Reklama

Z zakonnej kuchni

Przygotuj Wigilię z nami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejsze, najbardziej rodzinne spośród polskich świąt. Jak co roku będziemy łamać się opłatkiem, śpiewać kolędy, wspominać nieobecnych i cieszyć się wzajemną życzliwością bliskich. Wspaniałym dopełnieniem tej atmosfery są polskie stoły. Proponujemy Państwu zbiór przepisów, które ułatwią, staną się inspiracją i pomocą w przygotowaniu świątecznych potraw.

1/19

PublicDomainPictures

2/19

GRAZIAKO

BARSZCZ CZERWONY

SKŁADNIKI:

1 kg buraków
pęczek włoszczyzny
2 łyżki masła
5-10 dag suszonych grzybów
2-3 ząbki czosnku
2 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
majeranek
sól
cukier
pieprz
cytryna

WYKONANIE:

Buraki obrać, pokroić w plastry, zalać zimną wodą, dodać przyprawy, pozostawić na kilka godzin, następnie zagotować. Grzyby zalać zimną wodą, zostawić na kilka godzin, następnie zagotować w tej samej wodzie, w której się moczyły. Z włoszczyzny ugotować wywar z dodatkiem masła, liścia laurowego, ziela angielskiego i soli. Przecedzając przez sito, zlać trzy wywary do garnka, przyprawić sokiem z cytryny i zagotować. Podawać w czarkach lub głębokich filiżankach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3/19

GRAZIAKO

KROKIETY Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

SKŁADNIKI:

2 szklanki mąki pszennej
5 jajek
1 szklanka mleka
1 szklanka wody (może być gazowana)
szczypta soli
olej
1 kg kiszonej kapusty
3-6 dag grzybów suszonych
2-3 cebule
tłuszcz
sól
pieprz

WYKONANIE:

Z mleka, wody, 4 jajek i mąki przygotować ciasto naleśnikowe, a następnie usmażyć cienkie naleśniki. Grzyby opłukać i namoczyć na 2-3 godziny. Ugotować w wodzie, w której się moczyły. Kapustę opłukać (jeśli jest mocno kwaśna) i ugotować we wrzącej, osolonej wodzie do miękkości. Grzyby i kapustę odcedzić i przepuścić przez maszynkę do mięsa lub drobniutko pokroić. Wymieszać z pokrojoną w kostkę i zeszkloną na tłuszczu cebulą oraz przyprawami, przesmażyć. Na każdym naleśniku układać farsz. Naleśniki pozawijać w rulon, obtoczyć w jajku i bułce. Ułożyć na patelni i smażyć pod przykryciem na małym ogniu, aż zarumienią się z każdej strony.

Reklama

4/19

GRAZIAKO

KUTIA

SKŁADNIKI:
1 szklanka pszenicy
1 szklanka miodu
20 dag cukru
50 dag maku
bakalie: orzechy, migdały, rodzynki, figi, daktyle

WYKONANIE:
Pszenicę wypłukać i namoczyć na noc. Następnego dnia ugotować do miękkości, kilkakrotnie zmieniając wodę. Miękką odsączyć na sicie. Mak wypłukać, sparzyć, dwukrotnie przekręcić przez maszynkę. Wymieszać z miodem, cukrem i bakaliami. Tuż przed podaniem dołożyć pszenicę (zbyt wcześnie wymieszana z masą makową twardnieje), schłodzić.

5/19

Graziako

STRUCLA Z MAKIEM

CIASTO:
50 dag
przesianej mąki
4 dag drożdży
10 dag cukru
1 szklanka letniego przegotowanego mleka
6 dag masła
3 żółtka
1 torebka cukru waniliowego

FARSZ MAKOWY:
50 dag suchego maku
1 duża łyżka masła
pół litra płynnego,
naturalnego miodu
duża ilość dowolnych bakalii
sok z 1 cytryny
3 całe jajka
kieliszek rumu lub winiaku

WYKONANIE:
Ciasto: Do przesianej mąki dodać cukier, cukier waniliowy, pokruszone drożdże, wlać mleko. To wszystko rozmieszać, dodać żółtka i to wszystko wyrabiać ręką przez 20 min. Potem dodać 6 dag roztopionego masła i ponownie wymieszać na gładką masę. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Farsz makowy: Suchy mak zalać litrem wrzącej wody, postawić na bardzo małym ogniu na 8-10 minut. Mak w garnku powinien lekko „mrugać”. Odstawić do ostygnięcia. Dobrze napęczniały mak odcedzić na bardzo gęstym sicie i trzykrotnie zemleć przez maszynkę do mięsa z gęstym sitkiem.

Reklama

W dużym garnku lub rondlu rozpuścić dużą łyżkę masła, dodać miód, zmielony mak, bakalie wg uznania i sok z cytryny. Dokładnie wymieszać, postawić na małym ogniu i smażyć przez 10 minut, często mieszając. Odstawić z ognia. Gdy masa dobrze przestygnie, dodać 3 całe jajka. Smak masy będzie jeszcze lepszy, jeżeli dodamy kieliszek dobrego alkoholu.

Przygotowane ciasto rozwałkować w kształcie prostokąta i przykryć równą warstwą makowego farszu w taki sposób, by po bokach pozostało 2 cm wolnego ciasta. Ostrożnie zwinąć, przenieść do podłużnej formy dobrze wysmarowanej masłem i pozwolić strucli rosnąć przez godzinę – koniecznie w ciepłym, pozbawionym przeciągu miejscu.

Przed wstawieniem do piekarnika – żeby strucla nie popękała, nakłuć ciasto w kilku miejscach lub lekko naciąć przez środek. Z podanych proporcji ciasta wyjdą 2 średniej wielkości strucle.

Piec w średnio gorącym piekarniku (180° C) przez 50-60 min. Można polukrować lub posypać cukrem pudrem.

6/19

Graziako

PIEROGI ZE SZPINAKIEM I MASŁEM SZAŁWIOWYM

SKŁADNIKI:

Ciasto:

• 1,5 kg mąki pszennej
• 1 jajko
• ¾ szklanki ciepłej wody
• ¼ szklanki mleka
• ½ płaskiej łyżeczki soli

Wykonanie:

Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej dołek. Zaparzyć ciasto, wlewając do dołka zagotowane mleko. Wymieszać widelcem. Dodać jajko, sól i wodę. Zagnieść ciasto, dobrze wyrobić.

Nadzienie:

• 30 dag szpinaku
• 1 ząbek czosnku
• 100 ml bulionu warzywnego
• 8 dag startego sera typu parmezan
• 25 dag serka ricotta
• pół pęczka świeżej szałwii lub łyżeczka suszonej
• 10 dag masła

WYKONANIE:

Szpinak dokładnie umyć i osączyć. Czosnek posiekać i zeszklić na oliwie. Dodać szpinak, podlać bulionem. Dusić 2-3 minuty. Zdjąć z patelni i osączyć z nadmiaru płynu. Masę szpinakową wymieszać z serem typu parmezan i serkiem ricotta, doprawić solą i pieprzem. Ciasto cienko rozwałkować, wykrawać pierożki, napełniać farszem, zlepiać brzegi. Pierożki wkładać do lekko osolonej wody. Gotować ok. 8 minut. Pierożki odcedzić i osączyć. Szałwię opłukać, osuszyć, poodrywać listki. Masło roztopić, dodać pokrojoną lub suszoną szałwię i delikatnie podsmażyć. Wrzucić pierożki, krótko przesmażyć.

Reklama

7/19

Graziako

TORCIK RAFAELLO

SKŁADNIKI:
2 paczki podłużnych biszkoptów
1 biała czekolada
750 ml śmietanki kremówki 30%
20 dag wiórków kokosowych
2 torebki Śnieżki
2 opakowania zagęszczacza do śmietany
1 filiżanka adwokata

WYKONANIE:
Czekoladę połamać, włożyć do garnuszka, dodać odrobinę śmietany, postawić na małym ogniu i ciągle mieszać. Odstawić z ognia i przestudzić. Wlewać śmietanę i miksować. Do ubitej dosypać Śnieżkę i zagęszczacz. Ubijać. Dodać adwokat, 5 łyżek wiórków kokosowych i pół paczki biszkoptów pokruszonych.
Biszkopty ułożyć ściśle na blaszce, na to wyłożyć masę, obficie obsypać wiórkami kokosowymi.

8/19

GRAZIAKO/Niedziela

KARP W ŚMIETANIE

SKŁADNIKI:

karp (1-1,2 kg)
1 cebula
200 ml gęstej śmietany
1 łyżka mąki
2 łyżki masła lub margaryny
przyprawy: sól, pieprz
sok z cytryny
2 szklanki wywaru z warzyw
natka pietruszki

* * *

WYKONANIE:

Karpia sprawić, podzielić na dzwonka, ułożyć w rondelku na roztopionym maśle lub margarynie. Posypać pokrojoną w kostkę cebulą. Podlać wywarem z warzyw i dusić do miękkości na wolnym ogniu ok. 25 min. Mąkę roztrzepać ze śmietaną, dodać sok z cytryny, sól, pieprz i zalać rybę. Zagotować, posypać pietruszką.

9/19

GRAZIAKO

PIERNIK SIOSTRY KLARY

SKŁADNIKI:
6 jajek
50 dag mąki
25 dag cukru pudru
25 dag masła roślinnego
1 l śmietany 18% gęstej
35 dag miodu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
1,5 torebki przyprawy do piernika
sok z 1, 5 cytryny
bakalie wg uznania
karmel: 2 łyżki cukru + 1/4 szklanki wody

Reklama

WYKONANIE:
2 łyżki cukru „upalić” w garnuszku na brązowy kolor, dodać 1 szklanki gorącej wody. Podgrzewać, aby zrobiła się jednolita masa. Do karmelu dodać miód, przyprawy, dobrze wymieszać i odstawić do całkowitego wystudzenia. Żółtka utrzeć z cukrem i masłem na pulchną masę. Stopniowo dodawać wystudzony karmel z miodem, cały czas ucierając. Następnie dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i sodą, i stopniowo śmietanę. Po wyczerpaniu składników dodać sok z cytryny i jeszcze ucierać 15 min. Ubić pianę, delikatnie drewnianą łyżką wymieszać z masą. Brytfanki (trzy 30-centymetrowe) wysmarować margaryną, wysypać tartą bułką. Ciasto wylewać do brytfanek (mniej niż do połowy). Piec w temp 100°C pół godziny, później podwyższyć temp. do 160°C i piec kolejne pół godziny.

10/19

GRAZIAKO

MAKOWIEC

CIASTO:
5 jajek
1 kostka margaryny
2 szklanki mąki
1 1 szklanki cukru
3 łyżki śmietany
1 1 łyżeczki proszku do pieczenia

MASA MAKOWA:
30 dag maku
3 szklanki cukru
10 dag masła
2 całe jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
bakalie
aromat migdałowy lub wg uznania

WYKONANIE:
Oddzielić żółtka od białek. Margarynę utrzeć z cukrem, dodawać żółtka i śmietanę i dalej ucierać. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Ubić pianę z białek i delikatnie wymieszać z ciastem.
Mak sparzyć, przekręcić 3 razy przez maszynkę. Dodać cukier i masło, jajka, proszek do pieczenia, aromat, bakalie i dobrze wymieszać. Blachę wysmarować tłuszczem i wysypać tartą bułką. 2/3 ciasta wyłożyć na blachę, nałożyć masę makową i przykryć resztą ciasta. Piec ok. 50 min. w temp.180°C.
Po upieczeniu polać polewą i posypać wiórkami lub cukrem pudrem.

Reklama

11/19

Graziako

SERNIK WIEDEŃSKI

SKŁADNIKI:
1,5 kg sera (najlepiej mielony z wiaderka),
18 jajek,
50 dag cukru pudru,
25 dag masła roślinnego,
3 łyżki kaszy manny,
1 i ½ opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego,
olejek cytrynowy lub utarta skórka z cytryny

WYKONANIE:
Jeśli mamy ser w kawałku, należy go przekręcić przez maszynkę trzy razy. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka, masło i cukier utrzeć mikserem do białości, dodawać po łyżce mielony ser, ciągle ucierając. Dodać kaszę mannę i budyń. Wymieszać. Z białek ubić pianę. Dodawać do masy serowej, delikatnie mieszając drewnianą łyżką. Można dodać odrobinę olejku cytrynowego lub skórki cytrynowej. Tak przygotowany sernik wylać na brytfankę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 140-150 o C około godziny. Po upieczeniu najlepiej zostawić ciasto do wystudzenia w piekarniku. Posypać cukrem pudrem lub czekoladą.

12/19

Graziako

ZUPA RYBNA

SKŁADNIKI:

ok. 1 kg ryby (karpia lub innej ryby słodkowodnej)
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek selera
1 por
przyprawy: liść laurowy, 4 ziarna ziela angielskiego, 4 ziarna pieprzu, sól

* * *

WYKONANIE:

Rybę sprawić, umyć, pokroić w dzwonka, zalać 1,5 l wody, wrzucić liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, czubatą łyżeczkę soli i gotować na wolnym ogniu ok. pół godziny, zbierając szumowiny, które się tworzą. Dodać warzywa. Gotować jeszcze 20 min. Wyjąć rybę i warzywa, wywar przecedzić. Dodać pokrojone warzywa, z ryby przygotować kulki wg przepisu z sąsiedniej strony. Zagotować i doprawić do smaku solą i pieprzem oraz śmietaną. Podawać z rybnymi kulkami.

Reklama

13/19

Graziako

CHOINKI

SKŁADNIKI:
1 szklanka mąki
1 żółtko
1 kostki masła
1 jajko
szczypta soli
cukier kryształ lub brązowy

WYKONANIE:
Mąkę posiekać z masłem, dodać żółtko, sól, zagnieść ciasto, schłodzić w lodówce. Rozwałkować na grubość 1 cm. Foremką w kształcie choinki wycinać ciasteczka. Układać na natłuszczonej blaszce. Smarować roztrzepanym jajkiem i posypać cukrem. Piec 10-15 minut w temp. 200°C.

14/19

Graziako

ŚLEDŹ W ZALEWIE KORZENNEJ

SKŁADNIKI:

50 dag filetów matiasów
½ łyżeczki mielonego imbiru lub kawałek świeżego imbiru
przyprawy: ¼ łyżeczki sproszkowanego cynamonu, 3 goździki, 2 ziarna czarnego pieprzu, 1 liść laurowy
5 łyżek oleju
skórka otarta z połowy sparzonej cytryny
1 łyżeczka cukru

* * *

WYKONANIE:

Śledzie opłukać letnią wodą i pokroić na części (jeśli są bardzo słone, namoczyć je w wodzie na kilka godzin). Utłuc, najlepiej w moździerzu – cynamon, goździki, liść laurowy i wymieszać ze startym na drobnej tarce imbirem, cukrem oraz utartą skórką z cytryny.
Śledzie włożyć do miski i wymieszać z przyprawami oraz olejem. Miskę przykryć i odstawić do lodówki na 12 godz.

15/19

GRAZIAKO

KOMPOT Z SUSZU

SKŁADNIKI:
1,5- 2 l wody
10 dag suszonych jabłek
10 dag suszonych gruszek
10 dag suszonych śliwek
3-4 goździki
cukier (do smaku)
suszona skórka z cytryny

WYKONANIE:
Owoce zalać zimną wodą na noc. Na drugi dzień w tej samej wodzie owoce ugotować z dodatkiem cukru, goździków i skórki z cytryny. Przed podaniem ostudzić.

16/19

GRAZIAKO/Niedziela

CZEBUREKI

SKŁADNIKI:

50 dag mąki pszennej
1 jajko
sól
woda gazowana

Reklama

Nadzienie:

50 dag kapusty kiszonej
7 dag suszonych grzybów
1 cebula
przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, kminek
oliwa z oliwek

WYKONANIE:

* * *

Mąkę przesiać ze szczyptą soli, wsypać na stolnicę, formując kopczyk z wgłębieniem, wbić jajko i dodać tyle wody, aby powstało zwyczajne ciasto na domowy makaron. Przykryć ściereczką i odstawić na pół godz. Kapustę kiszoną opłukać, posiekać i ugotować w wodzie z liściem laurowym i zielem angielskim. Cebulę pokroić i przysmażyć na oliwie z oliwek. Suszone grzyby dobrze jest namoczyć dzień wcześniej. Następnie ugotować w wodzie, w której się moczyły. Wystudzić i posiekać. Połączyć w jednym garnku z ugotowaną kapustą i smażoną cebulą, wymieszać, doprawić do smaku solą, pieprzem i kminkiem. Gotować razem jeszcze ok. godz. Brać po kawałku ciasta i rozwałkowywać na kształt koła. Na środku placka nakładać po łyżce nadzienia, cienko rozsmarowując na środku, i sklejać tak jak pierogi. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Odsączać na cedzaku wyłożonym papierowym ręcznikiem. Podawać gorące z czerwonym barszczem.

17/19

GRAZIAKO

ŚLEDZIE Z ŻURAWINĄ

SKŁADNIKI:

50 dag filetów śledziowych w oleju
2 duże jabłka
5 dag żurawiny
3 łyżki śmietany
3 łyżki majonezu

WYKONANIE:

Jabłka pokroić w kostkę, dodać sparzoną żurawinę, pokrojone w kawałki śledzie, śmietanę i majonez. Wymieszać. Można posypać posiekanym szczypiorkiem.

18/19

GRAZIAKO

PSTRĄG PO SZAMBELAŃSKU

SKŁADNIKI:

4 małe sprawione (oczyszczone) pstrągi
1 szklanka białego wytrawnego wina
1 łyżka octu winnego
1 cytryna
2 jajka
bułka tarta
siekana zielenina (koperek, pietruszka, tymianek)
oliwa z oliwek
sól,
pieprz
2-3 łyżki masła

WYKONANIE:

Pstrąga umyć, osuszyć, ułożyć w głębokim naczyniu. Z wina, octu, łyżki oliwy, soli, pieprzu zrobić marynatę. Zalać nią przygotowane pstrągi. Naczynie zafoliować i wstawić na 3-4 godziny do lodówki. Jajka ubić, przyprawić solą, pieprzem dodać siekaną zieleninę. Pstrągi wyjąć z marynaty, panierować w jajku i bułce. Smażyć na rozgrzanej oliwie z obu stron. Aby uzyskać lepszy efekt smakowy, można przed włożeniem ryb na patelnię wrzucić 1-2 ząbki czosnku w łupinie (po przesmażeniu czosnek trzeba wyjąć). Usmażone ryby podawać z ułożoną na wierzchu, pociętą w plastry cytryną. Do środka włożyć odrobinę masła i posiekany koperek. Tak przyrządzone pstrągi podawać z grzankami posmarowanymi masłem czosnkowym.

19/19

FlyerBine/CC0 Public Domain / FAQ

ZUPA GRZYBOWA

SKŁADNIKI:

3-4 dag suszonych grzybów
pęczek włoszczyzny
1 łyżka masła
2 cebule
pieprz
sól
posiekana nać pietruszki

WYKONANIE:

Grzyby umyć i namoczyć na kilka godzin, po czym ugotować w tej samej wodzie. Warzywa umyć, obrać, opłukać, pokroić w kawałki, włożyć do rondla razem z obraną i umytą cebulą, dodać połowę masła, osolić i lekko poddusić, uważając, żeby się nie przypaliły. Następnie zalać wrzącą wodą i gotować ok. 30 min. Otrzymany wywar połączyć z wywarem z grzybów. Odcedzone grzyby pokroić w drobne paski i wrzucić do zupy, a warzywa wykorzystać np. do przyrządzenia sałatki. Zupę grzybową przyprawić do smaku solą i pieprzem, wzbogacić dodatkiem surowego masła i naci pietruszki. Podawać z łazankami, makaronem lub kaszą jęczmienną. Można ją również podprawić śmietaną (0,5 szklanki) z mąką (0,5 łyżki).

2014-12-05 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie, którzy zgubili dom

Niedziela wrocławska 51/2018, str. VI

[ TEMATY ]

bezdomni

wigilia

©panya99 - stock.adobe.com; ©WindyNight - stock.adobe.com

W wigilijny wieczór, gdy stawiamy na stole dodatkowe naczynie dla przechodzącego wędrowca, możemy nie zdążyć pomyśleć o kimś przypadkowym, prawdziwym, kto nagle mógłby usiąść z nami przy stole. Zajęci barszczem, pierogami, radosną obecnością ukochanych osób możemy, nawet modląc się, nie objąć modlitewnym westchnieniem tych, którzy od lat nie siedzieli we własnym fotelu pod lampą. Zmieńmy to w tym roku. Niech w ten wieczór, w którym rodzi się Bóg, Król stajni, żłobu i wszechświata, oprócz gestu postawienia na stole dodatkowego talerza, urodzi się w naszym sercu modlitwa za tych, którzy zgubili dom...

Spałem w zsypie – mówi Waldek – a było Boże Narodzenie. Przyszła kobieta, kopnęła mnie lekko, przeprosiła, a ja wyleciałem z „wiąchą”, jak każdy pijak. Okazało się, że przyniosła wigilijną kolację. Powiedziała, że już od tygodnia widzi mnie w tym zsypie, a dziś jest Wigilia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję