Dary, które są zbierane, to przede wszystkim produkty spożywcze z długą datą ważności (makaron, ryż, cukier, konserwy itd.), słodycze, chemia gospodarstwa domowego, środki higieny osobistej oraz odzież.
Miejsca zbiórki darów "Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach": Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Wieniawskiego 5. Paczki można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-15.00 lub wysyłać na ten adres, pamiętając o dopisku na paczce "KRESY".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dary przyjmuje także Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Szczecinie, ul. Kaszubska 20/3 od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-17.00.
W akcję można się też włączyć, wpłacając dowolną kwotę na konto zbiórki:
PKO BP II/O SZCZECIN: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757 - Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ul. Wieniawskiego 5, 71-142 Szczecin. Należy pamiętać o dopisku "KRESY".
Środki, które zostaną przelane na konto Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, będą przeznaczone na przygotowanie świątecznych paczek dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach oraz ich transport na Litwę.
Reklama
Pomysł akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" powstał w trakcie XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki - Wilno, która rozpoczęła się 15 lipca br. w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Około 800 pielgrzymów podzielonych na siedem grup przez dziesięć dni, w palącym słońcu, kroczyło do Maryi Pani Ostrobramskiej. Organizatorem był ks. Jarosław Wąsowicz SDB, historyk i publicysta, działacz Federacji Młodzieży Walczącej.
Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali tymi skromnymi darami, które mogli ofiarować. Całą pielgrzymkę zakończyła 24 lipca uroczysta Msza św. przed obrazem Matki Bożej w Wilnie.
W pielgrzymce szła także grupa ze Szczecina. W miejscowości Turgiele (Turgeliai - ok. 30 km od Wilna), jeden ze szczecińskich pielgrzymów, Wojciech Wożniak, spotkał na drodze starszą kobietę, która przywitała pielgrzymów i poczęstowała skromnymi kanapkami oraz marchewkami - wszystkim, co mogła zaofiarować. Pielgrzym upamiętnił to wydarzenie na fotografii, po której obejrzeniu uczestnicy pielgrzymi postanowili stworzyć plan pomocy potrzebującym rodakom na Litwie.
Pierwszą paczkę Wojciech Woźniak zawiózł spotkanej kobiecie, pani Aleksandrze, osobiście do Turgieli. Odnaleziona Polka nie kryła wzruszenia i radości z wizyty rodaków.
- Nie możemy być obojętni na ciężki los naszych Rodaków na Litwie, dlatego organizujemy pierwszą edycję akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach". Mamy nadzieję, że uda nam się każdego roku pomagać kolejnym polskim rodzinom w potrzebie - tłumaczą organizatorzy "Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach".
Patronat nad akcją objęły Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Szczecin oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Okręg Szczecin.