Reklama

Głos z Torunia

Naprawdę warto być bohaterem

Już 9. rok Caritas Diecezji Toruńskiej poprzez akcję „Warto być bohaterem” uwrażliwia młodzież na potrzeby bliźniego. Tegoroczne 32 tys. zł przekazane 4 chorym dzieciom to dopełnienie kwot z ubiegłych lat, które w sumie dają prawie ćwierć miliona złotych ofiarowanych na leczenie i rehabilitację

Niedziela toruńska 11/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegorocznej edycji w akcji uczestniczyło 55 szkół nie tylko z diecezji toruńskiej. Ich przedstawiciele zebrali się 16 lutego w Baju Pomorskim w Toruniu, aby podczas finału uroczyście, w obecności zaproszonych gości, przekazać zgromadzone pieniądze następującym osobom: Krzysztofowi Lewandowskiemu (20 tys. zł), Julicie Kowalskiej (4 tys. zł), Julii Seliwiorstow (4 tys. zł) i Maksymilianowi Wolskiemu (4 tys. zł).

Słowo do uczestników skierował dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas ks. Artur Szymczyk, który wystąpienie rozpoczął od telefonicznego połączenia z chorym ks. prał. Danielem Adamowiczem, pomysłodawcą akcji „Warto być bohaterem”. Reakcja 300 uczniów zgromadzonych w Baju Pomorskim była wzruszająca. Wszyscy w skupieniu słuchali głosu Księdza Dyrektora, bijąc brawo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niezwykła historia Krzysztofa Lewandowskiego, który był wolontariuszem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego i tak niedawno wręczał czek innemu choremu dziecku, a dziś sam potrzebuje pomocy po wypadku, przyciągnęła do udziału w akcji więcej młodych ludzi niż zwykle. Na kanwie historii Krzysztofa powstał tekst, na podstawie którego uczniowie uczestniczyli w pogadankach na temat wrażliwości, przyjaźni, cierpienia, empatii, miłości i o tym, że warto pomagać. – 20 tys. zł, które otrzymujemy, to pieniądze potrzebne, aby usprawnić Krzysia, by mógł dalej pomagać – mówiła jego mama Ewa Lewandowska, która odebrała czek.

O działaniach związanych z akcją w szkole opowiedziała Anna Walendziak, pedagog z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu. Mówiła o niezwykłej ofiarności uczniów, szczególnie tych najmłodszych, przytaczając zdarzenie, jak to, kiedy maleńki uczeń przyszedł do niej ze swoją skarbonką, której nie mógł otworzyć. Zaproponowała wspólne otwarcie i przeliczenie pieniędzy, po czym dowiedziała się, że chłopiec chciałby dla cierpiącego Krzysia oddać całą sumę, łącznie ze skarbonką. – Jestem wzruszona świadomością i inicjatywą ze strony najmłodszych, od których wiele możemy się nauczyć – zakończyła swoje wystąpienie pedagog szkoły.

Podczas spotkania również Henryk Porożyński, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół w Osiu, dał swoje świadectwo: – Bóg pisze wiele scenariuszy, a najważniejsze jest miłosierdzie i oddanie się słusznej sprawie. Najpiękniejsza katecheza życia to służba drugiemu człowiekowi. Dlatego warto otworzyć nasze serca na potrzeby bliźniego. Dziś największy bohater z bohaterów ks. prał. Daniel Adamowicz leży chory po wypadku. Gdy się o tym dowiedziałem, wspólnie zaczęliśmy się modlić w szkole o jego zdrowie. Dziękuję za tak piękną akcję, w której możemy brać udział.

Po uroczystym wręczeniu symbolicznych czeków głos zabrała dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Izabela Miłoszowska, podkreślając walory wychowawcze akcji i jej wpływ na młodych ludzi oraz fakt, że ta kampania pozostawia ślad wrażliwości na całe życie i pokazuje, że naprawdę warto być bohaterem.

Jak co roku uroczystość uświetniły występy artystyczne zaprezentowane przez: siostry pasterki, Gimnazjum nr 3 w Toruniu, formacje – Akro oraz Psotki i Śmieszki z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu.

2017-03-08 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria biskupia warszawsko-praska o sprawie ks. Iżyckiego poinformowała kompetentne organy

[ TEMATY ]

Caritas

ks. Marcin Iżycki

Karol Porwich/Niedziela

Kuria biskupia warszawsko-praska przekazała, że o sprawie ks. Iżyckiego, który w środę został zawieszony w funkcji dyrektora Caritas Polska poinformowała kompetentne organy. Zapewniła, że będzie z nimi w pełni współpracowała.

W środę rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak wydał oświadczenie, w którym poinformował, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda na wniosek bp. Romualda Kamińskiego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej zawiesił ks. Marcina Iżyckiego w pełnieniu funkcji dyrektora Caritasu Polska.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję