Reklama

Niedziela Łódzka

Nasz Arcybiskup metropolitą krakowskim

8 grudnia 2016 r. arcybiskup Marek Jędraszewski otrzymał nominację na urząd metropolity krakowskiego. Ingres następcy kard. Karola Wojtyły, kard. Franciszka Macharskiego i kard. Stanisława Dziwisza do katedry wawelskiej odbędzie się 28 stycznia 2017 r.

Niedziela łódzka 51/2016, str. 1

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Archidiecezjanie,

Zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka, 8 grudnia 2016 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, została ogłoszona moja nominacja na urząd arcybiskupa metropolity krakowskiego. Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięcznością, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliski był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tym samym dobiega końca moja posługa pasterska w archidiecezji łódzkiej, która urzędowo rozpoczęła się również w święto maryjne – w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2012 r. Od tamtego dnia upływają zatem dokładnie cztery lata i trzy miesiące. Wiemy, jak bardzo czas ten był bogaty w różnego rodzaju wydarzenia, w większości podniosłe, budujące wspólnotę całego Kościoła łódzkiego. Stały się one możliwe dzięki braterskiej i harmonijnej współpracy księży biskupów i kapłanów tworzących prezbiterium Kościoła łódzkiego oraz posługujących tutaj osób życia konsekrowanego, a także dzięki odczuwanej każdego dnia wielkiej życzliwości ze strony wiernych świeckich.

Chociaż mój ingres do katedry krakowskiej nastąpi prawdopodobnie za kilka tygodni i zapewne będziemy mogli się jeszcze osobiście spotykać, zwłaszcza podczas opłatków różnych grup duszpasterskich, urzędowych i zawodowych, już dzisiaj pragnę skierować do wszystkich bardzo serdeczne podziękowanie: Bóg zapłać! Jednocześnie proszę o modlitwę zarówno w moich intencjach, jak i w intencji tego nieznanego nam jeszcze pasterza archidiecezji łódzkiej, którego Ojciec Święty powoła jako mego następcę. Niech ta modlitwa wplecie się głęboko w przeżywany przez nas liturgiczny okres Adwentu.

Z serdecznym błogosławieństwem
Marek Jędraszewski, arcybiskup Metropolita Łódzki

Łódź, 9 grudnia 2016 r.

2016-12-15 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski apeluje do wiernych o cierpliwe znoszenie niedogodności i przestrzeganie zaleceń sanitarnych w imię miłości bliźniego

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

– Proszę Was o cierpliwe znoszenie niedogodności i przestrzeganie zaleceń sanitarnych w imię miłości bliźniego, do której wzywa nas Pan Jezus – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych archidiecezji krakowskiej w związku z nową falą pandemii COVID-19, który odczytywany będzie w kościołach w najbliższą niedzielę.

– Mam świadomość tego, że wielu z Was odczuwa w swych sercach smutek i ból, iż z powodu nowej fali pandemii COVID-19 nie może osobiście wziąć udziału we Mszy świętej w parafialnej świątyni – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych archidiecezji krakowskiej w związku z nową falą pandemii COVID-19. Arcybiskup dodaje, że on także przeżywa podobny smutek, nie mogąc uczestniczyć w wielu zaplanowanych od dawna uroczystościach, które są okazją do wspólnej modlitwy i osobistych spotkań.
CZYTAJ DALEJ

Ekspertka w Światowym Dniu Walki z Rakiem: nowotwór nie jest wyrokiem

2025-02-04 07:12

[ TEMATY ]

rak

choroba

Adobe Stock

Nowotwór w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Mamy duże możliwości, które pozwalają nam na zupełne wyleczenie choroby – powiedziała PAP lekarka Zagłębiowskiego Centrum Onkologii dr Anna Krzywda w Światowym Dniu Walki z Rakiem, zachęcając do częstych badań profilaktycznych.

Lekarka podkreśliła, że istnieje szereg działań profilaktycznych, które pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: figurka Matki Bożej Fatimskiej odbędzie w 2025 roku 14 pielgrzymek

2025-02-04 14:43

[ TEMATY ]

Portugalia

Matka Boża Fatimska

pielgrzymki

figurka

Karol Porwich/Niedziela

Figurka Matki Bożej Fatimskiej odbędzie w 2025 roku 14 pielgrzymek, poinformowały władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Na trasie tegorocznych peregrynacji znajduje się sześć państw świata, po których figurka przekazywana przez portugalskie miejsce kultu maryjnego już wcześniej pielgrzymowała. W tym roku odwiedzi ona diecezje w Hiszpanii, we Włoszech oraz w Portugalii, a także wspólnoty katolickie w Ameryce Południowej: w Brazylii, Wenezueli i Kolumbii.

Rektorat portugalskiego sanktuarium fatimskiego wyjaśnił, że tegoroczne peregrynacje odbędą się z udziałem 13 figurek Matki Bożej. Przypomniał, że tradycja ta została zapoczątkowana w 1947 roku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję