Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warszawa

Relacje polsko-brytyjskie po Brexicie

Brytyjska premier Theresa May przyjechała 28 lipca br. z jednodniową wizytą do Warszawy. Tematami rozmów szefowych rządów były m.in. sytuacja Polaków na Wyspach w związku z Brexitem i relacje dwustronne.

W oświadczeniach dla mediów wygłoszonych po spotkaniu obie szefowe rządów zapewniały, że relacje polsko-brytyjskie będą nastawione na pogłębianie wzajemnej współpracy. Polska premier zapowiedziała ponadto, że w najbliższym czasie odbędą się konsultacje międzyrządowe obu krajów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W odniesieniu do sytuacji polskich obywateli mieszkających i pracujących na Wyspach Beata Szydło podkreśliła, iż „jest pełna deklaracja ze strony pani premier (May), że w tej chwili sytuacja obywateli polskich nie ulegnie zmianie; dopóki Wielka Brytania pozostaje w Unii Europejskiej, nic się nie zmienia”. – Natomiast po opuszczeniu UE będzie to polegało na zasadzie wzajemności, czyli sytuacja obywateli UE będzie w Wielkiej Brytanii dokładnie taka sama, jak obywateli Wielkiej Brytanii w UE – dodała.

Z kolei brytyjska premier zapewniła, że Polacy są w dalszym ciągu bardzo mile widziani na Wyspach. Jedynym przypadkiem, w którym prawa Polaków mogłyby nie zostać zagwarantowane po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię – mówiła May – byłaby sytuacja, w której prawa Brytyjczyków mieszkających w UE nie zostałyby zagwarantowane.

Reklama

Premier Beata Szydło zaznaczyła też, że Polska szanuje suwerenną decyzję narodu brytyjskiego dotyczącą opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. Dodała, że UE musi wyciągnąć wnioski z Brexitu, m.in. podejmując dyskusję na temat koniecznych zmian i reform, aby spełniać oczekiwania Europejczyków.

Red.

Mary Wagner w Polsce

Zaufać Bogu i pokochać życie

Znana antyaborcyjna działaczka z Kanady Mary Wagner przybyła na Światowe Dni Młodzieży do Polski. Jej zdaniem, te dni to wspaniały dar od św. Jana Pawła II, który je zainicjował. – To szansa, by być razem, uświadomić sobie, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, niezależnie od tego, skąd pochodzimy. Właśnie to może przekonać każdego do pogłębienia swojej wiary. Tak było ze mną, kiedy uczestniczyłam w ŚDM pierwszy raz. Możesz spojrzeć w siebie i zobaczyć radość. Ona eksploduje wśród młodych ludzi. Oczywiście, to może wpłynąć na młodych, by pokochali życie, zaufali Bogu i pragnęli przyjąć dzieci – wyznała.

Mary Wagner, która w związku ze swoją działalnością spędziła w areszcie łącznie 6 lat, przyznała, że właśnie podczas Światowych Dni Młodzieży utwierdzała się w przekonaniu, iż chce bronić życia. – Każde spotkanie było wyjątkowe. To dla mnie piąty ŚDM. Po raz pierwszy byłam w Denver. Hasło tamtego spotkania brzmiało: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10). Każdy ŚDM jest niezwykły ze względu na temat, jaki wskazuje Ojciec Święty – powiedziała Kanadyjka.

Reklama

Mary Wagner protestowała przeciw przerywaniu ciąży na terenie klinik aborcyjnych, gdzie starała się przekonywać kobiety do zmiany decyzji. Z tego powodu była kilkakrotnie aresztowana. W odniesieniu do niej zastosowano wyjątek dotyczący najniebezpieczniejszych przestępców, ponieważ w świetle kanadyjskiego prawa bez prawomocnego wyroku więzi się tylko groźnych przestępców. Mary Wagner odrzuciła propozycję zwolnienia z aresztu pod warunkiem rezygnacji ze swoich działań.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Trzeba dziś bardzo dużo mówić o wysokiej godności człowieka, aby zrozumiano, że człowiek przerasta wszystko, co może istnieć na świecie, prócz Boga; przerasta mądrość całego świata.

Krótko

• Na przyjmowanie przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi nie zgadza się ponad połowa badanych (53 proc.) – tak wynika z najnowszego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Przeważnie z dezaprobatą spotyka się relokacja do Polski uchodźców bliskowschodnich i afrykańskich.

• W Łodzi przed ŚDM zatrzymano 48-letniego Irańczyka, u którego wykryto śladowe ilości materiałów wybuchowych. Prokuratura stwierdziła, że na razie nie ma podstaw, aby mężczyźnie postawić zarzuty o terroryzm. Został aresztowany na dwa miesiące.

• Polskie MSZ po zamachach we Francji ostrzegło przed wyjazdami nad Sekwanę i utrudnieniami spowodowanymi obowiązującym we Francji stanem wyjątkowym.

• Klub Kukiz’15 domaga się ekstradycji Syryjczyka, który w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii zamordował maczetą polską kobietę. Zdaniem polityków, powinien odbyć karę więzienia w Polsce.

• Ludność Polski w końcu czerwca br. liczyła 38 mln 422 tys. To o 15 tys. mniej niż w końcu ubiegłego roku i o 27 tys. mniej niż przed rokiem – wynika ze wstępnych szacunków GUS. W pierwszej połowie roku liczba zgonów była o 10 tys. wyższa niż liczba urodzonych dzieci.

Reklama

• Zmarł Jerzy Bahr, były ambasador Polski w Rosji. Pełnił tam urząd w czasie, gdy miała miejsce katastrofa smoleńska. Miał 72 lata.

• Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, nakazał Prokuraturze Okręgowej w Łodzi zająć się sprawą drukarza, który odmówił wykonania usługi drukowania treści homoseksualnych. Sąd pierwszej instancji orzekł winę drukarza i skazał go na grzywnę.

• W Katowicach w kopalni Murcki-Staszic 27 lipca br. nastąpił wybuch metanu. Zginął jeden górnik.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-08-03 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Domu Ojca odszedł ks. Roman Patyk. Pełnił niegdyś funkcję egzorcysty w diecezji sosnowieckiej

2026-02-09 11:10

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Parafia pw. Św. Marcina w Zadrożu

Śp. ks. Roman Patyk

Śp. ks. Roman Patyk

Parafia pw. Św. Marcina w Zadrożu (diecezja sosnowiecka) informuje, że 9 lutego 2026 r. w 62. roku życia i 36. roku kapłaństwa odszedł do Domu Ojca śp. ks. ROMAN PATYK. Posługę proboszcza w parafii pw. św. Marcina w Zadrożu pełnił 12 lat.

15:00 – Msza św. żałobna w parafii pw. św. Otylii w Rędzinach (ul. Wolności 117) pod przewodnictwem Ks. Kan. Pawła Kłosa
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam wszystkich, którzy czują się zawiedzeni moim postępowaniem

2026-02-06 16:22

[ TEMATY ]

Teobańkologia

Ks. Teodor Sawielewicz

Materiał prasowy

Dziękujemy za cierpliwe oczekiwanie na nasze głosy, za słowa wsparcia i modlitwę. Wszystkie sprawy powierzamy Panu Bogu, ufając, że z każdej sytuacji potrafi On wyprowadzić dobro - czytamy na stronie internetowej Fundacji Teobańkologia.

Wyrażam skruchę, szczery żal i biorę pełną odpowiedzialność za błędne rozwiązania duszpasterskie, praktyki modlitewne i porady, które 7-8 lat temu prowadziłem wobec Pani Anny (imię zmienione, użyte w artykule). Chcę podkreślić swoje szczere intencje niesienia pomocy oraz to, że modlitwa opisana w artykule odbywała się przez telefon w styczniu 2019 roku i nie zawierała żadnych zachęt do popełnienia jakiegokolwiek grzechu. Od tego czasu moja wiedza, doświadczenie oraz procedury bezpieczeństwa w kontaktach duszpasterskich uległy całkowitej zmianie.
CZYTAJ DALEJ

Aborcje dziewczynek w Wielkiej Brytanii – dane wskazują na praktyki selektywne

2026-02-09 15:23

Adobe Stock

Pojawiają się dowody sugerujące, że w Wielkiej Brytanii mogło dojść do około 400 aborcji selektywnych dziewczynek między 2017 a 2021 rokiem, co wynika z analizy wskaźników płci przy urodzeniu, jak podano w serwisie Right to Life News.

British Pregnancy Advisory Service (BPAS), która wykonuje ponad 110 000 aborcji rocznie, na swojej stronie internetowej utrzymuje, że prawo brytyjskie „milczy” w kwestii aborcji ze względu na płeć płodu i nie zakazuje ich wprost. Jak podaje Right to Life News, BPAS twierdzi też, że w niektórych przypadkach aborcja ze względu na płeć dziecka może być uzasadniona.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję