Ponad 60 młodych osób uczestniczyło w Strachocinie w III Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej. Zjazd prowadził o. Rafał M. Antoszczuk, franciszkanin z Przemyśla wraz z siostrami franciszkankami Rycerstwa Niepokalanej i animatorami z Warszawy i Harmęż. Zjazd był bezpośrednim przygotowaniem Rycerzy Niepokalanej do przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, jak i Dni w Diecezji, dlatego hasło i tematyka zjazdu ściśle była związana z tym wydarzeniem: Świadczyć Miłosierdzie na wzór Niepokalanej, czyli moje Ein Karim – miejsce spotkania. Patronami wydarzenia byli święci, którzy w sposób szczególny wyróżniali się cnotą miłości względem drugiego człowieka. I tak grupie an. Anny Kozik i s. Hiacynty M. towarzyszył św. Maksymilian M. Kolbe. Św. Andrzej Bobola opiekował się grupą powierzoną an. Małgorzacie Rochowiak i s. Agnieszce M. An. Monika Rochowiak i s. Barbara M. były pod skrzydłami bł. Matki Teresy z Kalkuty. Ta, która rozsławiła kult Bożego Miłosierdzia – św. Faustyna Kowalska – towarzyszyła grupie an. Sylwii Deperesińskiej i s. Anny M. Męską częścią wspólnoty III MZRN-u zajęli się błogosławieni z Peru: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski pod kierownictwem an. Dominika Nadrowskiego i an. Janusza Jaraźnego.
Reklama
Plan Zjazdu opierał się na przemyskim programie ŚDM: Pięciu krokach światła. Dlatego też pierwszy dzień uświadomił nam, jak ważna jest konsekracja chrzcielna, przez którą zostaliśmy obmyci z grzechu i wszczepieni w Chrystusa – Światłość Świata! Na Bobolówce późnym wieczorem odbyło się piękne nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Sobota uświadomiła nam obecność w naszej codzienności delikatnego, pokornego, a jakże skutecznego działania Niepokalanej, tak jak na weselu w Kanie. W minutkach maryjnych powierzaliśmy Jej całe swoje życie. Przemienienie towarzyszyło nam podczas niedzieli, gdy to nie baliśmy się zaświadczyć o naszej przynależności do Kościoła, uczestnicząc w parafialnej Eucharystii. Poniedziałek to czas posłania na misję, nawet na wzór Męczenników z Peru.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Każdy dzień był ubogacony tematycznymi konferencjami o. Rafała, a także obecnością relikwii św. Maksymiliana w kościele w Kostarowcach, o którym z pasją opowiedział nam Ojciec Rekolekcjonista; św. Andrzeja Boboli, o którym dowiedzieliśmy się z ust proboszcza Strachociny, ks. Józefa Niżnika; czy niesamowita obecność Błogosławionych z Pariacoto, których wprowadzenia relikwii do klasztoru Sióstr dokonał o. Jarosław Zachariasz wraz z br. Janem Hruszowcem, franciszkanami z Krakowa.
Nie zabrakło wspólnej modlitwy, świadectw, posiłków, lodów, zabaw, śpiewu, nad którym czuwała an. Elżbieta Rochowiak, a także zaistnienia na falach Radia FARA, które na żywo wyemitowało nasze pozdrowienia z III MZRN. Nad stroną medialną czuwała s. Klara M. wraz z wolontariuszką Małgorzatą Penar i Oliwią Orlof, która każdą ważną chwilę zatrzymywała w aparacie. Pieczę nad całym zjazdem sprawowała s. Judyta M.
Na koniec Zjazdu animatorzy otrzymali figurki Niepokalanej, a uczestnicy obrazki z relikwiami II stopnia bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa. Podczas ostatniej Mszy św. do Rycerstwa Niepokalanej zostali przyjęci nowi członkowie, gdzie razem z nimi cała wspólnota odnowiła akt zawierzenia całego siebie Niepokalanej. I – jak pisze w swoim świadectwie Weronika Wierzbińska z Kosiny – trudno było rozstać się ze znajomymi, i wyjechać z malowniczego miejsca, jakim jest Strachocina. Jednak każdy wracał umocniony i z uśmiechem na twarzy. Na pewno spotkamy się tam znowu za rok. W co mocno wierzymy i ufamy, że wszyscy się spotkamy na IV Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie.
* * *
Świadectwo uczestniczki Zjazdu
W dniach wakacyjnych duża grupa młodzieży uczestniczyła w III Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej, który odbywał się w Strachocinie. Była to okazja to radosnego odpoczynku fizycznego i duchowego. W tym roku spotkanie poprowadził o. Rafał M. Antoszczuk. W dzień rozpoczęcia, późnym wieczorem na miejscu nazywanym Bobolówką odbyło się piękne nabożeństwo, na którym uczestnicy mogli odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne. Pozwoliło ono wejść w atmosferę rekolekcji i zachęciło do maksymalnego wykorzystania czasu spędzonego na zjeździe. W każdy dzień o. Rafał wygłaszał konferencje opierające się na Ewangelii z dnia i różańcowych tajemnicach światła. Franciszkaninowi pomagała grupa animatorów i Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej mieszkające w Strachocinie i Niepokalanowie. Dlatego uczestnicy mieli możliwość spotkań w mniejszych grupach, z których każda miała swojego patrona. Nie zabrakło zabaw, którym sprzyjała piękna pogoda, odbyła się też piesza wędrówka do cerkwi w sąsiedniej miejscowości – Kostarowce. Pięknym wydarzeniem była godzina świadectw, podczas której uczestnicy podzielili się swoimi historiami. W każdej z nich obecna była pokorna działalność Niepokalanej. Szczególne wydarzenie miało miejsce w ostatni dzień zjazdu, kiedy to do klasztoru Sióstr Franciszkanek zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego – polskich męczenników z Pariacoto. Każdy uczestnik otrzymał też wtedy obrazki z relikwiami błogosławionych. W tym dniu podczas Mszy św. zostali przyjęci nowi członkowie Rycerstwa Niepokalanej.
Weronika Wierzbińska