obecna w historii odkupienia człowieka. Matka Najświętsza jest od początku przy Jezusie: i wtedy, gdy naucza, i wtedy, kiedy cierpi, i wtedy, kiedy umiera na krzyżu. Współcierpi razem z Nim. Jest blisko człowieka, za którego Jezus oddaje swoje życie. Dalej Matka Najświętsza jest obecna w Kościele. Maryja była i jest obecna w życiu Kościoła. Ale była i jest obecna także w życiu narodów i różnych wspólnot. Każdy z was mógłby wskazać taki czas, kiedy przybliżył się do Matki Najświętszej. Kiedy z Maryją rozmawiał i powierzał Jej wszystkie swoje troski - powiedział podczas homilii bp Regmunt. Szczególnie przejmującym elementem odpustowej Mszy św. była procesja z darami. Szli w niej przedstawiciele prawie wszystkich przybyłych wspólnot parafialnych. Każdy z nich, podchodząc do Księdza Biskupa, składał dar duchowy - obietnicę modlitwy różańcowej.
CZYTAJ DALEJ

Karol Nawrocki wziął udział w Mszy św. w Piekarach Śląskich

2025-05-24 21:53

[ TEMATY ]

Bazylika

Piekary Śląskie

pomnik św. Jana Pawła II

Karol Nawrocki

Matka Boska Piekarska

PAP

Karol Nawrocki w bazylice w Piekarach Śląskich

Karol Nawrocki w bazylice w Piekarach Śląskich

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki wziął w sobotę wieczorem udział w mszy św. w bazylice w Piekarach Śląskich. Nawrocki złożył też wieńce pod obrazem Matki Boskiej Piekarskiej w bazylice oraz przed pobliskim pomnikiem św. Jana Pawła II.

W niedzielę do Piekar Śląskich dotrze coroczna majowa pielgrzymka mężczyzn, będąca jednym z głównych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Nawrocki w tym czasie ma być na "Wielkim Marszu za Polską" w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Nowe propozycje dla studentów od Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

2025-05-25 23:15

[ TEMATY ]

Fundacja Jana Pawła II

Archiwum Fundacji

W Rzymie odbył się zjazd zarządu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. Rada Administracyjna spotkała się w dniach 21-22 maja. Przedstawiciele Fundacji uczestniczyli w pierwszej audiencji generalnej papieża Leona XIV. Podjęto również nowe decyzje.

„Każdego roku zarząd Fundacji obraduje dwa razy. Główne posiedzenie odbywa się na początku roku i to ono nadaje kierunek pracy na kolejne miesiące. Posiedzenie majowe jest natomiast spotkaniem bardziej kontrolnym. Zarząd ocenia wtedy realizację zadań zatwierdzonych na głównym posiedzeniu. Tak było i tym razem: lutowy zjazd zarządu przyniósł wiele konkretnych decyzji. W ostatnich miesiącach Fundacja zaczęła je intensywnie realizować, stąd majowe obrady były dla nas bardzo cennym spotkaniem. Przegląd pracy, ewaluacja dotychczasowej realizacji naszych projektów, dyskusje nad tym, co przyniosą najbliższe miesiące oraz konieczne niuanse – to wszystko znacząco usprawnia naszą pracę. Fundacja prowadzi tak wiele dzieł, że majowe spotkanie zarządu jest po prostu niezbędne” – wyjaśnia rzecznik Fundacji, ks. Tomasz Podlewski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję