Reklama

Niedziela Przemyska

Rogi

Konsekracja kościoła pw. Miłosierdzia Bożego

Niedziela przemyska 43/2016, str. 6

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Damian Kandefer

Obrzęd poświęcenia ołtarza w Roku Miłosierdzia

Obrzęd poświęcenia ołtarza
w Roku Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita przemyski abp Adam Szal 9 października konsekrował nowy kościół w archidiecezji, w parafii pw. św. Bartłomieja w Rogach. Świątynia poświęcona została Miłosierdziu Bożemu – wymowne, że jej konsekracja przypadła w Roku Miłosierdzia i odbyła się w Godzinie Miłosierdzia. Uroczystość wieńczyła ponadpiętnastoletnie prace, o które – począwszy od planów i fundamentów, aż po wykończenie – troszczyli się parafianie z duszpasterzami.

Czym jest konsekracja kościoła, tłumaczył w homilii Ksiądz Arcybiskup: – To wydarzenie bardzo ważne i bardzo rzadkie w historii parafii. Tak po ludzku sądząc, jest to oddanie do użytku nowej świątyni. Ale konsekracja kościoła jest czymś więcej. To oddanie go Bogu – na Bożą chwałę, ale także i na nasz użytek. Na kanwie tych rozważań Kaznodzieja zachęcał zgromadzonych, aby przypomnieli sobie, że każdy człowiek także jest świątynią – świątynią konsekrowaną przez samego Boga: – Ta konsekracja dokonuje się po raz pierwszy i niesamowicie ważny poprzez chrzest święty. To właśnie nowy kościół będzie dla parafian miejscem udzielania sakramentów, które są znakiem Bożego Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowla została poświęcona specjalną modlitwą konsekracyjną, którą wypowiedział Ksiądz Arcybiskup. Modlitwę poprzedził śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie olejami świętymi namaszczony został ołtarz oraz ściany kościoła.

– Życzę, aby ta budowla była napełniona wami, którzy poprzez sakramenty korzystacie z Miłosierdzia Bożego – mówił na zakończenie Ksiądz Arcybiskup.

Świątynia w Rogach od pewnego czasu służy już parafianom jako miejsce modlitwy. Nieopodal znajduje się zabytkowy kościół pochodzący z początku XVII wieku. Ponieważ stary kościół nie był w stanie pomieścić wiernych, podjęto przed laty starania o nowy. Dzień konsekracji kościoła to piękny dzień dla wszystkich, którzy własnymi siłami i ofiarnością przyczynili się do powstania domu Bożego. Pragnieniem wspólnoty parafialnej jest sprowadzenie relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej, Apostołki Bożego Miłosierdzia.

2016-10-20 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15-lecie Hospicjum św. Tomasza

Niedziela sosnowiecka 46/2012, str. 3

[ TEMATY ]

hospicjum

konsekracja

Piotr Lorenc

Od nich wszystko się zaczęło

Od nich wszystko się zaczęło
Działają od 15 lat, wykonują samarytańską pracę, rzeczywiście realizują przykazanie miłości bliźniego. I tak na dobrą sprawę to brakuje słów, by wyrazić podziw i uznanie dla ich niełatwej pracy. Pracy, którą sami nazywają służbą, towarzyszeniem przy łóżku chorego do ostatnich chwil. Mowa o pracownikach i wolontariuszach sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza, które w tym roku obchodzi 15-lecie działalności. Konferencja podsumowująca lata pracy odbyła się 27 października w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Zmarł piąty górnik leczony po zapaleniu metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice

2025-02-13 08:00

[ TEMATY ]

zmarły

P. Tracz / KPRM

Zmarł piąty górnik leczony po zapaleniu metanu w Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice - poinformowała w czwartek Jastrzębska Spółka Węglowa.

Do zapalenia metanu w tzw. ruchu Szczygłowice (należącej do JSW kopalni Knurów-Szczygłowice) doszło 22 stycznia 2025 r. na poziomie 1050 m. W zagrożonym rejonie było 45 górników. Spośród nich 17 trafiło do szpitali, niektórzy z rozległymi poparzeniami ciała i dróg oddechowych.
CZYTAJ DALEJ

Podlaskie: Zniszczył figurę Maryi, bo chciał sprawdzić jej jakość

2025-02-13 11:50

[ TEMATY ]

profanacja

commons.wikimedia.org

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Nowych Kupiskach

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Nowych Kupiskach

Łomżyńska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zniszczenie figury Matki Bożej przed kościołem w podmiejskich Nowych Kupiskach. 32-latek przyznał się. Za publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej grozi mu do dwóch lat więzienia.

Do zniszczenia - stojącej na postumencie - figury doszło w ubiegłym tygodniu; parafia straty szacuje na 3 tys. zł.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję