W Senacie RP prezentowana jest wystawa „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło. W stulecie śmierci”, przygotowana przez Muzeum Częstochowskie i Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie. Wystawa zainaugurowała obchody ogłoszonego przez Senat RP Roku Władysława Biegańskiego, którego celem jest oddanie należnego hołdu temu zasłużonemu lekarzowi, który swoje życie poświęcił dobru wspólnemu. Podkreślił to również podczas otwarcia wystawy 1 lutego 2017 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski: – Władysław Biegański jest jedną z tych zasłużonych, wyjątkowych postaci, które są mało znane – powiedział.
Wystawa składa się z 11 plansz o wymiarach 1,2 m x 2,5 m, na których umieszczono fotografie i teksty pozwalające bliżej poznać postać wybitnego częstochowianina, autora ponad 130 prac w dziedzinie medycyny, filozofii, logiki i etyki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Władysław Biegański urodził się w Grabowie nad Prosną, maturę zdał w gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim, studia medyczne ukończył na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Z własnej inicjatywy odbył staże medyczne w Berlinie i Pradze. W 1883 r. osiadł w Częstochowie, gdzie objął kierownictwo Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny. Pracował jako lekarz na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i w ambulatoriach zakładów włókienniczych. Był znanym w mieście społecznikiem i autorytetem. Z dala od ośrodków uniwersyteckich prowadził własną pracę naukową, dlatego nazywany był „profesorem bez katedry”. Z jego podręcznika „Diagnostyka różniczkowa chorób wewnętrznych. Podręcznik dla studentów i lekarzy” korzystały pokolenia medyków. Pod koniec życia, w 1914 r., Uniwersytet Jagielloński zaproponował mu objęcie katedry logiki, jednak ze względu na stan zdrowia nie przyjął tej propozycji.
Podczas otwarcia wystawy przypomniano jedno z najczęściej cytowanych dzieł dr. Biegańskiego – „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej”. Jeden z nich, przesłanie dla potomnych: „Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem”, zacytował podczas otwarcia przewodniczący senackiej Komisji Zdrowia sen. Waldemar Kraska.
Jak informuje dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk, wystawa będzie prezentowana kolejno w Głównej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie, w Grabowie n. Prosną – miejscu urodzenia Władysława Biegańskiego, a także w częstochowskiej filharmonii podczas poświęconej lekarzowi konferencji, nad którą „Niedziela” objęła patronat medialny. W kolejnych miesiącach muzeum chętnie udostępni wystawę innym placówkom, które będą chciały popularyzować tę wybitną postać.