Reklama

Polska zawsze jest najważniejsza

Zbiór znakomitej publicystyki spod znaku Białego Kruka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawa, o której trzeba koniecznie powiedzieć, to niezwykła, niesamowita szansa, która się nie zdarzyła żadnemu pokoleniu Polaków – to kwestia Ukrainy. To rodząca się na naszych oczach zmiana geopolitycznego kształtu Europy, która daje Polsce szansę na miarę pierwszych Piastów i pierwszych Jagiellonów. To moment, który może być zwrotny w historii Europy, a na pewno w historii Polski”.

To fragment tekstu autorstwa Antoniego Macierewicza zamieszczonego w wydanej niedawno przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk książce „Polskość jest przywilejem”. Publikacja opatrzona podtytułem „Antologia publicystyki patriotycznej” to zbiór tekstów opublikowanych na przestrzeni lat 2012-16 na łamach wydawanego przez tę oficynę ogólnopolskiego miesięcznika „Wpis. Wiara, Patriotyzm i Sztuka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydawca (Leszek Sosnowski) zdecydował się na wybranie spośród ponad 70 numerów pisma tekstów najlepszych, najciekawszych, najwartościowszych i najbardziej aktualnych, co widać choćby po zacytowanym na wstępie wystąpieniu min. Macierewicza. Takich, które zebrane w postaci książkowej zapewnią lekturę na najwyższym poziomie. Tematyka tekstów zebranych w tomie jest zróżnicowana, ale łączy je jedno: patriotyzm. Mamy więc w „Polskości” artykuły historyczne, polityczne, gospodarcze, religijne i kulturalne. Są wywiady, reportaże z różnych stron kraju, teksty polemiczne i eseistyczne, a także arcyciekawe analizy, np. rynku mediów.

Zebrane w tomie teksty wyszły spod piór znanych i cenionych autorów, którzy już nie raz udowodnili swoją naukową i pisarską wybitność. Są wśród nich m.in.: historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak, minister w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe prof. Krzysztof Szczerski, wspomniany minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, poseł PiS Janusz Szewczak, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Artur Śliwiński, teolog i biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Ożóg, fotografik Adam Bujak czy prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski. Autorzy „Polskości” od dawna współpracują z wydawnictwem Biały Kruk, publikując w tej oficynie swoje książki i artykuły.

Reklama

Sporo tekstów w tomie poświęcono aktualnej pozycji i roli Polski na arenie międzynarodowej: w Europie Środkowej, Unii Europejskiej i na świecie. Historyk z Akademii Sztuki Wojennej dr Marek P. Deszczyński pisze m.in. o dziejach jakże dziś aktualnej idei Międzymorza, prof. Szczerski kreśli najważniejsze zadania dla polskiej polityki zagranicznej i przybliża międzynarodową aktywność nowego rządu.

Z kart tej pięknie wydanej książki przebija tęsknota za Polską wielką, ważną, znaczącą politycznie i gospodarczo na arenie międzynarodowej, w Europie i świecie, taką, z którą liczyliby się wszyscy. Tęsknota za krajem grającym pierwsze skrzypce w polityce międzynarodowej i szanowanym przez największych. Ale publicystyka zawarta w książce to nie tylko chęci. To także realne recepty, jak dojść do pożądanego stanu. To propagowana i dziś realizowana przedwojenna idea Międzymorza. To opisywane dyplomatyczne inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, jego wizyty zagraniczne, spotkania i rozmowy, świetne relacje z przywódcami Estonii, Chorwacji czy Węgier. To tematyka polityczna stale obecna na łamach „Wpisu”, a tym samym i w wydanej właśnie „Polskości”.

To także recepty ekonomiczne kreślone z rozmachem przez posła, wiceprzewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Janusza Szewczaka oraz prof. Śliwińskiego. Ich pomysły związane z systemem bankowym i krajową gospodarką zasługują na baczną uwagę i można mieć pewność, że zapoznają się z nimi najważniejsi ludzie w państwie.

Druga ważna idea przyświecająca publicystyce zebranej w „Polskości” to kształtowanie świadomości Polaków. Przekonywanie ich o własnej wielkości (przypomnijmy: „Polsko, uwierz w swoją wielkość” – głosi tytuł innej książki Białego Kruka), dorobku cywilizacyjnym i kulturalnym, wspaniałej historii i wielkich wyzwaniach, jakie przed Polakami stoją. Szczególnie niezmordowany w tej misji jest prof. Nowak, który od dawna w książkach wydawanych w krakowskiej oficynie – w tym także w „Polskości” – stara się wprowadzić rodaków na ścieżkę duchowej (i nie tylko duchowej) wielkości oraz szlachetnej dumy.

Reklama

W tomie znajdziemy także sporą porcję historii. Prof. Ożóg przybliża sylwetkę Kazimierza Odnowiciela, zapomnianego dziś władcy o wielkich zasługach dla XI-wiecznej Polski, dr hab. Martyna Deszczyńska przypomina dramatyczne (a jakże dziś aktualne!) dzieje konfederacji targowickiej, dr Justyna Chłap-Nowakowa opisuje początki i rozwój języka polskiego, a dr Deszczyński omawia historię polskiej floty wojennej. Jakby dla przeciwwagi w tomie znajdziemy też teksty poświęcone współczesnej Polsce, i to Polsce prawdziwej, tej lokalnej, w małych miastach, miasteczkach i wsiach (tu prym wiedzie Paweł Stachnik). W reportażach przeczytamy o uchodźcach z ogarniętego wojną ukraińskiego Donbasu, którzy znaleźli bezpieczną przystań w niewielkich Rybakach k. Olsztyna. O podlaskim Drohiczynie i diecezjalnych dożynkach w Kamionnie, gdzie delegacje parafii przygotowały „aż 77 bardzo pięknych wieńców dożynkowych”. I o Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim, stworzonym jakby z niczego i wspaniale prowadzonym przez ks. Pawła Anioła.

Jakie wnioski wypływają z lektury najnowszej publikacji Białego Kruka? Najważniejszy z nich jest taki: Polska to wartość, o którą należy dbać, troszczyć się i zabiegać. To wartość, którą należy się szczycić przed innymi, nawet gdyby oni sami nie bardzo tego chcieli. Bo Polska zawsze była i jest najważniejsza.

„Polskość jest przywilejem”. Teksty: Adam Bujak, Adam Sosnowski, Andrzej Nowak, Artur Śliwiński i in., 296 str., 16,8 x 23,8 cm, papier kredowy 150 g, twarda oprawa, 106 ilustracji.

* * *

Oferta dla czytelników „Niedzieli”

Czytelnikom „Niedzieli” polecamy zamówienie publikacji „Polskość jest przywilejem” (cena det. 40,95 zł) bezpośrednio w wydawnictwie Biały Kruk za 29 zł!

Reklama

Przy zakupie publikacji „Polskość jest przywilejem” – „Historia i polityka” prof. Andrzeja Nowaka za 50 zł i przesyłka gratis!

By złożyć zamówienie, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 12 260 32 90 lub 12 254 56 02. Można również wysłać e-mail na adres: marketing@bialykruk.pl.

Koszty przesyłki (12 zł) przy zamówieniach powyżej 120 zł pokrywa wydawnictwo.

2017-02-01 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki”

[ TEMATY ]

książka

zaproszenia

ARCHIWUM WSPÓLNOTY SIÓSTR JEZUSA MIŁOSIERNEGO W MYŚLIBORZU

Zapraszam na promocję albumu „Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki”, która odbędzie 16 listopada o godz. 18 w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Bł. ks. M. Sopoćko jako założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego bardzo znacząco wpisał się w historię Kościoła nad Odrą i Bałtykiem i w duchowe dziedzictwo tych ziem. Swoim autorytetem potwierdził zgodność wizji św. Faustyny dotyczącej klasztoru nowego zgromadzenia z domem macierzystym naszego zgromadzenia w Myśliborzu. Wielokrotnie bywał zarówno w Myśliborzu, jak i w Szczecinie. Album „Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki” jest wyrazem naszej wdzięczności Bogu za dar osoby Błogosławionego, za jego świadectwo życia i chęć współpracy z wolą Bożą.

Promocję patronatem honorowym objął Jego Ekscelencja abp Andrzej Dzięga. Spotkanie poprowadzi Jan Pospieszalski. W promocji wezmą udział autorzy albumu: Janusz Rosikom i Grzegorz Górny. Fragmenty tekstu albumu zaprezentuje aktor Jerzy Zelnik. Całość spotkania ubogaci śpiewem zespół wokalno-instrumentalny „Nazaret” z Krakowa. Chętnych, którzy nie mogą wziąć udziału w promocji w S zczecinie, zapraszamy 17 listopada do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. O godz. 17 zespół wokalno-instrumentalny „Nazaret” z Krakowa przedstawi oratorium słowno-muzyczne w oparciu o teksty z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej. Podczas koncertu będzie można nabyć album „Ufający – śladami bł. ks. Michała Sopoćki”.

CZYTAJ DALEJ

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Poniedziałek, 6 maja. Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pokój

modlitwa o pokój

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Biskup Krywicki zauważył, że w 2022 r., kiedy dokonano aktu ofiarowania Maryi Rosji i Ukrainy, nastąpił odwrót wojsk rosyjskich. - Jak Polacy mają „swój” Cud nad Wisłą z 1920 r., [kiedy to nad polem bitwy dwukrotnie ukazała się Matka Boża i doszło do jednego z najbardziej niespodziewanych i przełomowych zwycięstw w historii wojskowości, które pozwoliło ocalić niepodległość Rzeczypospolitej - przyp. red.], tak my postrzegamy odwrót wojsk rosyjskich stojących u bram Kijowa, jako, nowoczesny „Cud nad Dnieprem”. Po zawierzeniu przez cały świat Maryi Rosji i Ukrainy, najeźdźcy odeszli z całej północy naszej Ojczyzny. To naprawdę odczytaliśmy nie jako gest dobrej woli, tylko wstawiennictwo Matki Bożej - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję