Reklama
Wniosek udało się odrzucić 14 głosami Klubu Prawa i Sprawiedliwości i 6 Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza. 2 członków Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza wstrzymało się od głosu, 4 było za. Za głosowali także wszyscy członkowie Klubu Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i SLD. Przed głosowaniem na sali sesyjnej radni wzniecili burzliwą dyskusję. Nowoczesna przedstawiała projekt, jako ostatnią deskę ratunku dla niepłodnych par, z ich wyliczeń wynikało, że we Wrocławiu co roku dla 420 par jedyną szansą na dziecko jest właśnie in vitro. Według Nowoczesnej naprotechnologia nie jest skuteczna, a na dofinansowanie in vitro Wrocław miałby przeznaczyć rocznie ponad 2 mln zł. Na argumenty radnych PiS, że katolicy nie chcą z własnych pieniędzy finansować in vitro, że ta metoda jest nieetyczna i uśmierca wiele istnień ludzkich, radni z Nowoczesnej i PO wykrzykiwali, by nie oceniać wszystkiego przez pryzmat Kościoła, straszyli, że Wrocławiem będzie rządził „Kaczyński i Rydzyk”, oskarżali o znieczulicę. Mocnymi słowami odpowiedział Michał Piechel z PiS: – Finansowanie in vitro to zabawa w Pana Boga za publiczne pieniądze! Zapłodnienie w sztucznych warunkach narusza godność dziecka i rodziców. Traktowanie zarodka instrumentalnie jest niemoralne i nieetyczne. Kościół popiera leczenie niepłodności, ale pamiętajmy, in vitro nie usuwa przyczyn bezpłodności. To błędne myślenie. Prawo do potomstwa to nie prawo absolutne, do którego trzeba dążyć za wszelką cenę.
Przyszli bronić życia
Na sali obrad, poza radnymi i mediami, byli także członkowie Akcji Katolickiej i Fundacji Pro-Prawo do Życia. – Przyszliśmy zamanifestować nasz sprzeciw wobec finansowania in vitro – tłumaczył Janusz Wolniak, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. – Kościół katolicki od początku jest przeciwny procedurze in vitro, podkreślając, że przynosi ona nie życie, ale śmierć. Doprowadza do zabijania bądź zamrażania tysięcy zarodków ludzkich, jest wyjątkowo nieetyczna. Poza tym nie jest to metoda w żaden sposób lecząca niepłodność. W przeciwieństwie do in vitro wartą wsparcia i propagowania jest naprotechnologia, skuteczniejsza i tańsza metoda pomocy bezdzietnym małżeństwom w leczeniu bezpłodności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Zachęcona apelem znanego obrońcy życia, inż. Antoniego Zięby, przyszłam bronić życia poczętego i wyrazić sprzeciw dla finansowania in vitro z pieniędzy miejskich – mówiła Krystyna Sieradzka z Fundacji Pro-Prawo do Życia. – In vitro to procedura śmierci, przez którą przechodzi tylko parę procent dzieci – reszta jest zamrażana i zabijana. Pamiętajmy, że in vitro opiera się na eugenice, na selekcji! Jan Paweł II podkreślał, że naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości.
TAK dla naprotechnologii
Reklama
Dzięki Siostrom Boromeuszkom i Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu jest miejsce, gdzie pomoc w leczeniu niepłodności znajdą bezdzietne małżeństwa. Przez lata na Dolnym Śląsku bardzo brakowało pomocy małżeństwom dotkniętym problemem niepłodności. Dzięki Fundacji we Wrocławiu powstał Specjalistyczny Ośrodek Odpowiedzialnego Rodzicielstwa i Centrum Troski o Płodność, a w nim gabinet ginekologiczny, gdzie dzięki naprotechnologii skutecznie leczą się pary niepłodne. – Marzyło nam się, by na teren Wrocławia przeszczepić naprotechnologię i udało się. Na in vitro chrześcijanin w żadnym wypadku nie może się zgodzić. Dziecko to nie jest produkt, to nie jest rzecz, którą możemy sobie kupić, bo mamy takie pragnienie. Dziecko jest darem i o tym nie możemy zapominać – podkreśla s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji. – Ale przecież nasza wiara nie zabrania szukania naukowych sposobów, by diagnozować przyczyny niepłodności, by ją leczyć. Rozum nie stoi tu w sprzeczności z wiarą i jak najbardziej trzeba szukać wyjścia z impasu. A naprotechnologia to rozwiązanie skuteczne i etyczne.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni boromeuszkom za ośrodek naprotechnologii we Wrocławiu – mówią Ola i Marek Sokół z Wrocławia, szczęśliwi rodzice dziewięciomiesięcznego Ignasia. – Wiele lat bezskutecznie staraliśmy się o dziecko, a dzięki Fundacji, dzięki naprotechnologii, dzięki dobrym lekarzom, po siedmiu latach doczekaliśmy się naszego „małego cudu” – podkreślają z dumą.
* * *
Wybrane wypowiedzi radnych podczas dyskusji o finansowaniu in vitro z budżetu miasta Wrocławia
Marcin Krzyżanowski (PiS)
My jako radni PiS przychylamy się do stanowiska Rady Miasta Krakowa. Takie programy nie powinny być finansowane ze środków samorządowych – to nie nasze zadania. Mamy inne problemy do rozwiązywania, które widzimy na co dzień. Powinniśmy się we Wrocławiu skupić na programach już realizowanych, szczególnie na tych, z którymi są problemy. Podkreślam, mamy inne priorytety. I trudno nie poruszyć aspektu etycznego, który wzbudza wielkie kontrowersje.
Reklama
Jan Chmielewski (Klub Radnych Rafała Dudkiewicza)
Życie człowieka rozpoczyna się od momentu poczęcia. Zachęcam do sięgnięcia do bogatej literatury. Metoda in vitro łączy się z niszczeniem, unicestwieniem embrionów. I chcę wyraźnie podkreślić, że żadne racje naukowe i żadne ludzkie trudności nie uprawniają do niszczenia ludzkiego życia! Mówię to z punktu widzenia fizyka i specjalisty. Dobrze wiem, że nie każdy sukces techniczny i naukowy służy ludzkości. Eliminacja zarodków zbędnych jest ich uśmierceniem. To niedopuszczalne, a selekcja embrionów jest nieodłączna w tej metodzie.
Na ten temat wypowiadał się papież Jan Paweł II. Przypominam dwa dokumenty – Katechizm Kościoła Katolickiego oraz encyklika „Evangelium vitae” – które mówią, że sztuczne zapłodnienie jest po prostu niemoralne. In vitro zaprzecza prawdzie, że przekazywanie życia powinno mieć charakter w pełni osobowy. I wcale nie leczy niepłodności – nikt nie został wyleczony tą metodą. Życie to największa wartość i powinno być uszanowane.
Dorota Galant (Nowoczesna)
Może siedzą na tej sali specjaliści i ja mam takie pytanie: Jak wyleczyć kobietę, która nie ma dwóch jajowodów? Jeżeli obetniecie sobie rękę, to ona odrośnie? Nie wydaje mi się. Nie oceniajcie wszystkiego przez pryzmat Kościoła.
Agnieszka Rybczak (Platforma Obywatelska)
Problem bezpłodności jest duży i będzie coraz większy. Wpływ na to ma środowisko, hormony, antybiotyki w żywności czy stres. Łatwo się odcinać od bezpłodności, gdy ma się swoje biologiczne dzieci. Pamiętajmy, że problem bezpłodności jest problemem dla wielu tysięcy wrocławian i my reprezentujemy także tych ludzi. Dziesiątki argumentów przemawiają za wsparciem wrocławian, którzy chcieliby skorzystać z tej metody. Argumenty PiS-u to argumenty ideologiczne. Pamiętajcie o jednym: nie wszyscy są katolikami w tym kraju. Póki co mamy państwo świeckie.
Jerzy Sznerch (PiS)
Jesteśmy osobami wierzącymi i nie odbierajcie nam naszej wiary. Mamy prawo być wierzący, mamy prawo mieć swój światopogląd! Ja nie mam pretensji do radnych, którzy są ateistami. Swoją drogą, nikt nie mówi nic na temat adopcji. A to też jest problem. Wiele dzieci czeka na adopcję!
Reklama
Agnieszka Kędzierska (Nowoczesna)
Pomóżmy ludziom, którzy są nieuleczalnie chorzy, w posiadaniu własnych dzieci. A naprotechnologia nie zawsze może pomóc. Niepłodność to nie tylko choroba fizyczna, ale i psychiczna, dlatego nie przedłużajmy tego stanu u ludzi, którzy bardzo chcą mieć dzieci.
* * *
Jak głosowali radni w sprawie finansowania in vitro z budżetu miasta
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości
Rafał Czepil – przeciw
Grażyna Kordel – przeciw
Marcin Krzyżanowski (przewodniczący Klubu) – przeciw
Mirosław Lach – przeciw
Tomasz Małek – przeciw
Piotr Maryński – przeciw
Krystian Mieszkała – przeciw
Damian Mrozek – przeciw
Łukasz Olbert – przeciw
Michał Piechel – przeciw
Robert Pieńkowski – przeciw
Jerzy Józef Skoczylas – przeciw
Krzysztof Szczerba – przeciw
Jerzy Sznerch – przeciw
Klub Radnych Rafała Dutkiewicza
Bohdan Aniszczyk – za
Wojciech Błoński – za
Jan Chmielewski (sekretarz Klubu) – przeciw
Jarosław Krauze (przewodniczący Klubu) –wstrzymał się
Henryk Macała – przeciw
Renata Mauer-Różańska – przeciw
Urszula Mrozowska – przeciw
Andrzej Nabzdyk – za
Jacek Ossowski – za
Jerzy Władysław Skoczylas – przeciw
Urszula Wanat – przeciw
Małgorzata Zawada (wiceprzewodnicząca Klubu) – wstrzymała się
Klub Radnych Nowoczesna
Dorota Galant – za
Tomasz Hanczarek – za
Agnieszka Kędzierska – za
Paweł Rańda – za
Magdalena Razik-Trziszka – za
Piotr Uhle (przewodniczący Klubu) – za
Radni niezrzeszeni
Renata Granowska – Platforma Obywatelska – za Dominik Kłosowski – Sojusz Lewicy Demokratycznej – za
Sebastian Lorenc – Platforma Obywatelska – za Katarzyna Obara-Kowalska – nieobecna
Agnieszka Rybczak – Platforma Obywatelska – za