Francja
Kościoły nie są bezpieczne
Dwaj uzbrojeni napastnicy wtargnęli 26 lipca br. przed południem do kościoła katolickiego w Saint-Étienne-du-Rouvray k. Rouen w północno-zachodniej Francji i wzięli jako zakładników 4 wiernych i księdza – 86-letniego Jacques’a Hamela, który właśnie odprawiał Mszę św. Zamachowcy zamordowali go, po czym sami podczas ucieczki zostali zabici przez służby bezpieczeństwa. Byli związani z tzw. Państwem Islamskim. W zamachu ranne zostały 3 inne osoby, które przebywały w kościele. Jednej z sióstr zakonnych udało się wcześniej uciec. Na wieść o zdarzeniu pod Rouen papież Franciszek wyraził „ból” i „przerażenie” z powodu tej „absurdalnej przemocy”. Przebywający w Krakowie na ŚDM abp Dominique Lebrun, ordynariusz diecezji, na której terenie zamordowano kapłana, wrócił natychmiast do Francji. Wyraził ubolewanie i bliskość z całą wspólnotą diecezjalną, poprosił także wiernych, aby nie poddali się klimatowi przemocy i nienawiści i nie szukali odwetu.
Ks. Hamel, z racji wieku emerytalnego, pełnił w parafii funkcję kapłana pomocniczego. Był ceniony przez wiernych za życzliwość i zaangażowanie. Miał dobre relacje ze wspólnotą muzułmańską, szczególnie z imamem w Saint-Étienne-du-Rouvray. Papież Franciszek nazwał go w drodze do Krakowa „świętym kapłanem, który zmarł w chwili ofiarowania modlitwy o pokój”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po zamachu przedstawiciele wspólnot religijnych Francji domagają się większej ochrony miejsc kultu. Mówiono o tym dzień po zamachu podczas spotkania z prezydentem François Hollande’em w Pałacu Elizejskim. Obecny na nim rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu Dalil Boubakeur wyraził wielkie ubolewanie muzułmanów z powodu aktu przemocy, do którego doszło w Saint-Étienne-du-Rouvray. Zapewnił, że morderstwo jest sprzeczne ze wszystkimi naukami islamu.
Również wiceprzewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Ahmet Ogras zaapelował o bardziej intensywny dialog. – Musimy dokonać większych postępów w spotkaniach i dialogu – powiedział i wyraził przy tym przekonanie, że terrorystyczne ugrupowanie tzw. Państwo Islamskie przegra prowadzoną przez siebie walkę.
Katolicki arcybiskup Paryża kard. André Vingt-Trois oświadczył, że ludzie wierzący we Francji nie powinni dać się wciągnąć w polityczną grę tzw. Państwa Islamskiego. Zwrócił uwagę, że terroryści starają się nastawiać przeciwko sobie nawet dzieci w jednej rodzinie, toteż tym ważniejsze są konsolidacja i solidarność społeczna.
KAI
Indie
Zakaz odprawiania Eucharystii?
Władze indyjskiego stanu Bihar zabroniły Kościołowi katolickiemu używania wina mszalnego podczas Liturgii. Jeśli Kościół się nie podporządkuje, naruszy przepisy o całkowitym zakazie spożywania alkoholu, który obowiązuje w Biharze od kwietnia – mieli oświadczyć przedstawiciele rządu stanowego. O ich stanowisku poinformowała azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews.
Początkowo władze stanu pozwalały Kościołowi na używanie wina podczas Mszy św. Teraz jednak wyraźnie stwierdzono: „W stanie Bihar istnieje całkowity zakaz spożywania wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych, a używając wina podczas Liturgii, Kościół narusza prawo”.
Reklama
Jezuita o. Francis Thattaparambil, kierujący kościelną winnicą w archidiecezji Patna, powiedział, że uprawiana przez jezuitów winnica od 50 lat produkuje wino na mocy zezwolenia prawnego. Rzecznik archidiecezji o. Devasia Mattathilany zamierza teraz zaapelować do władz stanowych o cofnięcie zakazu, gdyż – jak podkreślił – „wino mszalne jest integralną częścią Liturgii”.
KAI
* * *
Sprawiedliwość i pokój to nie abstrakcyjne pojęcia i niedosiężne ideały, to wartości wpisane – jako wspólne dziedzictwo – w serce każdego człowieka.
Jan Paweł II
Krótko
• Komisja Europejska w dniu rozpoczęcia wizyty papieża Franciszka w Polsce zajęła nowe stanowisko w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny. Brukselscy urzędnicy stwierdzili, że w Polsce istnieje „systemowe zagrożenie dla państwa prawa” i dali rządowi 3 miesiące na podporządkowanie się zaleceniom. W odpowiedzi na to stanowisko polski MSZ uznał je za przedwczesne i narażające Komisję Europejską na „utratę autorytetu”.
• Europol szacuje liczbę potencjalnych islamskich terrorystów przebywających na terytorium Europy na kilkaset osób.
• Włosi wydalili ze swojego kraju 2 Marokańczyków, którzy dokonali ataków na kościoły na północy Włoch. Jeden zrzucił na ziemię krzyż, a drugi wtargnął do kościoła i wykrzykiwał obraźliwe słowa.
• François Hollande, prezydent Francji, zapowiedział powołanie Gwardii Narodowej. Ma to być ochotnicza formacja pomagająca w pracy służbom, policji i wojsku.
• Recep Tayyip Erdoğan, prezydent Turcji, spotka się 9 sierpnia br. w Petersburgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zdaniem obserwatorów, zbliżenie z Rosją to jeden z efektów ostatniego przesilenia w polityce tureckiej.
Reklama
• Hillary Clinton została formalnie nominowana przez delegatów Partii Demokratycznej na kandydatkę tej partii w wyborach prezydenckich. Konwencja odbyła się w Filadelfii.
• W Sagamihara, na zachód od Tokio, 19 osób poniosło śmierć, a kilkadziesiąt zostało rannych po szaleńczym ataku nożownika w ośrodku dla osób niepełnosprawnych. Sprawca masakry ma 26 lat i wcześniej pracował w ośrodku. Sam oddał się w ręce policji.
• Ankara wzywa władze w Berlinie do wydania kilku prokuratorów i sędziów, którzy uciekli do Niemiec. Są oni związani z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gülenem, oskarżanym o przygotowanie w Turcji nieudanego puczu.