Reklama

Polska

Weekend w C-dur

W dniach 25-27 listopada br. na Polach Lednickich odbędą się IV Warsztaty Muzyczne Weekend w C-dur. Wspólnota LEDNICA 2000 po raz kolejny zaprosi do modlitwy, która będzie jednocześnie przygotowaniem do XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000. O tym, dlaczego warto przyjechać, z Sylwianą Hańczyc ze Scholi Lednickiej oraz Agnieszką Chrostowską z Siewców Lednicy rozmawia Dominika Chylewska

Niedziela Ogólnopolska 47/2016, str. 34

[ TEMATY ]

Lednica

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DOMINIKA CHYLEWSKA: – Warsztaty muzyczne nad Lednicą organizujecie już od 4 lat. Jak to się zaczęło, czyja to inicjatywa? Czy o. Jan Góra miał swój udział w kreowaniu tego pomysłu?

AGNIESZKA CHROSTOWSKA: – Lednickie Warsztaty Muzyczne to nasza wspólna inicjatywa. Ojciec Jan kochał muzykę i lubił, gdy wypełniała dom, a my kilka miesięcy po kolejnym Spotkaniu Lednickim zatęskniliśmy za wspólnym muzykowaniem. Przy okazji święta św. Cecylii postanowiliśmy zaprosić wszystkich chętnych do ośrodka nad Lednicą, aby uczyć się od siebie i przez weekend wspólnie modlić się tak, jak potrafimy najlepiej – śpiewając i grając.
SYLWIANA HAŃCZYC: – Na pierwszych warsztatach było chyba 25 osób i trochę nas to zniechęciło. Wtedy Ojciec Jan powiedział, że nie należy się poddawać, więc postanowiliśmy zrobić warsztaty raz jeszcze. Zainteresowanie było większe, warsztaty miały niespotykaną atmosferę i były naprawdę udane. Dlatego kolejne robiliśmy już z większym entuzjazmem.

– Ilu uczestników liczą warsztaty? Skąd przyjeżdżają?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A. C.: – Zaczynaliśmy od 30 osób, a w zeszłym roku było ok. 100 uczestników z całej Polski.

Reklama

– Weekend w C-dur jest przygotowaniem do Spotkania Młodych LEDNICA 2000, do tego, by młodzi ludzie mogli razem z Wami wystąpić na scenie. Ale do czerwca jeszcze mnóstwo czasu – dlaczego więc warsztaty odbywają się już w listopadzie?

S. H.: – Weekend w C-dur nie jest tylko przygotowaniem do Spotkania – naszym celem jest ukazanie dorobku muzycznego Lednicy i zachęcenie do tworzenia muzycznych środowisk wokół parafii i wspólnot. Dzielimy się swoim doświadczeniem, bo dzięki temu niesiemy Chrystusa na krańce świata.
A. C.: – Termin warsztatów powiązany jest z dniem św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Prosimy ją o opiekę na czas naszej posługi muzyką, abyśmy byli narzędziami albo lepiej: instrumentami w rękach Boga i pomagali innym w modlitwie, nie skupiając uwagi na sobie samych, na swoim talencie czy umiejętnościach. Można również powiedzieć, że Lednickie Warsztaty Muzyczne to tak naprawdę ostatni dzwonek, aby dołączyć do Scholi Lednickiej. Te 6 miesięcy, które zostają do Spotkania Lednickiego, to czas na przyswojenie sobie materiału muzycznego, wyrobienie kondycji wokalnej, bo służba podczas spotkania to kilkanaście godzin śpiewania na świeżym powietrzu, a co najważniejsze – włączenie się do wspólnoty. Jeśli zadaniem muzyków lednickich jest pomoc w przybliżaniu się ludzi do Chrystusa, to ważne, aby nie tylko śpiewali jednym głosem, ale też myśleli w jednym duchu i patrzyli w tym samym kierunku.

– Jakiego rodzaju warsztaty przygotowujecie?

Reklama

A. C.: – Od zeszłego roku uczestnicy mogą brać udział w dwóch rodzajach warsztatów – głównym i towarzyszącym. Warsztat główny to doskonalenie umiejętności śpiewu i gry na instrumentach. Można zapisać się na warsztaty wokalne, gitarowe, smyczkowe, basowe i perkusyjne. Warsztat towarzyszący to okazja zdobycia innych umiejętności, dzięki którym muzykowanie może stać się łatwiejsze albo ciekawsze. W tym roku będą to warsztaty rytmiczne, śpiewu solowego, pracy z mikrofonem, home recordingu i prowadzenia zespołów muzycznych.

– Kto będzie prowadził warsztaty?

A. C.: – Warsztaty poprowadzą ludzie, którzy żyją i oddychają lednicką muzyką: dyrygenci Scholi Lednickiej i muzycy z Siewców Lednicy. Jak co roku nad całością organizacji czuwają ludzie ze Scholi Lednickiej. Tak więc ci, którzy na Spotkaniach Lednickich porywają uczestników do wspólnej modlitwy, w listopadzie otwierają szeroko ramiona i są do dyspozycji tych, którzy przyjeżdżają na Pola Lednickie na muzyczne spotkanie z Bogiem.

– Czy uczestnikami mogą być również amatorzy śpiewu lub gry na instrumentach, czy szukacie raczej profesjonalistów?

A. C.: – Podczas warsztatów staramy się nie dzielić ludzi na profesjonalistów i amatorów. Raczej dążymy do stworzenia jednej wspólnoty, w której słuchamy się nawzajem. Wierzymy w moc szczerej modlitwy i otwartej postawy. Tak jak w Kościele – na warsztatach jest miejsce dla każdego, niezależnie od stopnia edukacji muzycznej. Co roku po warsztatach kilku uczestników dołącza na stałe do lednickiej grupy muzycznej i nie zawsze jest to „zasługa” piątki na świadectwie ze szkoły muzycznej.

Reklama

Jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na uczestnictwo w całych warsztatach, zapraszamy na sobotni wieczór, aby wziąć udział we Mszy Muzyków i Koncercie Uwielbienia. Można będzie posłuchać efektów warsztatów i pomodlić się wspólnie z nami. Lednicka kaplica jest otwarta dla każdego!

– A czy takie warsztaty wymagają dużej dyscypliny? Jak bardzo napięty jest plan dnia?

A. C.: – Dyscyplina na scenie to sprawa równie kluczowa jak umiejętności muzyczne. Dlatego podczas warsztatów wprowadzamy mały element dyscypliny w postaci napiętego planu zajęć. Warsztaty muzyczne przeplatają się ze wspólną modlitwą. Ale motywacja uczestników, aby z warsztatów skorzystać w jak największym zakresie, powoduje, że nie ma problemów ze spóźnialskimi i maruderami.

– Wydaje się, że jesteście grupą osób bardzo zajętych – śledząc wydarzenia Scholi Lednickiej i Siewców Lednicy, można łatwo zauważyć, że co chwilę jeździcie na konkursy, zdobywacie nagrody; koncertujecie w całej Polsce. Macie jeszcze czas na organizowanie warsztatów?

Reklama

S. H.: – Dla członków Scholi Lednickiej konkursy i nagrody są dużą radością i dodatkową motywacją, ale nie stanowią celu naszych działań. Chcemy pomagać ludziom modlić się muzyką – zbliżać się do Boga i drugiego człowieka. Warsztaty pomagają nam realizować ten cel, a poza tym często uczestnicy warsztatów do nas dołączają, więc znajdujemy czas na warsztaty i z wielką radością czekamy na nie cały rok.
A. C.: – Lednica to nasz dom. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której nie znajdujemy czasu, aby raz w roku spotkać się w nim z naszymi przyjaciółmi na wspólnej modlitwie. Przygotowanie warsztatów to spory wysiłek, ale atmosfera, jaka panuje podczas Weekendu w C-dur, jest warta każdej minuty poświęconego czasu.

– W trzech słowach: dlaczego warto przyjechać na Weekend w C-dur?

A. C.: – Spotkaj Boga w muzyce!
S. H.: – Te warsztaty są pełne Boga.

2016-11-16 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000 – już 1 czerwca

[ TEMATY ]

Lednica

Spotkanie młodzieży

Piotr Drzewiecki

Opowiem Ci o Spowiedzi, opowiem Ci o Eucharystii – to dwa motywy przewodnie XXIII Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już 1 czerwca na Polach Lednickich. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham”. – Spowiedź i Eucharystia to momenty, w których słyszymy te słowa od Jezusa – podkreślają organizatorzy. Podczas lednickiego spotkania przewidziana jest specjalna modlitwa młodych za księży.

Jak wyjaśnia o. Wojciech Prus OP, duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000, hasło „Wiesz, że cię kocham” nawiązuje do przemówienia Jana Pawła II skierowanego do młodych w 1987 r. Papież wypowiedział wówczas zdanie: ”Musicie być mocniejsi, niż warunki, w jakich przyszło wam żyć”, wyjaśniając zarazem, że „człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany”. – Spowiedź, Eucharystia – to dwa sakramenty, w których Chrystus do każdego z nas mówi „kocham Cię” – przekonuje o. Prus.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz świata mediów: niemal 10 tys. uczestników

2025-01-24 16:45

[ TEMATY ]

media

Watykan

jubileusz

Monika Książek

Na Jubileuszu świata mediów będzie obecnych niemal 10 tys. osób. Liczba ta przekroczyła wszystkie nasze oczekiwania, gdyż spodziewaliśmy się około 6 tys. - poinformował proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Pierwsze wielkie wydarzenie roku jubileuszowego, z udziałem przedstawicieli świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, odbędzie się 24 i 25 stycznia w Watykanie.

Nadspodziewanie duży napływ przedstawicieli mediów stworzył problemy logistyczne. Aula Pawła VI, w której ma się odbyć sobotnie spotkanie z papieżem Franciszkiem, może pomieścić nie więcej niż 7 tys. osób. Jednak, jak zapewnił abp Fisichella, odpowiedzialny za organizację Jubileuszu, wszyscy wezmą w spotkaniu udział, choć niektórzy za pośrednictwem telebimów, na których będą mogli śledzić to wydarzenie.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz Świata Komunikacji: łagodność i nadzieja w centrum przekazu

We wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, kardynał Baldo Reina, wikariusz generalny Papieża dla diecezji rzymskiej, otworzył Jubileusz Świata Komunikacji międzynarodową Mszą Świętą w bazylice św. Jana na Lateranie. Kardynał wskazał zebranym wzór „łagodnej komunikacji”, „która współpracuje z prawdą” i jest inspirowana postawami Jezusa. Celebrację poprzedziła liturgia pokutna.

Serce i nadzieja: to narzędzia, którymi każdy dziennikarz powinien się posługiwać, by informować, opisywać i opowiadać. Te wartości przywołano podczas otwarcia Jubileuszu Świata Komunikacji, które odbyło się w bazylice św. Jana na Lateranie 24 stycznia. Wydarzenie rozpoczęły dwa nabożeństwa - liturgia pokutna, prowadzona przez ojca Giulio Albanese, dyrektora Biura Komunikacji Społecznej Wikariatu Rzymskiego, oraz międzynarodowa Msza Święta ku czci św. Franciszka Salezego, patrona wszystkich pracowników mediów, której przewodniczył kardynał Reina. Podczas uroczystości wystawiono relikwię serca św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła i obrońcy środków masowego przekazu, którą wyjątkowo przywieziono do Rzymu z Treviso, gdzie od 1913 roku jest przechowywana w klasztorze Wizytek. Relikwia ta symbolizuje nadzieję, o której pisze Papież Franciszek, w wydanym dziś Orędziu na 59. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, wielokrotnie cytowanym podczas uroczystości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję